Doze incastrate prea adanc in tencuiala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai Gogonea
    Membru
    • 14.mar.2017
    • 135

    Doze incastrate prea adanc in tencuiala

    Buna ziua, dupa tencuire, am observat ca unele doze pentru prize si intrerupatoare sunt incastrate prea adanc in perete, ramanand cam 1-1,5 cm pana la doza, prizele vor fi prinse cu ghiarele din dotare, deoarwce nu toate dozele sunt puse perfwct la boloboc. Ce solutii am pentru a rezolva problema?
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    De regula pozitionarea definitiva se face in timpul tencuirii sau dupa ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Mihai Gogonea
      Membru
      • 14.mar.2017
      • 135

      #3
      La mine dozele eraudeja fixate cand am inceput tencuirea, iar meseriasii, le-au lasat asa...acum am nevoie de idei...

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Tocmai am spus . Spargeti si le repozitionati cu ipsos .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Mihai Gogonea
          Membru
          • 14.mar.2017
          • 135

          #5
          Am incercat, dar asta presupune sa sparg pentru a scoate si tubulatura deoarece aceasta ramane prea in spate si nu se aranjeaza bine in doza. Ma gandeam daca ar exista un material pe care sa il adaug in spatiul dintre doza si tencuiala? Multumesc!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Nu este nevoie sa scoti tubul de protectie, poate ramane si mai in spate.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • dmih
              Membru Marcant
              • 05.feb.2007
              • 612

              #7
              Daca mai este de actualitate: se gasesc prelungitoare pentru doze. Da o cautare pe net dupa prelungitor doza aparat si o sa le vezi.

              Daca nu se potrivesc cu ce ai tu in perete, eu mi-am facut acum multi ani prelungitoare (pe vremea aia nu se gaseau): am cumparat doze si le-am taiat fundul la adancimea necesara. Apoi le-am prins in perete cu adeziv montaj. Dupa mai bine de 15 ani stau inca bine acolo. Metoda e un pic muncitoreasca, dar are avantajul ca poti - cu rabdare - sa compensezi eventuale erori de pozitionare ale dozei in asa fel inca sa le scoti perfect la fata peretelui.

              Comentariu

              • Mihai Gogonea
                Membru
                • 14.mar.2017
                • 135

                #8
                Va multumesc frumos pentru sfat, este exact ceea ce cautam

                Comentariu

                • dmih
                  Membru Marcant
                  • 05.feb.2007
                  • 612

                  #9
                  Tocmai am vazut un video postat de Adrian Chelaru pe blogul lui de YT: Schrack are o spuma pentru fixarea dozelor de aparat. Posibil ca pentru tine sa fie prea mult si scump, dar poate sunt alti colegi interesati sa studieze aceasta varianta.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Nu cunosc cine este acest " chelar " , dar cert a descoperit gaura la covrig . Spuma este o varianta mai veche decit " Iexperienta " lui .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • dmih
                      Membru Marcant
                      • 05.feb.2007
                      • 612

                      #11
                      1. Da-ne si noua 2-3 exemple de spuma cu expandare redusa si intarire rapida pentru montajul dozelor care sunt pe piata din Romania de ani de zile si pe care sa le gasim relativ usor. Chiar sunt direct interesat; pe vremuri am folosit ceva de la UHU dar nu mai e de gasit.
                      2. Daca stiai de spuma care pe care ai folosit-o de atata vreme la instalatiile electrice de ce nu i-ai oferit colegului aceasta alternativa?
                      3. Nu trebuie obligatoriu sa fie vorba de o solutie absolut noua. E vorba de a prezenta alternative din care oamenii sa aleaga ce li se pare mai potrivit.
                      4. Faptul ca ai decis iei la misto si sa iti bati joc de numele omului spune destul despre caracterul tau.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Iti dai seama , am atacat pe " domnul " predicator de electrice . parintele spiritual al electricienilor ... trebuie sa ma rusinez ???
                        1. Sint o groaza de " spume " cu expandare redusa , si se gasesc de ani buni .
                        2. Nu puteam sa ofer asa ceva . Spuma o poti folosi in general cind ai gaurile de doza frezate , sau cit mai ok facute . La niste sparturi facute la repezeala , nu se potriveste , nu este ok , mai ales ca nu cunosti ce aparataj va fi montat .
                        3. Tu ai prezentat " solutia " ca pe ceva nou .
                        4. Nu dau doi bani pe aia care se dau " influenceri" pe net .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Postat în original de dmih
                          1. Da-ne si noua 2-3 exemple de spuma cu expandare redusa si intarire rapida
                          Am experimentat montajul unei doze pentru prize modulare utilizand adezivul poliuretanic CT84. A mers fara problema insa parca tot mai bine este cu ipsos.
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de PowerMC; 22.iun.2021, 18:08.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • dmih
                            Membru Marcant
                            • 05.feb.2007
                            • 612

                            #14
                            Multumesc mult VYS; cred ca ai vrut sa spui CT 84. Are 2 ore timp de intarire pe fisa - ai idee la tine cam cat timp a durat pana s-a rigidizat doza?

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Postat în original de dmih
                              Multumesc mult VYS; cred ca ai vrut sa spui CT 84. Are 2 ore timp de intarire pe fisa - ai idee la tine cam cat timp a durat pana s-a rigidizat doza?
                              Da, ar fi trebuit sa fie mdificat dar se pare ca nu am salvat. Timpul de intarire de 2 ore este cel total, fixarea se face in cateva minute (maxim 10min). Este usor de fixat in cateva puncte, eventual asigurata mecanic pana la intarirea adezivului. Ulterior va fi usor de completat cu adeziv in zonele unde dorim sa umplet in spatele dozei, injectand spuma.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...