Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Postat în original de Vivio
    Salutare,

    Cum trebuie sa se refaca instalatia electrica intr-un apartament cu 2 camere, am zis ca nu strica sa montez in pereti cabluri pentru un sistem 5.1. In principal muzica va fi numero uno, dar prinde bine si un film cu spatialitate audio.

    M-a tot distrez cu un Klipsch ProMedia 2.1, dar poate-l schimb cu ceva mai potent dpdv calitativ si al nr de canale.

    Nu sunt hotarat daca si boxele din fata sa le trec cablul sub tecuiala, astfel ca cer ajutorul celor mai avizati ce au facut asemenea "nebunii"

    Cablurile ecranate de 0,22mm^2 ar fi ok, pentru difuzoare sub 50W? Apreciez distanta de la amplif la boxele din spate ca fiind de circa 10m.
    De la amplificator catre boxe nu se pleaca niciodata cu cablu ecranat. Cablul ecranat se foloseste doar intre sursa de redare si amplificator. In rest se foloseste conductor de cupru flexibil (liţat).
    In cazul tau, pentru difuzoare de maxim 50w, un cablu 2x1.5 mm este recomandat.
    P.S. Ca un sfat, pentru muzica iti recomand receiver AKAI AS030RA-780 si boxe AKAI SS110A-308D.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 889

      Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

      Postat în original de Vivio
      Cum trebuie sa se refaca instalatia electrica intr-un apartament cu 2 camere, am zis ca nu strica sa montez in pereti cabluri pentru un sistem 5.1. In principal muzica va fi numero uno, dar prinde bine si un film cu spatialitate audio
      Atat pentru muzica dar si pentru filme inca nu s-a inventat un sistem mai bun decat cel compus din doua boxe de calitate. Chestia asta cu 5.1 (sau 7.1) este doar o gaselnita si in afara de asa-zisa spatialitate, la toate celelalte capitolele este net inferioara unui sistem stereo de calitate.
      Ultima editare de coretweaker; 09.dec.2012, 10:10.

      Comentariu

      • Vivio
        Incepator
        • 08.dec.2012
        • 8

        Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

        cheluakam, mulţumesc mult pt. recomandări.

        Voi avea grijă să pun un cablu ecranat sănătos de la PC, căci uitasem că nu colectează semnal audio din eter
        Ţin minte recomandarea legată de cablu, amplif şi boxe.

        coretweaker, m-am tot distrat cu sistemul meu 2.1 Klipsch ProMedia, care ar face faţă cu brio şi unei sufragerii şi redarea ar fi peste acceptabil.
        Aş fi vrut să trec cumva la nivelul următor.

        Personal când am avut de ales, nu am urcat la 5.1, căci sursele mele audio erau preponderent stereo, plus fidelitatea audio care mi-o permiteam era clar mai mare la 2.1.

        Eu privesc ca avantaj la 5.1: spaţialitatea, faptul că voi avea nevoie de un volum sonor mai mic şi la o adică pot lucra în mod 2.0/2.1.
        Filmele se aud foarte interesant în mod 5.1, când sunt pur sânge multicanal, dar recunosc că nu am auzit foarte multe.

        Greşesc cumva?

        Apropo, foarte şic avatarul
        Toate cele bune!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

          Pentru filme are locul lui si un sistem 5.1 bun, adica cu doua canale fata formate din incinte de calitate, doua canale spate pentru a fi in mijlocul actiunii si un subwoofer puternic pentru explozii si alte sunete care necesita putere mare la frecvente joase. Canalul central are si el rolul lui pentru voce si trebuie plasat sub sau peste ecranul LCD/Plasma sau chiar in spatele materialului textil daca vorbim de proiectie.

          Niste incinte spate montate pe perete in colturile incaperii alimentate prin perete fara cabluri vizibile sunt elegante si daca ai ocazia trage fire pentru ele ca sa nu iti para rau mai tarziu. Eu as merge cu cablu 2x1 sau 2x1,5 daca e vorba de puteri mici pana in 80W RMS. La incintele fata eu personal am niste cabluri mai pretentioase care nu am vrut sa le ingrop pentru ca arata foarte spectaculos si era pacat plus ca e posibil in timp sa mai incerc si alte solutii. Daca insa pretentiile nu sunt asa mari si nu aveti microbul cu sunetul se pot ingropa niste cabluri normale si pentru incintele fata.

          In general sunt de parere ca decat sa investesti intr-un sistem 5.1 mai ieftin mai bine un stereo mai scump.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Vivio
            Incepator
            • 08.dec.2012
            • 8

            Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

            @Consultant electrice În PC am un Xonar D2X și sper ca să îi atașez ceva pe măsură și în zona amplificatorului. Ce-i drept nu acum imediat.

            Cel puțin pentru a nu regreta mai târziu pun cablurile pt. boxele din spate. Interesantă sugestia cu paravanul textil. Nu sunt hotărât dacă să îngrop și cablul pentru boxa centrală însă. Boxele principale parcă nu le-aș pune fixe căci nu știu cum le aranjez.

            Mulțumesc mult pentru recomandări!
            Toate cele bune!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

              La cinema incintele pentru voce si canale fata sunt plasate in spatele materialului de proiectie, cine isi permite un proiector acasa poate prelua acelasi sistem sau poate folosi atat un LCD / Plasma cat si un ecran tip rollup care sa se stranga din telecomanda.
              Fișiere Atașate
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Vivio
                Incepator
                • 08.dec.2012
                • 8

                Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                Interesant setup. E de viitor ideea. Cred ca voi pune ceva mai multe doze de distributie ca sa pot face ceva automatizari usor
                Toate cele bune!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Incinte acustice musical enciclopedia

                  Am inceput sa reconditionez niste incinte acustice Videoton Musical Enciclopedia. Sunt niste incinte mici fara calitati acustice extraordinare insa construite foarte ingrijit si cu aspect mascat de dictionar / enciclopedie. Incinta este realizata din tego, extrem de ingrijit poate concura fara probleme cu constructiile actuale de incinte high end. Astfel am hotarat ca merita sa comand 4 difuzoare de banda larga sa le zicem si doua tweetere. Dupa ce am dus un pic de munca de cautare prin cataloage si schite tehnice ca sa aleg difuzoarele cu un sasiu potrivit pentru gaurile si frezarile incintelor m-am hotarat la difuzoarele Monacor SP8/4SQ, iar ulterior am ales si tweeterele DT25N. Atasat aveti si cateva poze din timpul testelor de alegere a tweeterelor. Am incercat si niste tweetere Ground Zero foarte puternice insa am renuntat la idee din cauza complicatiei montajului. Voi mai reveni cu detalii si poze odata cu inaintarea lucrarii.
                  Fișiere Atașate
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                    Intre timp au sosit si tweeterele care sunt niste bijuterii insa am niste probleme cu prinderea lor, trebuie sa confectionez un inel de adaptare pentru ca sunt cu cativa mm mai mici in diametru decat ar trebui. Voi reveni cu poze.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                      Sa intelegem ca difuzoarele au fost alese doar dupa marimea lor, nu si dupa caracteristici si volumul incintelor?
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                        Nu prea ai ce calcule sa faci la nivelul asta de marime si nici nu gasesti la acest diametru difuzoare cu caracteristici mult diferite. Alegerea s-a facut din ratiuni de pret, impedanta si potrivire fizica ca marime si forma. Ma gandisem la un moment dat la niste difuzoare ScanSpeak insa am considerat ca implica un buget prea mare pentru aceste incinte.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2394

                          Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                          Videoteon are frecventa de raspuns intre 60 si 20000 hz, astfel acoperind aproape intreg spectrul audio. Pe cand Monacor SP8/4SQ este limitat intre 100 si 20000 hz. Iar tweeter-ul acela chiar daca este de 8 ohmi, s-ar putea sa fie totusi putin cam mult pentru aceste incinte.
                          Cei de la Peerless au un fullrange de 3 inch cu spectru 50-20000 hz.
                          Oricum, felicitari pentru restaurare, aveau ele ceva din moment ce v-ati apucat sa le desfaceti.
                          Ultima editare de cheluakame; 01.mar.2013, 02:18.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                            Mai bine zis ce nu aveau - suspensiile sau rilele erau rigide si casante. Sunt convins ca in conditii de difuzoare noi aceste Videoton-uri sunau mai bine insa, magneti mai mari un fel de long throw, dar pentru un set de canale spate sau pentru un mic sistem audio mascat intr-o biblioteca, acompaniate de un sub pasiv quadral am considerat ca merg si difuzoarele Monacor care si ele au venit la comanda.

                            Cat despre adaptarea impedantelor ma gandeam sa pun difuzoarele de banda larga Monacor in serie si sa le fac niste filtre interesante. Momentan astept sa imi prelucreze un prieten pe un CNC doua inele sa pot adapta tweeterele elegant pentru ca sunt un pic mai mici decat ar trebui.
                            Fișiere Atașate
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • laur77vl
                              Incepator
                              • 10.ian.2013
                              • 1

                              Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                              incearca un computer descktop in care sa iti bagi astea....
                              simplu si putin costisitor

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                                Nu prea obisnuiesc sa ascult muzica la calculator, dar intradevar pot fi folosite impreuna cu un amplificator si la asa ceva.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...