Despre calitatea aparatajului electric

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Despre calitatea aparatajului electric

    M-am decis sa deschid acest topic in care sa atrag atentia asupra produselor disponibile pe piata romaneasca pentru domeniul instalatiilor electrice. Daca in alte domenii un produs prost poate insemna doar bani pierduti la achizitie, in cazul aparatajului electric problemele pot aparea in exploatare si pot duce la incendii sau pagube materiale insemnate.
    Teoretic avem standarde, reguli si criterii minime pe care trebuie sa le indeplineasca produsele, insa stim cu totii ca uneori ajung pe piata vandute legal produse care sunt la limita sigurantei sau chiar trec granita spre pericole in exploatare.
    Am nenumarate exemple de la doze, prize, prelungitoare, lampi etc insa le voi prezenta in timp dupa documentare si fotografiere. Asteptam si de la dvs. pareri si descrieri ale unor situatii neplacute de care v-ati lovit legat de acest subiect.
    Pe scurt sfatul meu este sa verificati si sa va documentati de fiecare data cand achizitionati un produs chiar daca acesta arata similar si are teoretic cel putin aceleasi specificatii ca produse similare mult mai scumpe. Pentru inceput va voi atasa cateva poze cu un panou LED vandut de comerciant ca fiind varianta "premium" cu specificatia "calitate premium TUV" deoarece este echipat cu LED-uri mai eficiente si beneficiaza de 5 ani garantie.
    Panoul are inscriptionat pe cutie 25.000h - durata estimata de viata dar nu se spune concret ce inseamna asta sau cum s-a efectuat masuratoarea si care este valoarea la care a scazut intensitatea luminoasa dupa aceste ore. Flux luminos 4200lm - valoare buna (daca se respecta macar la primele sute de ore de functionare) comparabila sau chiar depasind produse similare mult mai scumpe. Consum 48W si echivalenta cu bec incandescent de 250W. Temperatura culoare 4000K. Nu intru in amanunte tehnice si masuratori pentru ca este vorba de un produs ieftin (~230 lei) insa atrag atentia ca sistemele de fixare si calitatea materialelor lasa de dorit. Se mentioneaza ca este inclus sistem de prindere pentru tavane din gips carton, montaj aparent. Practic acest sistem este compus din 4 cleme dintr-un material ordinar care se indoaie cu mana fara prea mult efort. Clemele se fixeaza pe panou cu ajutorul unor suruburi scurte care nu se pot fixa bine in profilul lampii - practic nu exista un filet (vezi foto) iar acele suruburi se pot smulge foarte usor. Daca treci peste acest inconvenient si reusesti cumva sa fixezi clemele (nu exista nici o instructiune) ajungi la fixarea pe tavan. Aici vine marea problema - sistemul nu asigura o prindere ferma si daca cumva reusesti sa-ti faci un sablon si sa pozitionezi cele 4 suruburi necesare fixarii in pozitia perfecta abia acum vine partea distractiva. La un panou de 1200x300 ai nevoie de 2 oameni si 2 scari sa reusesti sa-l fixezi pentru ca altfel chiar daca ai folosit sablon si gaurile sunt practicate perfect, este greu sa le nimeresti pe toate 4 odata si sa fixezi panoul.
    Daca cumva reusesti sa faci asta trebuie sa folosesti neaparat suruburi cu cap plat pentru ca negresele de gips carton cu cap ingropat (conic) vor favoriza iesirea facila din sistemul de fixare al panoului si risti sa te trezesti cu el in cap. Nu mai zic ce se intampla in cazul unui cutremur. Daca ar vedea cei de la TUV pe ce produs apare sigla lor cred ca s-ar lasa cu procese.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 612

    #2
    Foarte buna initiativa! Ar fi interesant de vazut si cum arata pe dinauntru minunea, ma batea gandul si pe mine sa salt o chestie din asta.

    Postat în original de Consultant electrice
    Pe scurt sfatul meu este sa verificati si sa va documentati de fiecare data cand achizitionati un produs chiar daca acesta arata similar si are teoretic cel putin aceleasi specificatii ca produse similare mult mai scumpe.
    Usor de zis, dar mai greu de facut. Pe Internet toate pozele arata bine iar din magazinele de bricolaj usor, usor cam dispar produsele de calitate fiind inlocuite cu produse similare dar mult mai ieftine (ca panoul asta) si nu prea ai cum sa compari pe viu decat o porcarie cu o alta porcarie. Iar magazine fizice specializate in care sa mergi sa gasesti tot felul de astfel de produse dar de calitate sunt rare, mai ales in afara Bucurestiului. Iar detalii de genul celor expuse mai sus nu ai cum sa le observi decat atunci cand efectiv pui mana pe obiect.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Va povestesc eu cum este inauntru, din pacate nervos fiind n-am mai stat de poza. LED-uri sunt doar pe o parte, pe una din laturile lungi, o bagheta subtire cu multe LED-uri SMD despre care comerciantul afirma ca ar fi Epistar. Acestea lumineaza in cantul unui material subtire gen plexiglass si in fata acestuia este plasat un strat, o coala sa zic pentru difuzia luminii , mata iar pe spate un material moale in genul celui care se pune sub parchet pentru a prelua eventualele tensiuni si pentru a acomoda cele doua conductoare subtiri care alimenteaza banda LED. Panoul este alimentat de o sursa in comutatie, ingrijit realizata dar fara nici o siguranta interna pe cablaj cum au cam toate sursele consacrate de acest fel. Am demontat sursa si m-am uitat in ea pentru ca metoda de montaj este carotarea unei gauri in gips carton si introducerea sursei peste placa...
      Mentionez ca de-a lungul timpului mi-au trecut multe panouri prin mana insa acestea sunt cele mai slabe pe care le-am vazut vreodata. Lumineaza bine, nu stiu cat isi vor mentine fluxul luminos in timp insa executia si calitatea materialelor este pe masura pretului.
      Ultima editare de Consultant electrice; 24.feb.2020, 21:20.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 612

        #4
        Multumesc de raspuns. Ramane sa caut altceva.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Abordarea de panouri LED eficiente, fiabile si cu sisteme de montaj sigure exista pe piata insa cererea redusa din cauza preturilor mai mari ii obliga pe importatori sa se aprovizioneze doar la comanda sau sa aiba stocuri reduse si uneori sa practice adaosuri mari din cauza lipsei concurentei pe produse premium. Un produs bun din ce am studiat (panou 60x60) fara nici un sistem de fixare inclus insa cu un cadru de aluminiu mai rezistent si optica mai buna pentru partea de dispersie a luminii costa de la 500 lei in sus. Exista si solutii de la marii jucatori Osram si Philips, preturile in functie de dimensiuni si model incep de pe la 900 lei. De multe ori insa daca ne uitam doar pe specificatii ne putem "speria"putin de cifre pentru ca exista panouri mult mai scumpe cu valori ale fluxului luminos declarat simtitor mai mic fata de cele "no name". Ce trebuie sa tinem cont este ca acelea sunt valori reale, masurate corect conform standardelor din industrie iar fluxul luminos se mentine la o valoare de peste 80% din valoarea initiala pe durata de viata estimata a produsului.
          Ultima editare de Consultant electrice; 28.feb.2020, 12:35.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            In poze va prezint si unul din produsele premium pe care am dat o mica avere acum ~12 ani cand l-am achizitionat. Este un panou LED 1200x300 fabricat in Korea alimentat de o sursa in comutatie si dimabil din telecomanda. Produsul il folosesc in biroul meu si este aprins 5 zile pe saptamana, aproximativ 4-8 ore/zi. Culoarea si fluxul luminos nu s-au modificat sesizabil, respectiv lumina este un alb rece placut, nu a "virat" spre albastru iar intensitatea este inca prea puternica la maxim pentru o camera de ~20mp.
            Lampa in sine este din aluminiu, arata foarte bine si este robusta, dupa cum se poate observa din poza este perfect dreapta, nu are vreo deformare si sustine si sursa care este fix in mijloc si are o carcasa metalica.
            P.S. Montajul a fost facut provizoriu folosind lampa clasica si ca orice lucru provizoriu asa a ramas
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Pentru ca astazi s-a intamplat sa mi se desprinda din tavan lampa la care faceam referire in primul post din suruburile care tin sistemul de prindere original de corpul lampii - deci nu din ceva montat de mine am decis sa va scriu si de unde au fost achizitionate aceste panouri cu o constructie precara - iluminat ieftin,ro
              Aveti mare grija pe ce dati banii, produsele ieftine si de proasta calitate va vor costa la sfarsit nervi si timp pierdut pentru ca in final sa ajungeti sa cumparati alte lampi sa trebuiasca ca in cazul meu sa reparati si peretele si masa unde s-a lovit in cadere lampa minune.
              Ultima editare de Consultant electrice; 15.mar.2020, 14:05.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • dmih
                Membru Marcant
                • 05.feb.2007
                • 612

                #8
                Site-ul mentionat este genul de care ma feresc. Asa cum am zis si mai sus; o poza pe net arata bine oricand dar produsul real poate fi de slaba calitate.

                Ce sfaturi am atunci cand vreti sa cumparati online:

                1. Ideal ar fi sa stiti deja produsul.
                2. Daca nu il stiti, incercati sa aflati mai multe despre produsul in cauza. De cele mai multe ori produsele sunt insotite de un cod. Incercati sa cautati pe net acel cod; poate reusiti sa aflati mai multe informatii de pe alte site-uri. Daca nu gasiti nimic e un semn de intrebare si poate ar fi mai bine sa va orientati spre alt produs/vanzator.
                3. Evitati site-urile care nu ofera suficiente informatii despre produsele pe care le comercializeza. De cele mai multe ori sunt produse de genul celui de mai sus.

                Si inca un lucru legat strict de site/produs. Pe produs este mentionat un anume flux dar pe site e altul. O dovada clara ca cei care administreaza asest site nu sunt preocupati sa ofere clientilor informatii corecte si complete (m-am uitat la mai multe lampi si toate aveau fix acelasi flux luminos. Asa sa fie?).

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Descrierea este conforma cel putin pe partea de flux luminos, produsul are numele: PANOU LED 30X120 CLASA A RAMA ALBA EPISTAR 48W

                  Din pacate sunt produse chinezesti facute pentru acest importator, deci este destul de greu sa le gasesti in alta parte. Au showroom, aratau bine; am fost acolo insa intr-o zi in care il reamenajau si am vazut produsele printr-un geam. Oricum probabil ca nu mi-as fi dat seama de probleme pana nu vedeam exact sistemul de prindere si incercam sa il utilizez. La prezentarea problemelor mi-au comunicat sa cumpar separat accesoriile de prindere cu arc - pai daca clemele alea mici se smulg din suruburi , prinderile mai mari cu arc ce o sa faca? M-am invatat minte.

                  Alta problema pe care nu stiu daca am mentionat-o e lipsa unei conexiuni pentru impamantare - lampa are spatele metalic.
                  Ultima editare de Consultant electrice; 25.mar.2020, 22:04.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Am avut nevoie acum cateva luni de niste proiectoare LED cu senzor pentru exteriorul unei case si am cumparat tot de la "celebrul" magazin de unde am luat si panourile 3 proiectoare LED de 10 W albe. Pe casa am ajuns sa montez doar doua, unul in fata si unul in spate. Daca cel din spate este la aproximativ 2 metri fata de sol si functioneaza bine, cel din fata a fost montat mai sus, la vreo 4 metri de sol si orientat catre poarta de intrare. La acesta au aparut problemele, respectiv se aprinde cand vrea el, uneori ma vede cand intru in curte alteori nu. In schimb daca trece o masina pe strada se aprinde. Deasemenea daca ploua torential se aprinde din cand in cand - este perturbat, culmea e ca cel din spate fix acelasi model nu se aprinde pe ploaie, adica nu e perturbat de aceasta.
                    Am facut investitia ulterior intr-un proiector Philips. Este mai mult decat dublu ca pret, insa ce va pot spune ca de la aspect si pana la performante este diferenta mare in favoarea Philips. Pus fix in aceeasi pozitie se aprinde negresit cand ma apropii de poarta, lumina este un alb cald placut iar cablul de alimentare este mai lung. Urasc chinezariile cu un ciot de cablu de nu le poti lega nicaieri si trebuie sa faci prelungiri inestetice.
                    Pe scurt am muncit mai mult si pana la urma tot am cumparat ceva mai scump, deci sfatul meu este sa alegeti marfa de calitate din prima.
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de Consultant electrice; 22.iul.2020, 22:51.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Asa cum am mai afirmat, in Romania piata abunda de produse proaste si foarte proaste si uneori si cei experimentati pot fi pacaliti sau nu au solutii de achizitie in timp rezonabil al unor produse calitative. Pe lista rusinii de aceasta data adaugam un produs Relee Medias, producator pe care in trecut l-am recomandat pentru anumite produse. De data aceasta insa am fost dezamagit de o rola de prelungitor achizitionata fara cablu.
                      Achizitia "fara cablu" am facut-o din doua motive:
                      1 - varianta cu cablu era echipata cu cablu cu izolatie alba (va dati seama cum arata de prima data cand il intinzi pe jos);
                      2- singura echipare cablu 3x1,5 mm2;

                      Am facut rost de un cablu foarte calitativ, flexibil si cu o izolatie cauciucata neagra si am echipat rola de prelungitor cu atentie la detalii. Am fost dezamagit de la inceput de cum arata in interior si de solutiile folosite dar achizitia fiind facuta am echipat rola cu cablu si am inceput sa o folosesc.

                      Mentionez ca folosesc stechere de calitate, rola nu a fost folosita in regim de santier si a fost menajata. Cu toate acestea la 8 luni de la achizitie in timp ce era conectata la un invertor si o derulam, acesta a intrat in protectie. Am resetat protectia si dupa a functionat ok. Am zis ca a fost o coincidenta insa astazi la introducerea unui stecher a declansat o siguranta B13 de pe circuitul pe care se alimenta si o tetrapolara C16 din BMP. L-am demontat si surpriza - unul din contactele de impamantare se desprinsese din prinderea cu plastic topit ( o solutie de 2 lei) si atingea pe faza sau nul sau amandoua - flama nu a fost mare protectiile actionand impecabil insa mi-a luat o jumatate de ora in plus sa demontez si sa refac cumva o izolatie si o fixare mai buna. Puteti observa si legaturile de impamantare interne ce "elegant" sunt realizate.
                      Fișiere Atașate
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Am primit la reparat o lampa LED NOVelite de 120cm si 40W - produs ultra low cost a fost 100 lei. Am fost mai mult curios ce poate contine o astfel de lampa la un pret atat de mic.
                        Produsul a fost cumparat de la un magazin de bricolaj si s-a defectat in primele saptamani de utilizare in momentul in care pe acelasi circuit de la un foisor a fost alimentat si un ferastrau pendular. Micul motoras a produs un spike incompatibil cu sursa lampii. Din cauza ca persoana nu mai avea bonul de garantie nu a putut fi vorba si lampa a ajuns la mine.
                        Speram sa fie arsa o siguranta sau o punte de diode insa lucrurile sunt mai complicate. Am demontat lampa si siguranta de pe intrare era ok, puntea de diode arsa cum am banuit. O punte SMD...am pus ceva mai serios dar schema deficitara in componente nu asigura alta protectie pentru aceasta punte. M-am gandit ca daca o fac sa mearga adaug ulterior ce trebuie. Am verificat tot in rest si ulterior am gasit si un led ars. Zic e clar sursa de curent constant s-a ars un LED, ledurile sunt in serie grupuri mari(o solutie de ras) zic asta e scot LED-ul si pun un strap. Zis si facut, in speranta ca sursa se regleaza la tensiunea necesara. Dar ce sa vezi imediat dupa alimentare se arde alt LED. Imi dau seama atunci ca nu masurasem ce am pe iesire si e posibil ca sursa sa aiba si alte defectiuni, lucru care s-a si confirmat din pacate fiind vorba de un circuit integrat. Piesa nu este scumpa insa nu o am si ca sa fac rost de ea este mai mare deranjul, mai ales ca solutia tehnica este una extrem de slaba care se poate defecta oricand. Am decis sa renunt la aceasta sursa si sa vad daca gasesc ceva decent cu care sa pot alimenta bagheta de led-uri.
                        Concluzia mea reconfirmata - nu merita aceste produse cumparate nici macar pentru utilizare ocazionala. Se pierd bani, timp si nervi.
                        Fișiere Atașate
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        Procesare...