Circuit trifazic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • theborg
    Membru
    • 17.apr.2012
    • 181

    Circuit trifazic

    Renovez un apartament si pentru circuitul electric de la bucatarie as vrea sa refolosesc vechiul circuit electric trifazic care sa alimenteze tot ce va fi in bucatarie.
    Mentionez ca voi folosi o plita pe inductie trifazica, un cuptor electric monofazic, un espressor de cafea, prajitor de paine, frigider, si ce mai poate fi prin bucatarie. Vechiul circuit este alcatuit astfel: 3 fire Al de 4 mmp (care au fost cele 3 faze), 1 fir Al de 6 mmp (care a fost nulul) si 1 fir Cu de 2,5 mmp (care a fost impamantarea).
    Este ok acest circuit pentru ce vreau eu?
    Multumesc!
  • Eireman
    Incepator
    • 13.iun.2019
    • 4

    #2
    Vezi ca plita o sa aiba vreo 6-7kw...mai bine uita de aluminiu si refa circuitul daca tot esti la faza de renovat.

    Comentariu

    • theborg
      Membru
      • 17.apr.2012
      • 181

      #3
      Da, stiu ca are vreo 7kw, insa ca si cerinte plita necesita cablu de 1,5 Cu si eu am de 4 Al echivalent la 2,5 Cu daca nu ma insel.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Este ok, chiar daca este mai greu de lucrat cu cupru. Foloseste niste reglete si refa instalatia cu cupru pentru toti consumatorii noi si nu vor fi probleme. Oricum nu stiu cine foloseste plita la capacitate maxima prea des.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • theborg
          Membru
          • 17.apr.2012
          • 181

          #5
          In cazul in care refac circuitul pe cupru, ce dimensiune sa aiba conductorii? 5* MYF de 4 sau de 2,5?

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Vechiul circuit venea doar pentru plita, prizele in rest nu erau pe alt circuit? Daca doriti sa veniti cu un singur circuit trifazic pt bucatarie ar trebui sa montati un panou mic cu sigurante unde sa se imparta circuitele.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...