Electrician autorizat verificare instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • altuser
    Incepator
    • 15.oct.2008
    • 75

    #16
    Postat în original de VYS
    Poti pune o poza cu tabloul, cu capacul scos sa vedem legaturile? Sigur, daca poti comasa din circuite pentru a face loc unor noi disjunctoare ar fi mai usor decat sa schimbi doar cutia tabloului. Cutie noua ar permite mai multe disjunctoare, nu este scumpa.
    Circuitele aparente pentru bucatarie, unul pentru masina de spalat si altul pentru cuptorul electric ar fi recomandate din punctul meu de vedere. Asta inseamna doua disjunctoare, cablu, pat cablu si doua prize. La priza de la masina de spalat poti sa utilizezi una care sa permita si utilizarea unor electrocasnice mici, daca sunt in proximitate. (gen razuitor electric, mixer etc.). Hota poate fi cuplata cu cuptorul.
    Cablul ca cel din imagine?
    Da, asa cred ca este. Stiu ca as putea schimba tabloul, nu asta e problema, Solutia propusa de mine cu pat cablu ar dauna aspectului din punct de vedere estetic, nu m-am pus de acord cu restul familiei. S-a discutat cu executantul, i s-au precizat clar cerintele dar asta a iesit, acum trebuie eliminate greselile sau macar ameliorate.
    Intrebare: pe circuitul separat pe care am de gand sa-l fac, nu se pot pune masina de spalat(vase) + cuptorul electric + hota? Masina de spalat vase inca nu avem, e ceva de perspectiva.
    Intreb pentru ca acestea intentionam sa le punem pe acelasi perete, mi se pare convenabil sa pun prizele de pe un perete pe un circuit si cele de pe peretele opus sa ramana pe circuitul existent (unde mai este si lampa, aceasta o consider neglijabila in privinta consumului). Pe peretele opus s-ar conecta celelalte electrocasnice mici.
    Raspuns pu Mircea G.
    Nu am discutat decat f putin cu executantul, am avut indoieli la unele solutii propuse de el dar nu eu am avut cuvantul decisiv, eu am aparut in ecuatie cand raul fusese comis. Eadevarat ca nici nu am fost disponibil pentru a-l monitoriza. Stiam ca lucreaza dar nu l-am putut verifica pas cu pas.
    Nu mai are importanta cum am ajuns aici, am gresit, incerc sa repar ce se poate.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #17
      Corect ar fi sa vedem ce puteri maxime au fiecare si apoi le impartim. Hai sa vedem ce puteri au acestea.
      Cuptorul si masina de spalat nu au loc de regula pe acelasi disjunctor pentru ca au puteri mari..
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • altuser
        Incepator
        • 15.oct.2008
        • 75

        #18
        Pot renunta la masina de spalat, o pun in baie desi nu as fi dorit. Ar ramane pe circuitul mai incarcat: cuptor electric, , hota, eventual cuptor microunde. Plita e pe gaz. O fi bine?
        Imi fac curaj gandindu-ma ca vor fi rare situatiile cand toata aparatura va functiona simultan la putere maxima dar stiu ca proiectarea tine cont de consumul maxim, inclusiv o rezerva. E ceva logic, de bun simt (tehnic).

        Comentariu

        • Biga
          Incepator
          • 16.oct.2020
          • 6

          #19
          Buna ziua tuturor! Sunt nou pe forum si sper sa mi veniti in ajutor. Vreau acest an sa mi incalzesc casa cu o centrala electrica de 9kw si am nedumeriri. Am chemat un alectrician sa mi confirme daca am tras trifazic de la tabloul de afara in casa si sa mi spuna sectiunea cablului ,dar a evitat spunandu mi ca trebuie schimbat ,la fel si siguranta din tablou care este de 20amperi.intrebarea mea este urmatiarea: De cati kw trebuie sa fie centrala electrica supunand ca am sectiune cablu 4 mmp din tabloul de afara in casa?Multumesc

          Comentariu

          Procesare...