Liberalizare pret energie electrica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #16
    Sa va povestesc pe scurt cum am ramas eu la gaz de data asta la acelasi furnizor (Engie) alegand o oferta standard Engie Gas 4U fara alte beneficii etc. si am din start pret per kW mai mare. Raspunsul lor: -gazele s-au scumpit nu se poate altfel. Pe scurt mi-au dat de inteles ca daca las contractul vechi se va trece automat la o oferta probabil cu acelasi cost per kW dar cu abonament sau alte beneficii bagate automat pe gatul clientului intr-un contract diferit.
    Va atasez si diferenta de pret din prima factura emisa dupa schimbarea contractului cu o parte de energie facturata pe tariful vechi. Discountul apare deoarece in primele 6 luni se ofera o reducere de 20% la pretul gazului...
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • calin.diaconu
      Administrator
      • 21.nov.2005
      • 395

      #17
      Salutare, eu am trecut la ENGIE si cu partea de electrica. Chiar sunt curios cum vor veni facturile de acum inainte. Marketingul si comunicarea din piata liberalizata a energiei este facut cu bugete substantiale, am vazut relativ multa publicitate, inclusiv la TV. Educatia beneficiarilor a cazut in seama furnizorilor, iar acestia sunt evident influentati de interesele comerciale proprii ... Zi cu spor, tuturor!
      www.calindiaconu.com

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        #18
        Indiferent ca este vorba de energie electrica sau gaze, liberalizarea a insemnat o crestere de preturi, acum minim 21% la gaze, si 15% la energie electrica in primavara. Asteptam urmatoare expirare a contractelor pentru urmatoare crestere de pret, pardon liberalizare!
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #19
          Ce este si mai interesant: am gasit pe site-ul lor scris ca cei care nu vor incheia un contract pe piata libera vor trece automat (consumatori casnici) pe un contract diferit de oricare dintre cele pentru care am putut opta eu din oferta si care culmea are un pret per MW mai mic decat cel din contractele amintite. Intr-un loc se foloseste un multiplu in alta parte alt multiplu doar sa te zapaceasca. Pretul final la acest contract pe car zic ei ca te trec automat e mai mic decat cel ales de mine...
          Engie Gas 4U 0,1852 kWh +TVA
          Engie Gas Start 0,155 kWh +TVA


          Ei spun asa:
          Dacă până la 30 iunie 2021 nu alegi o ofertă de gaze naturale în piață liberă, începând cu 1 iulie 2021 furnizarea gazelor naturale va fi realizată automat, în condițiile ofertei ENGIE Gas Start.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #20
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12976

              #21
              Postat în original de Consultant electrice
              Ce este si mai interesant: am gasit pe site-ul lor scris ca cei care nu vor incheia un contract pe piata libera vor trece automat (consumatori casnici) pe un contract diferit de oricare dintre cele pentru care am putut opta eu din oferta si care culmea are un pret per MW mai mic decat cel din contractele amintite. Intr-un loc se foloseste un multiplu in alta parte alt multiplu doar sa te zapaceasca. Pretul final la acest contract pe car zic ei ca te trec automat e mai mic decat cel ales de mine...
              Engie Gas 4U 0,1852 kWh +TVA
              Engie Gas Start 0,155 kWh +TVA


              Ei spun asa:
              Dacă până la 30 iunie 2021 nu alegi o ofertă de gaze naturale în piață liberă, începând cu 1 iulie 2021 furnizarea gazelor naturale va fi realizată automat, în condițiile ofertei ENGIE Gas Start.
              Si cum totul este frumos in aceasta etapa de "liberalizare la gaze" cine a avut contract pe piata libera si a expirat contractul la 01.07.2021, a primit notificare cu nou pret de 0.155lei/kWh fara TVA.
              Surpriza este in asterix, nu contine tariful de distributie, prin urmare pretul final fara TVA este de 0.1853 lei/kWh.
              Asadar, la Engie, pret inainte si dupa 01.07.2021 ............ 0.12392 lei/kWh versus 0.18513 lei/kWh ... in final liberalizarea in acest an sau innoirea contractului inseamna un plus de 33%. Minunat ! Sa fie doar inceputul?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • danielH
                Incepator
                • 21.oct.2015
                • 22

                #22
                eu am zis sa nu fac nicio modificare la contract si tocmai mi s-a emis factura cu 0,155 lei/Kw.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12086

                  #23
                  Postat în original de danielH
                  eu am zis sa nu fac nicio modificare la contract si tocmai mi s-a emis factura cu 0,155 lei/Kw.
                  Hai ca nu pare nasol ! Nici eu nu am facut nimic la nimic. Nu ma astept sa cistig ceva daca ma mut deoarece nu cred ca este careva disponibil sa-mi faca mie pret special , sa ma dea pe spate . In final , micile diferente de pret egale cu nimic , nu rezolva scumpirea generala .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12976

                    #24
                    Postat în original de Mircea G

                    Hai ca nu pare nasol ! Nici eu nu am facut nimic la nimic. Nu ma astept sa cistig ceva daca ma mut deoarece nu cred ca este careva disponibil sa-mi faca mie pret special , sa ma dea pe spate . In final , micile diferente de pret egale cu nimic , nu rezolva scumpirea generala .
                    Sa repet, anu trecut cand s-a liberalizat aceasta minunata piata a gazelor am semnat un contract cu aceeasi firma ce imi furniza gaze. Pretul a fost acelasi, 0.129 lei.kWh, valabil 1 an. La expirarea acestei perioade, adica la 30.06.2021 am fost informat ca noul pret este 0.155 plus taxa de distributie, adica 0.18513... prin urmare nu am facut nimic senzational si am primit dupa 1 an o marire de 33%.
                    Sa va fereasca pe voi dar nu cred ca scapiti prea mult timp ... cred ca tocmai au primit cadouri cu aceste contracte anuale prin care pot modifica preturile mai usor.... viitorul suna periculos pentru energie (gaze si electrica)
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      #25
                      Va urma o spirala a cresterii preturilor , evident . Cind facturile ma vor stresa , singura solutie care este ???maresc si eu pretul la ce fac ...pe cale de consecinta . Altii vor mari si ei , si undeva va exista o noua plafonare , evident nu echitabila pt toti , dar sigur multumitoare .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • danielH
                        Incepator
                        • 21.oct.2015
                        • 22

                        #26
                        aceste contracte noi, fie ele la gaze sau la electricitate au tot soiul de taxe noi, tarif de extragere din retea, de introducere in retea, de distributie etc ...Pretul pe kw o fi el mai mic teoretic in anul de valabilitate al contractului, dar pe langa asta vin aceste taxe ascunse care maresc pretul. mama mea a schimbat contractul la lumina la casa de la tara si platim mult mai mult kw decat acolo unde nu am facut nicio modificare.

                        Comentariu

                        • Negulescu Corneliu
                          Membru Marcant
                          • 27.iun.2004
                          • 850

                          #27
                          Piata concurentiala e o mare smecherie, o inselatorie perfect legala. Am vrut sa ma portez la un furnizor pe care mi-l indica pagina specializata de pe site-ul ANRE-ului. Am constatat, cu cateva zile inainte de 30 iunie 2021, ca una scria pe site si alta mi-au spus pe e-mail. M-am ofticat si am anulat portarea. Nu am mai reusit sa intru in piata concurentiala pana la 30.06.21. Ca sa constat, analizand factura pe iulie si discutand cu un prieten care era in concurentiala, ca pretul pe KWH la serviciul universal este mai mic decat cel practicat in piata concurentiala de ENEL Muntenia sud, furnizorul la care am ramas. Preturile in concurentiala au fost mai mici cateva luni din 2021, apoi cand lumea s-a inghesuit sa treaca in aceasta piata, smecherii au practicat preturi mai mari decat la serviciul universal. Multi consumatori, fie nu s-au mai uitat la pret, convinsi ca este mai bun, fie au fost inselati de fel de fel de tertipuri. De pilda de comunicare pe site-uri a pretului unui KWH fara tor felul de taxe si accize,etc., care se adauga. Va rog sa imi comunicati daca in piata concurentiala pretul unui KWH este mai mic de 0,7426 lei in cazul contractelor incheiate dupa aprilie 2021. Acesta este pretul in piata de serviciul universal practicat in iulie, pret impus de ANRE. Dar atentie ca factura poate contine si alte sume, abonament pentru interventie, asigurari, etc. Va rog sa le precizati si pe acelea. Multumesc !
                          Ultima editare de Negulescu Corneliu; 11.aug.2021, 14:43.
                          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                          Comentariu

                          Procesare...