Desfiintare priza din spatele mobilei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blackmamba
    Incepator
    • 28.aug.2012
    • 29

    Desfiintare priza din spatele mobilei

    Salut,

    Am montat de curand un mobilier in living si priza din care alimentam TV-ul pica fix pe o muchie in dreptul unei glisiere.
    Am decupat PAL-ul cat s-a putut dar tot nu pot sa aliniez mobila din cauza prizei.
    Asa ca ma gandesc sa desfiintez priza.
    Cat de sigura e varianta urmatoare sa trag din doza printr-un capac un prelungitor fara fisa legat direct cu conectori Wago?
    Prelungitorul ar sta intr-un corp al mobilei si de acolo alimentez TV-ul, un soundbar si alte maruntisuri gen media player, xbox, etc.

    Puteti sa-mi recomandati alte solutii practice?

    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Sigur este numai ca nu este foarte indicat sa ai un prelungitor fix din doza prizei. Nu este mai sigur sa multi priza cat sa iasa din zona glisierei?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • blackmamba
      Incepator
      • 28.aug.2012
      • 29

      #3
      Postat în original de VYS
      Sigur este numai ca nu este foarte indicat sa ai un prelungitor fix din doza prizei. Nu este mai sigur sa multi priza cat sa iasa din zona glisierei?
      Da, asta ar fi solutia corecta. Dar inseamna jumatate de zi, o zi, mutat mobila, carota, taiat, spart, reparat, curatat.

      Alta varianta ar fi cu o priza aplicata tot in corpul de mobila, dar to inseamna cablu tras din doza.
      Daca totusi ma decid sa trag prelungitor cu conectori Wago ce cablu, etc imi recomandati?

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Eu iti garantez ca daca folosesti un ansamblu de prelungitor cu prize necablat la care montezi un cablu de sectiune adecvata si legi conductoarele corect in doza prizei, eventual le cositoresti totul va fi ok. Se pot folosi si conectori, eu personal as avea incredere mai mare in niste legaturi facute de mine si cositorite. Oricum maruntisurile alimentate nu vor creea probleme.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...