Fir electric in gradina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dusca
    Incepator
    • 29.ian.2008
    • 21

    Fir electric in gradina

    Buna,

    As vrea sa imi trag un fir electric in gradina, pe sub bordura de delimitare gazon, ca sa am o priza pe gardul din spate (gard din beton). In viitor ma gandesc sa pun acolo o mica fantanica ornamentala, si daca tot sap maine, sa sap o singura data.

    Puteti sa imi spuneti va rog ce trebuie sa fac? Ce fel de cablu se recomanda, cum il protejez pe el si implicit pe noi ? E prea la suprafata daca il pun imediat sub pavele? Nu vreau sa ma complic cu lucrari prea complicate, deci daca nu se poate ceva simplu, mai bine renunt...


    Multumesc!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Puteti monta un cablu electric cu armatura ( Ex CYABY/C2XABY) pentru o protectie suplimentara in cazul unor agresiuni mecanice sau puteti monta un cablu cu manta de PVC tras suplimentar printr-un tub copex sau tub rigid. Circuitul ar trebui sa aiba o siguranta cu protectie diferentiala de 30mA separata de alti consumatori.

    Realizati ingroparea cablului in locuri in care nu este expus unor deteriorari in cazul unor sapaturi in gradina sau daca totusi este necesar sa treceti cu el printr-o zona expusa mariti adancimea de ingropare si plasati ceva dale sau caramizi in partea de deasupra cablului.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    Procesare...