Legaturi doza de imperechere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Deneky
    Incepator
    • 05.iul.2014
    • 12

    Legaturi doza de imperechere

    Salutare.
    Mi-am renovat o camera si habar nu am de instalatii.
    Mi-am pus 4 spoturi pe tavan, doua prize si un intrerupator pe perete + o doza mare de imprerechere dar nu stiu cum sa le leg.

    Am cumparat doua cabluri unul albastru si unul rosu, acum electricianul mi-a zis sa pun cate doua capluri de exemplu doua cabluri sa duca de la fiecare spot la doza de imperechere, la fel si la prize si intrerupator. Am luat un intrerupator dublu sa se aprinda cate 2 becuri pe intrerupator dar am impresia ca am tras cablurile gresit.
    La fiecare intrerupator, priza, bec, am tras cate doua fire direct la doza de imperechere +ca de la doza de imperechere am mai tras doua fire pana la alta doza care o am pe hol dar habar nu stiu cum sa le leg si ce sa fac.

    Va rog daca poate cineva sa imi explice in detaliu ce si cum sa fac ca nu gasesc nimic pe net sa ma ajute....
  • catula
    Membru
    • 14.ian.2011
    • 112

    #2
    Nu sunt electrician dar ma mai pricep dacă vrei sa te ajut cu ce pot scrie mi pe adresa de email
    P.s. Trebuia sa aduci 3 conductori în doza faza, nul de lucru și nul de protecție (P. E.) ..
    Ultima editare de Consultant electrice; 02.iun.2019, 21:33.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      catula daca doresti sa ajuti, il poti ajuta aici. De aceea este un forum.
      Deneky eu as folosi un variator pentru spoturi. Adica un intreruptor care sa iti poata varia intensitatea luminoasa de la 0 la 100% pe toate spoturile odata. Vei avea in acest fel o lumina mult mai uniforma si mai multe posibilitati de reglaj. Electricianul de ce nu vine sa isi faca treaba? Intelegeam sa iti explice ce fire sa tragi si dupa sa vina sa efectueze legaturile daca vroiai sa faci o economie.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      Procesare...