Instalatie de aluminiu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bcezar76
    Membru
    • 16.feb.2008
    • 125

    Instalatie de aluminiu

    Renovez in acest moment o baie veche si m-am izbit de problema asta: instalatia in tot apartamentul este din aluminiu, tip banda trasa pur si simplu prin perete! La baie aveam cel mai mare necaz datorita intrerupatorului pt ca nu statea fixat in lacasul lui, la o luna mai pierdeam cate un cm din firul de Al prin noua legatura care trebuia sa o fac! Prin decopertarea peretilor am vrut neaparat sa vad traseul cablului, insa surpriza este ca traseul cablului nu exista ! Mai mult coloana de apa are 2 capace, pe cel superior l-am desfacut azi si am avut a 2 surpriza: cablul care face alimentarea lampii din baie traverseaza coloana si intra in peretele opus!
    Oricum vroiam sa schimb instalatia in baie (datorita a ceea ce vreau sa introduc respectiv o lampa in tavan o oglinda cu iluminare si un ventilator) si sa o fac cum trebuie dar acum devine imperios necesar acest lucru! Lucrarea o voi face cu electrician autorizat dar as vrea sa imi dati niste sfaturi !....
    Ar fi vreo problema daca las firul principal cel de aluminiu si legaturile priza si lampi sa fie facute pe cupru? e o problema la acest mix , care stiu ca nu e tocmai indicat! Insa unii mi-au spus ca in acest caz Al s-a comporta ca o siguranta?!
    Multumesc anticipat
  • Eireman
    Incepator
    • 13.iun.2019
    • 4

    #2
    Aluminiul era varianta ieftina si proasta a comunistilor.Scapa de el daca tot te apuci de renovat,nu fa lucrul pe jumatate.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Aluminiul este greu de utilizat si este indicat pe cat posibil sa scapi de el. Daca totusi vrei sa pleci doar dintr-un punct cu cupru foloseste reglete pentru conexiuni. Aluminiul nu trebuie sa ajunga in contact direct cu cuprul. Pentru lampi si ventilatoare de baie atata timp cat legaturile sunt realizate corect nu vor fi probleme.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • bcezar76
        Membru
        • 16.feb.2008
        • 125

        #4
        Sunt perfect de acord ca trebuie sa renunt la aluminiu! Insa nu e chiar asa usor! Blocul este facut in anii 70 in care hei rup-ul era la ordinea zilei! Din ce am discutat cu administratorul de bloc partea de electrica e cam ambigua! In proiect este prevazut ceva dar pe teren este altceva ! Daca ma incapatinez sa urmez o linie imaginara a peretilor exista sanse destul de mari ca la frezarea canalelor sa ciupesc si din instalatia celui de sus! Ca sa fac o noua instalatie trebuie sa frezez un nou traseu! Nu e nici o pb dar in momentul in care locuiesti in acel apartament devine o problema frezarea indiferent ca se face profesional!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Eu zic ca trebuie sa scape urgent de aluminiu , apoi sa faca o exorcizare a casei !
          Ce atita " scapa de el " ...dar ce are ? Nu functioneaza ? Eu zic ca da , si functioneaza la fel de bine ca si cuprul , DACA sti sa faci instalatia . Sint instalatii de zeci de ani fara probleme .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Poate fi functional bine mersi mult timp de aici inainte dar daca ai ocazia, renoveaza si instalatia eletrica, daca poti. Este pacat sa nu o faci daca ai deranjul facut. Se pot face alte trasee daca este mai usor de pozat.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              De ce am zis ca trebuie sa scape de el? Simplu pentru ca s-a mentionat ca se renoveaza baia. Daca tot se face deranj cu renovarea nu ar fi ok sa se inlocuiasca pe cat posibil si prostia aia de conductor de aluminiu? Eu sunt satul de cate probleme am avut cu acest tip de instalatie mai ales in locatii zugravite frumos unde cant trebuiau montate lampi si aparataj se rupeau conductoare.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              Procesare...