Instalație electrică garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SCHNEIDERS-
    Incepator
    • 07.apr.2021
    • 5

    Instalație electrică garaj

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	0F9FD429-7288-451D-8599-AF4E57CA7541.jpeg 
Afișări:	79 
Mărime:	499,7 KB 
ID:	683935Salutare.

    Vreau sa îmi fac o instalație într-un garaj nou, am discutat cu un electrician și am primit o oferta de preț. Nefiind cunoscător in domeniu m-am gândit sa va întreb pe voi dacă este ok prețul și materialele folosite
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Nu ai si schema instalatiei? Garaj cu 4 disjunctoare pentru iluminat? 3 circuite de prize?
    3 intrerupatoare simple? par ciudate unele cantitati fata de altele.
    Daca ne uitam pe preturi, unele par destul de mari comparativ cu ce gasim pe piata insa nu avem de unde sa stim ce caracteristici au fiecare.

    Editare, acum am vazut ca sunt si pentru mansarda si pivnita.

    Greu de spus exact si oricum preturile difera.
    Daca vi se pare mult, puteti incerca sa reduceti sau controla preturile prin achizitia partiala a unor materiale gen : prize, intrerupatoare, disjunctoare....
    Ultima editare de VYS; 07.apr.2021, 13:16.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • SCHNEIDERS-
      Incepator
      • 07.apr.2021
      • 5

      #3
      Nu mi se pare neaparat mult dacă electricianul ar executa o lucrare ca la carte. Ceea ce mi s-a părut ciudat este numărul de disjunctoare, nu am atâtea nici la casa. Dacă ar executa o lucrare ca la carte, prețul nu ar fi mare.

      un alt lucru, cât se mult contează ca electricianul sa fie autorizat? Sau mai bine zis, in ce consta aceea autorizație? Din ce am văzut domnul nu este autorizat

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Depinde de caracteristicile aparatajului, cat despre numarul echipamentelor...in garajul meu atelier de ~40mp am 9 sigurante automate + un RCB tetrapolar, alimentare trifazica a tabloului. Preturile sunt cu TVA?
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...