Siguranta/ disjunctor diferential

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Vostok
    Incepator
    • 30.ian.2019
    • 13

    Siguranta/ disjunctor diferential

    Buna ziua. Am urmatoarea problema: de cateva zile tot gasesc disjunctorul diferential decuplat, (disjunctor diferential iDPNa 16A Schneider) aferent instalatiei exterioare, respectiv becurile de pe gard 10bucati x 3w, tip led si doua prize. La inceput, ridicam clapetele si totul era in regula pana a doua sau a treia zi cand le gaseam din nou cazute. Mentionez ca becurile nu erau aprinse si nici in prize nu aveam nimic. Daca aprind de la intrerupator becurile si ridic clapetele sigurantei, pentru o fractiune de secunda se aprind toate. Am verificat fiecare legatura in parte, am demontat si remontat prizele dar problema persista, de data aceasta nu mai sta deloc cuplata. Ce ar putea fi? Ma gandesc ca poate siguranta si-a dat duhul, desi are doar 4 ani de utilizare. de rezerva prin casa am gasit o siguranta automata/ diferential combi de 20A, PFL4-20/1N/C003 de la EATON insa nu cred ca este acelasi lucru. Ce pot sa fac? Multumesc!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Cum sunt acele becuri? In ce tip de lampa sunt montate? Au impamantare?
    Eu cred ca e o problema la acel circuit. Protectia actuala este de 30mA pe partea de diferential?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Vostok
      Incepator
      • 30.ian.2019
      • 13

      #3
      Becurile sunt de 3W tip LED, montate in aplice pentru exterior, cu impamantare si 30mA protectie. Instalatia a functionat ireprosabil timp de aproape 4 ani. Problema a aparut dupa ultima ploaie... Am schimbat si siguranta pentru a elimina si aceasta suspiciune, cu acelasi rezultat.
      Ultima editare de Vostok; 05.apr.2020, 09:16.

      Comentariu

      • emanu
        Membru Marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        probabil la ultima ploaie a patruns apa printr-o dulie si-ti da la pamant faza! Ia-le la verificat care-i aia i-a picat hidroizolatia si a patruns apa

        Comentariu

        • Vostok
          Incepator
          • 30.ian.2019
          • 13

          #5
          Multumesc! Voi avea cateva zile libere si asta o sa fac. Ma gandesc totusi, ca dupa atatea alte zile in care a fost relativ ok si a batut vantul, ar trebui sa fie uscate duliile. Dar sa incerc si varianta asta!

          Comentariu

          • Vostok
            Incepator
            • 30.ian.2019
            • 13

            #6
            Am rezolvat problema! In spatele unei aplice, un fir cu izolatia deteriorata atingea caramida BCA care era umeda... Multumesc pentru ajutor!

            Comentariu

            Procesare...