Ce sigurante sa folosesc?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dannyd08
    Incepator
    • 03.feb.2020
    • 1

    Ce sigurante sa folosesc?

    Buna seara tuturor! Am si eu nevoie de ajutor pentru a cumpara sigurantele potrivite pentru un tablou electric,
    am sa intru putin in detalii in legatura cu cerintele:
    1. Baie - boiler 1800w ; masina de spalat 2000w ; bec max 50w; priza in care sa folosesc feonul max 1000w (aceasta
    este in camera vecina si pot renunta la ea daca este consumul prea mare, momentan nu am probleme dar am instalatia
    legata direct) deci total = 4850w sau 3850 w fara priza
    2. Bucatarie - hota 200w ; combina frigorifica 200w ; cuptor cu microunde 700w ; bec 50w; cuptor electric 2000w.
    total = 3200w
    3. Culoar - bect max 100w
    4. Dormitor - bet 100w ; televizor 100w ; pc max 500w ;la priza aspirator / reseu 2000w. total = max 3000w
    5. Dormitor - max 3000w
    6. Sufragerie - max 3000w
    7. Camera intrare - max 3000w
    8. Living - max 3000w
    Unde am scris max nu as avea ce sa bag in priza sa treaca de ea. Deci eu familiar cu fizica, stiu cum calculez
    intensitatea pentru a sti de cati amperi am nevoie, gen 2200w la tensiunea de 220v i= 2200/220=10A dar nu am
    studiat prea mult despre sigurante, stiu ca sunt disjunctoare automate, deferentiale si ce tipuri mai sunt mcbo,
    mccb ,etc .. curbe b,c,d prin asta vreau sa zic ca nu este nevoie sa ziceti ca trebuie electrician autorizat,
    sau lucruri de genul, ma descurd daca stiu exact ce sigurante imi trebuie, instalatia este facuta de mine dar
    cu sigurantele as vrea sfatul unu electrician sau al cuiva care chiar stie ce trebuie. as vrea daca se poate
    sa ziceti gen: la 1 trebuie siguranta bipolara diferentiala compacta de 16 A curba b , adica sa se specifice
    totul despre ea. Va multumesc si sper ca nu cer prea mult!
    tabloul este in camera intrare partea stanga si zic sa pun un tablou cu doua module cu o siguranta potrivita
    pentru tot parterul si din ea unu cu mai multe pentru a pune siguranta sau sigurantele necesare pentru fiecare
    camera deoarece eu am plecat din locul tabloului cu conductor de cupru de 4mm2 pentru fiecare camera in parte,
    nu am facut pe prize/becuri ci pe camere iar din doza camerei la prize/becuri cu conductor de cupru de 2.5mm2
    (etajul o sa fie alimentat separat de la retea, acum ma intereseaza doar parterul. Reteaua este monofazica si
    din cate stiu are siguranta de 32A, casa este in mediu rural. Si as vrea sa pun niste prize afara (speciale pentru
    exterior si nu ploua pe ele caci sunt sub placa de ciment) pentru aparat de sudat si altele de genu, cum ar fi bine
    sa precedez, sa pun o alta siguranta cu cea generala pentru ele?
Procesare...