Masina spalat vase - pareri, recomandari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 120

    Masina spalat vase - pareri, recomandari

    Salut,

    Am vazut discutia din topicul https://www.misiuneacasa.ro/forum/fo...600#post678600

    Pentru ca in viitorul nu foarte indepartat voi achizitiona o astfel de masina, mi-ar prinde bine parerile despre modul de folosire, impresii dupa instalare.
    In afara numarului de seturi, am vazut ca exista cu latime de 45 si 60cm. Merita dimensiunea redusa?
    Ultima editare de Consultant electrice; 29.mar.2020, 19:56.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2466

    #2
    Postat în original de 10000
    Pentru ca in viitorul nu foarte indepartat voi achizitiona o astfel de masina
    Sunt 60 de pagini in topicul indicat.
    Nu vreti sa ne spui si noua, mai concret, ce marca/model de masina de spalat intentionati sa achizitionati.
    Poate astfel va putem da ceva sfaturi.

    In ceea ce ma priveste folosesc, de peste doi ani, o masina de spalat Arctic APL61012BDW0 de care sunt foarte multumit, desi are programe de spalare cam lungi ca durata.

    In rest numai de bine

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      fanero- era vorba de o masina de spalat vase

      Parera personala - daca aveti spatiu alegeti o masina de spalat de 60, incap oale mai bine. Daca nu gatiti si aveti putine vase este mai buna o masina de spalat vase de 45. Diferenta de bani intre modele aparent similare o fac optiunile de spalare, gradul de antifonare si eficienta energetica. Spre exemplu exista masini de spalat vase care analizeaza apa de la prima clatire si in functie de cat de "tulbure" este actioneaza in continuare mai intens sau renunta la clatirea suplimentara pentru economia de energie si apa.

      Intelegerea functionarii si asigurarea consumabilelor de calitate face deasemenea diferenta.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • 10000
        Membru
        • 18.ian.2007
        • 120

        #4
        Exclud din start produse marcile Beko si, Arctic pentru ca au scazut mult in calitate si nu au service serios (cunosc exemple negative).
        Ma gandeam la o masina de spalat vase Whirlpool, 60cm, incorporabila.
        Inca analizez pentru ca nu cunosc multe detalii despre ele.
        Ultima editare de 10000; 30.mar.2020, 07:56.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Nu zic ca exceleaza pe masini de spalat vase insa ce experiente negative ati avut cu service-ul? Eu am ceva exemple pozitive.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • 10000
            Membru
            • 18.ian.2007
            • 120

            #6
            Exista o experienta cu un frigider Arctic care odata defectat in garantie, la cateva luni de functionare... nu s-a reusit repararea sau schimbarea lui. S-a tergiversat luni de zile situatia si nu este placut sa nu ai frigider vara. Plasticele rafturilor de la alt frigider Beko au cedat destul de repede. Una peste alta, nu mai am incredere in ei, Whirlpool nu m-a dezamagit pana acum. Electrolux la fel de buni. La o masina de spalat vase cred ca cea mai buna optiune este un brand mai bun.
            Am inteles, deci 60cm ar fi prima optiune pentru vase mai mari.

            Comentariu

            Procesare...