Instalatie electrica boxa subsol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bamwels
    Incepator
    • 09.oct.2016
    • 17

    Instalatie electrica boxa subsol

    Buna ziua,
    La subsolul blocului in care locuiesc am o boxa de depozitare iar instalatia electrica in aceasta boxa consta intr-un intrerupator si un bec acestea facand parte dintr-un circuit comun.
    In aceasta boxa as vrea sa montez o priza pentru alimentarea unor scule electrice de putere mica (<1kW). Pentru asta as prefera sa vin cu un circuit care pleaca imediat dupa contorul meu. In poza atasata se vede cutia in care se gaseste contorul meu, incercuit cu rosu, si cablurile care pleaca din contor catre tabloul din apartament (tot cu rosu). Cu galben am pus tubul de copex prin care as vrea trag firele spre boxa.
    Puteti sa imi spuneti daca ar fi posibil asa ceva? Credeti ca ar putea sa apara vreo problema cu furnizorul de energie electrica? Apartamentul/cutia sunt la parterul blocului la o distanta de ~8m de boxa.
    Multumesc!Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image_91060.jpg 
Afișări:	683 
Mărime:	244,0 KB 
ID:	681852
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    In mod normal orice legatura se face dupa tablou, dupa disjunctorul principal. Teoretic in subsol nu ai voie sa duci 220Vca, ci 24Vcc.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • bamwels
      Incepator
      • 09.oct.2016
      • 17

      #3
      Am inteles. Ideea ii ca acum la subsol exista un circuit de 220V folosit pentru iluminat

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Faptul ca exista 220Vca in acest moment nu este ok, inclusiv din punct de vedere legal.Orice vecin poate face sesizare la organele abilitate in caz ca apar probleme. Dincolo de acest aspect, situatia de la fata locului o cunosti mai bine si nu te pot incuraja sa faci atelier la subsol, mai ales daca deranjezi vecinii.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Ar insemna ca acolo, unde faceti intreruperea si derivatia sa montati un mic panou cu protectii pentru noile circuite. Se poate merge cu 230V in boxa, exista si blocuri vechi care au instalatii de 230V in subsol, eu personal am avut un mic astfel de atelier in care faceam diverse. In principiu aveam 3 surse de iluminat si o priza ca pe vremea aceea nu aveam prea multe unelte electrice. Mentionez ca instalatia a existat nu am facut-o eu.
          Problema este ca acolo nu este voie sa se faca modificari, chiar daca este dupa contor, pentru ca practic este o modificare a instalatiei - banuiesc ca nu chemati o firma autorizata sa faca lucrarea cum ar fi indicat.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • bamwels
            Incepator
            • 09.oct.2016
            • 17

            #6
            Postat în original de Consultant electrice
            Ar insemna ca acolo, unde faceti intreruperea si derivatia sa montati un mic panou cu protectii pentru noile circuite. Se poate merge cu 230V in boxa, exista si blocuri vechi care au instalatii de 230V in subsol, eu personal am avut un mic astfel de atelier in care faceam diverse. In principiu aveam 3 surse de iluminat si o priza ca pe vremea aceea nu aveam prea multe unelte electrice. Mentionez ca instalatia a existat nu am facut-o eu.
            Problema este ca acolo nu este voie sa se faca modificari, chiar daca este dupa contor, pentru ca practic este o modificare a instalatiei - banuiesc ca nu chemati o firma autorizata sa faca lucrarea cum ar fi indicat.
            In principiu nu ma deranjeaza sa fac si cu firma autorizata, nelamurirea mea era/este daca totusi se poate face.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Aveti cum sa veniti in zona contoarelor cu un circuit din casa de dupa tabloul dvs.? Asa ar fi cel mai usor si ne problematic.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • bamwels
                Incepator
                • 09.oct.2016
                • 17

                #8
                Da, din ce am vazut se poate

                Comentariu

                Procesare...