Centrala electrica ionica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Biga
    Incepator
    • 16.oct.2020
    • 6

    Centrala electrica ionica

    Buna ziua tuturor! Sunt nou pe forum si sper sa mi veniti in ajutor. Vreau acest an sa mi incalzesc casa cu o centrala electrica de 9kw si am nedumeriri. Am chemat un alectrician sa mi confirme daca am tras trifazic de la tabloul de afara in casa si sa mi spuna sectiunea cablului ,dar a evitat spunandu mi ca trebuie schimbat ,la fel si siguranta din tablou care este de 20amperi.intrebarea mea este urmatiarea: De cati kw trebuie sa fie centrala electrica supunand ca am sectiune cablu 4 mmp din tabloul de afara in casa? Postez poze tablou electric enel.Multumesc
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6867

    #2
    In specificatiile centralei ce scrie ?
    Si ce a zis electricianul aveti tras trifazic la tablou sau nu ?!
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Postat în original de Biga
      BAm chemat un alectrician sa mi confirme daca am tras trifazic de la tabloul de afara in casa si sa mi spuna sectiunea cablului ,dar a evitat spunandu mi ca trebuie schimbat ,la fel si siguranta din tablou care este de 20amperi.intrebarea mea este urmatiarea: De cati kw trebuie sa fie centrala electrica supunand ca am sectiune cablu 4 mmp din tabloul de afara in casa? Postez poze tablou electric enel.Multumesc
      Consumul casei va fi cel al centralei electrice plus cel existent (consumatorii actuali), In niciun caz cei 4mmp nu pot duce tot consumul de care vorbesti. Un conductor (in trifazat) cu 3/4 fire din cupru duce un curent de maxim de 34A pozat in aer sau 44A in sol, daca este din aluminiu avem valorile 27A/36A.
      Centrala nu o alegi dupa cablul existent ci dupa necesarul termic al casei. Tabloul tau din locuinta cum arata? Din el tragi circuit pentru centrala daca totul este ok.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...