Conectare unei anexe la reteua monofazata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • the_punisher
    Incepator
    • 16.iun.2018
    • 28

    Conectare unei anexe la reteua monofazata

    Salut. In curtea casei am o anexa care a fost construita de mai multa vreme. Circuitul electric este format din: conductoarele care vin de la stalpul de pe strada la casa principala, cofretul metalic montat in peretele casei principale, in care se afla o siguranta fuzibila de 25A si un contor electric monofazat (model vechi). De aici pleaca conductoarele catre tabloul electric al casei principale. Din tabloul electric al casei principale, pleaca conductoarele catre anexa. In anexa, am un contor (tot model vechi), apoi o siguranta principala monopolara C32 si apoi 4 sigurante monopolare de C25 pt prize si 3 sigurante C16 pentru lumini. Conductoarele pentru prize sunt de 2.5 mmp, iar cele pentru becuri de 1.5 mmp. Impamantarea este realizata cu fir de 1.5mmp, atat la prize cat si la becuri. In urma discutiilor pe care le-am avut cu electricienii, acestia mi-au spus ca in opinia lor, nu este tocmai corect sa se instaleze siguranta de 25A/circuit pentru prize si nici de 16A/circuit pentru becuri. Mi-au spus ca ideal ar fi 16A pentru prize si 10A pentru becuri.
    Avand in vedere ca am lucrat in domeniul electric o vreme (nu sunt autorizat, dar am montat sigurante, prize, intrerupatoare, cabluri, etc) am decis sa modific taboul meu dupa schemele de tablouri electrice gasite pe internet. Astfel, am montat o siguranta bipolara C25 inainte de contorul electric din anexa, apoi de la contor am legat direct la sigurantele electrice pentru prize si pentru becuri. Urmatorul pas ar fi sa inlocuiesc sigurantele pentru prize cu C16 si cele pentru becuri cu C10 sau cu C6 (folosesc numai becuri LED, care au consum redus).
    Schema pe care am implementat-o o gasiti atasata.

    Vreau sa va intreb, este corecta din punct de vedere electric schema pe care am implementat-o ? Ce modificari ar trebui aduse ?
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    N-am inteles , aveti siguranta principala de 25 sau 32 ?
    Legarea altui spatiu este simpla si sint doua variante .
    Daca nu este consum mare , se poate duce din tabloul existent , daca nu , faceti tablou separat pe care il alimentati din intrarea tabloului vechi .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • the_punisher
      Incepator
      • 16.iun.2018
      • 28

      #3
      Siguranta principala, de la anexa, este de 25. Initial era 32.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Postat în original de the_punisher
        Siguranta principala, de la anexa, este de 25. Initial era 32.
        Ce cauta acel contor in anexa? Ce consumatori deservesc prizele?
        As opta pentru disjunctoare P+N iar circuitul de nul se leaga direct la sigurate, nu pe bara de nul. Ramane bara de impamantare.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • the_punisher
          Incepator
          • 16.iun.2018
          • 28

          #5
          Postat în original de VYS
          Ce cauta acel contor in anexa? Ce consumatori deservesc prizele?
          As opta pentru disjunctoare P+N iar circuitul de nul se leaga direct la sigurate, nu pe bara de nul. Ramane bara de impamantare.
          Nu stiu de ce s-a montat contorul in anexa, eu nu am cerut acest lucru, pe vremea respectiva eu nu aveam nicio tangenta cu electricitatea. Se alimenteaza consumatori standard (centrala pe gaz, masina de spalat, TV, laptop etc.)

          Pentru a putea pune sigurante P+N, trebuie sa desfac tot tabloul, si sa verific care nul corespunde la care priza, ca sa pot grupa nulul de la prizele de pe circuitul X cu faza de pe circuitul X din anexa, pe aceeasi siguranta.
          Ultima editare de the_punisher; 18.iul.2021, 06:55.

          Comentariu

          Procesare...