Modificare bransament monofazic in trifazic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 543

    Modificare bransament monofazic in trifazic

    Salutare,
    momentan am bransament monofazic, si un contor electronic montat in curte, fara BPM, pe soclul fostului contor analogic.
    Intrucat intentionez sa trec la aragaz electric (7,2 kw) si cuptor electric (3,5kw) + AC + un boiler + etc ... vreau sa modific contractul la trifazic si totodata sa incerc sa ii determin pe cei de la Electrica sa scoata contorul pe strada. Precizez ca locuiesc in Sibiu, unde sunt foarte multe contoare pe strada, in BPM.
    Stie cineva concret care sunt actele, pasii si costurile? Cum ar trebui sa procedez ca sa am succes?
    Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Ar trebui sa mergi la ei si sa soliciti un bransament trifazat si vei primi informatiile necesare. Nu poti modifica contractul ci va trebui un nou bransament, uneori pot fi doua bransamente dupa cum este specificul local. Cert este ca fara o vizita la distribuitor nu poti sa gasesti informatiile necesare. Noul bransament va putea fi amenajat la strada daca nu sunt alte restrictii, tendinta este sa fie scoase in exteriorul casei dar si acest lucru costa si nu intotdeauna se poate realiza. Depinde cum este reteaua, de unde se executa bransamentul, pe unde se trage circuitul etc.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 543

      #3
      Ok, o sa merg la distribuitor. O sa relatez mai incolo pataniile pe care, cu siguranta, o sa le am

      Comentariu

      Procesare...