Liberalizare pret energie electrica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Liberalizare pret energie electrica

    De la 1 ianuarie 2021 se va liberaliza pretul energiei electrice, pe scurt nu va mai fi reglementat de ANRE si astfel va fi reglat de piata cel putin teoretic.
    Pentru consumatorii casnici pretul facturii va creste, acest lucru este cert.
    Alegerea unui anume furnizor insa va fi dificil de facut fara campanii clare de informare, iar in aceste conditii este posibil ca majoritatea clientilor sa nu schimbe furnizorul fapt de care se poate profita.
    Voi ce parere aveti?
    Curentul nu iarta!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    In link-ul urmator gasiti comparatorul de tarife din site-ul ANRE: https://www.anre.ro/ro/info-consumat...ator-de-tarife
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Postat în original de Consultant electrice
      In link-ul urmator gasiti comparatorul de tarife din site-ul ANRE: https://www.anre.ro/ro/info-consumat...ator-de-tarife
      Deocamdata singura liberalizare este costul mai ridicat cu minim 15%, indiferent daca alegi pretul universal sau un pret concurential. Vom vedea ce se mai schimba in ianuarie.
      Ultima editare de VYS; 30.dec.2020, 07:59.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Am facut o comparatie intre pretul de serviciu universal aprobat pentru perioada ianuarie-iunie 2021 si ofertele concurentiale ale ENEL Distributie Muntenia SA, ENGIE Romania SA si TINMAR energy.

        Pentru zona Bucuresti Ilfov preturile pentru energia activa cu tarife incluse, fara TVA (TM introducere EE in retea (TG)+TM extragere EE din retea (TL)+Tarif pentru servicul de sistem+Tarif distributie Joasa Tensiune) sunt:
        - pret serviciu universal 0,52896 lei/kWh
        - ENEL Fix Online 0,43236 lei/kWh la care se adauga un abonament de 0,22 lei/zi
        - ENGIE e-ampero 0,53336 lei/kWh
        - TINMAR standard 0,40866 lei/kWh la care se adauga un abonament de 0,29 lei/zi
        Ofertele ENEL Fix Online, ENGIE e-ampero si TINMAR standard sunt cele mai avantajoase din oferta celor trei furnizori.

        La acestea se adauga (fara TVA):
        - contributie pentru cogenerare 0,01712 lei/kWh
        - certificate verzi 0,063 lei/kWh
        - acciza 0,00523 lei/kWh

        De la 1 ianuarie, pentru un consum de 100 kWh pe luna veti plati cu TVA inclus:
        - pentru serviciu universal (cu pret stabilit/reglementat de ANRE) 73,10 lei
        - TINMAR standard 69.49 lei
        - ENEL Fix Online 69,73 lei
        - ENGIE e-ampero 73.63 lei

        Pentru comparatie, pana la 31.12.2020, pentru un consum de 100 kWh, cu tarifele reglementate de ANRE, pretul este 59.24 lei.

        Rezulta ca ANRE a crescut pretul reglementat cu 23,4%, iar furnizorii au facut la fel.
        Si cica este piata concurentiala.

        Iar media nu zice nimic de cresterea tarifului de distributie si a pretului pentru certificateke verzi, reglementate de ANRE, si de cresterea accizelor aprobata de Guvern.

        Sa fim sanatosi si sa vedem ce va urma odata cu liberalizarea pretului energiei electrice.


        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Este probabil o strategie, preturi crescute pentru a putea oferta spre sfarsitul lunii ianuarie alte preturi, ele tot peste cel din 2019. La CEZ pretul afisat acum este 0.78/kW Concurential si tot 0.78/kW pretul Universal. Acum este undeva la 0.67lei/kW - toate taxele incluse.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            In Ilfov selectand ce solicita acel calculator am primit o lista de firme inclusiv furnizorul actual. Unii spun ca ofera 100% energie regenerabila, furnizorul actual 0%, preturile difera unele mai mari altele mai mici. Intrebarea este celelalte firme pentru un pret uneori nesemnificativ mai mic au infrastructura tehnica a furnizorilor mari pentru plata facturilor, cont, verificare online sold etc?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • calin.diaconu
              Administrator
              • 21.nov.2005
              • 395

              #7
              Subiectul e extrem de interesant! Felicitari pentru semnalarea calculatorului comparativ preturi energie.

              Am gasit timp sa completez si va trimit astfel

              (1) eu acum sunt la ENEL, locuiesc in Bucuresti, sector 5

              (2) Pretul calculat de ANRE pentru TINMAR este mai bun - dar: e total (sau trebuie adaugat TVA?)

              In orice caz, e de verificat ce optiuni avem - pentru Bucuresti, si marile orase!

              Multumim!

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	enel dec.jpg 
Afișări:	750 
Mărime:	99,0 KB 
ID:	682786
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tinmar.jpg 
Afișări:	616 
Mărime:	220,9 KB 
ID:	682787
              www.calindiaconu.com

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                La ANRE pe site spre exemplu nu imi aparea Digi Energy, mi-a spus de ei un prieten care sta tot in Ilfov si care a studiat si a spus ca ar vrea cu ei sa faca un contract. Am dat email si mi-au trimis oferta pentru locatia mea. Conform estimarilor lor detaliate cu toate costurile (nu doar cele per kW) la 150kW pe factura ar fi mai ieftin cam cu 20 lei TVA inclus fata de o factura similara de luna trecuta de la ENEL (furnizorul actual cu contractul vechi).
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Eu astept minunea ca un " furnizor " aparut peste noapte ...sa-mi vinda mie mai ieftin , energia pe care el o cumpara la pretul pietii .
                  Tocmai a " trecut " si Mos Craciun .....
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Postat în original de Mircea G
                    Eu astept minunea ca un " furnizor " aparut peste noapte ...sa-mi vinda mie mai ieftin , energia pe care el o cumpara la pretul pietii .
                    Tocmai a " trecut " si Mos Craciun .....
                    Tocmai ca pretul nu exista asa cum credem noi. Toate sunt jocuri care dau cu plus sau minus. Cei care oferteaza energie verde au de fapt in spate ceva parcuri de productie energie verde. Evident ca acestia nu pot asigura orice cantitate din surse proprii, joaca pe piata si cumpara pe diverse filiere, au anumite contracte etc. Este o mare nebunie piata asta de energie si in toate cazurile nu exista pret mai ieftin ca in 2019. Restul este doar poveste. Romania importa masiv energie, probabil peste 10% pe medie iar asta s-a intamplat in ultimii ani, pana acum nu era asa. Cel mai mic pret pe care il gasim pe siteul comparator Anre este aproape identic cu cel din 2019 reglementat.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2107

                      #11
                      Au trecut sarbatorile si s-au trezit furnizorii de ultima instanta.
                      Pentru Bucuresti, la un consum de 100 kWh/luna, valoarea facturii pe ianuarie (cu TVA) va fi:

                      Enel Energie Muntenia SA – pret serviciul universal 73,23 lei / pret concurential pentru Enel Fix Online 69,74 lei – mai mic cu 4,76%
                      Electrica Furnizare SA – pret serviciul universal 72,47 lei / pret concurential pentru Tariful Stabil 30-FE 70,34 lei –
                      mai mic cu 2.94%
                      E.ON Energie Romania SA – pret serviciul universal 73,05 lei / pret concurential pentru E.ON Home Electric 78,35 lei – mai mare cu 7,25%
                      TINMAR Energy SA – pret serviciul universal 65,09 lei / pret concurential pentru Tinmar Standard 71,50 lei – mai mare cu 9,84%

                      Deci pana la urma cine pe cine pacaleste.
                      Ca noi tot aia pacaliti ramanem.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        S-a amanat pana la sfarsitul lui martie ?
                        Eu deja am trimis contractele online si pt gaz si pt curent la " Nova " . Sa fie intr-un ceas bun .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Si uite asa avem timp sa observam ca numai concurenta nu este, pana la jumatate de an este timp inca.

                          O constatare la oferta CEZ, valabila pentru clientii existenti, sa evdeti ce preturi minunate (toate taxele incluse):
                          1. Tarif reglementat pana la 31.12.2020 - 0.68 lei/kWh
                          2. Oferta rezidential - 0.78008 lei/kWh
                          3. Oferta eficient - 0.71284 lei/kWh plus abonament 0.32lei/zi - se traduce in circa ~0.78 lei/kWh la un consum de 150kWh/luna
                          4. Oferta pret Universal - 0.79197 lei/kWh pret valabil 6 luni

                          Diferenta de pret este zero sau cel mult cativa lei la factura lunara.

                          Castigul liberei piete este ca am scapat de un tarif reglementat care era mai mic.... cool!
                          :
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • ombun
                            Membru marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 580

                            #14
                            Va salut...
                            Eu sincer am trecut de la CEZ....la Hidroelectrica (sau oricum am demarat aceasta actiune de cca 30 de zile).
                            Motivele nu au fost neaparat cele legate strict de pret....(la Hidro...eng activa este ~0.25 lei/kwh pt piata concurentiala) dar am avut in vedere si.....:
                            -un strop de ...patriotism/nationalism (inca mai este statul roman actionat majoritar)
                            -produce energie verde
                            -are in plan achizitii de unitati de productie tot din ...zona verde
                            -face investitii in unitatile detinute (a retehnologizat cu succes centrala de la Ciunget, si aud ...ca in curand va incepe si pt cea de la Bradisor)
                            -nu mi-a placut deloc ca vechiul furnizor...nu a catadicsit sa faca o informare reala pt clientii sai...ba chiar ce a facut (ca informare realizata prin pliantele trimise) mai mult erau pt a incurca clientii , eventual chiar a-i determina sa aleaga preponderent varianta cea mai defavorizanta pentru ei....
                            vreau sa fac o casa !

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2107

                              #15
                              Hidroelectrica are o oferta foarte buna.
                              Neavand abonament zilnic, oferta este buna si pentru cei care consuma 10 kWh si pentru cei care consuma 1.000 kWh pe luna.

                              Mai ieftini ca ei sunt doua SRL-uri.

                              Dezavantajul Hidroelectrica este lipsa de pe site a posibilitatii trimiterii indexului si platii online a facturilor.
                              Indexul se poate trimite pe email sau telefonic, iar facturile pot fi platite doar prin virament bancar sau terminale SelfPay.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...