Soc electric puternic pe teava de gaze, a ars brida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ValiD
    Incepator
    • 18.oct.2021
    • 7

    Soc electric puternic pe teava de gaze, a ars brida

    Salutare tuturor,

    Postez aici o ciudatenie care mi se intampla IN CASA, si anume pe teava de gaze, la o brida de sustinere cauciucul dintre brida si teava A ARS, si se vede chiar un punct de sudura intre brida si teava de gaze unde probabil s-a format arc electric.
    S-a constatat dupa ce a fost indepartata brida din perete (grinda beton) ca aceasta avea contact cu un fier - beton si deci, pe acolo s-a scurs curentul. Nu s-au strapuns cabluri, deci banuiesc ca sensul curentului a fost din teava de gaze catre grinda (Fier-Beton). A se vedea in pozele atasate.
    Problema nu a fost constanta... locuiesc in acest apartament nou - din februarie 2021, si problema a aparut doar de 2 ori. odata undeva in iulie... cand am chemat echipa de la gaze care au constatat ca teava nu are nimic - toata lumea a zis ca cineva s-a jucat cu lumanarea sau bricheta in acel loc doarece este imposibil; am sters locul, dar in acest weekend - plecat fiind de acasa - am ajuns duminica seara si am constatat cu stupoare ca aceasta problema s-a intamplat din nou, chiar mai violent dupa semnele de la fata locului. Am chemat echipe de electricieni si de la gaze, au constatat ca intr-adevar pe acolo a trecut curent, dar nimeni nu intelege de la ce ar putea fi.
    Pe parte electrica: s-a verificat daca teava de gaze are tensiune (nu are), s-au verificat impamantarile de la centrala termica si de la plita pe gaz (are un stecher pentru aprinderea piezo-electrica) care sunt in regula, senzorul de gaz si cablul acestuia catre electro-valva este intreg si de 9V.
    Mentionez ca am tablou electric conform, separatoare pe fuzibile, releu cu contactor, diferentiale si sigurante curbe B. Diferentialul de pe prize l-am gasit picat duminica cand am gasit minunatia, dar acum totul pare ok... nu inteleg daca diferentialul picat are o legatura directa cu fenomenul sau cumva legatura dintre cele 2 este indirecta, testele la mine in apartament au fost ok.
    Acum brida aceea este scoasa, dar nu intelege nimeni de la ce se intampla.

    Multumesc! Apreciez.
    Ultima editare de ValiD; 18.oct.2021, 15:38.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Posibil ca acel colier sa fi ciupit instalatia electrica . In tot cazul trebuie facuta o verificare cu dat jos contorul de gaz .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    Procesare...