Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • alex virtual
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice
    Lasa-ma sa ghicesc amplificatoarele sunt cu TDA 7294 Am dreptate?
    nu imi plac circuitele integrate din mai multe motive.cum ar fi :limitarea puteri audio cand sunt folosite mai mult timp la o putere mare,sunt foarte pretentioase la tensiunile de alimentare,sunt foarte scumpe etc.
    amplificatorii satelitilor sunt clasici cu tranzistori finali 2N3055 iar cei ai centralilor car si ai subwooferului sunt cu 2N5886!
    singura parte "integrata" din sistem e doar defazorul Subwoofer-ului!

    Lasă un comentariu:


  • ear1976
    a răspuns
    Eu am un sony 6.1, cu 100 W pe canal, momentan fara subwoofer, pe fata doua boxe cu 3 cai de 150 tot sony, central/spate si laterale inca doua seturi de 150 W vu 2 cai...daca dau la jumate zbarnaie geamurile...in schimb fidelitatea e super

    Urmeaza sa-mi iau si lcd-ul, cred ca tot sony ca sa pot sa le controlez din aceeasi telecomanda....subwoofer ma mai gandesc

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Lasa-ma sa ghicesc amplificatoarele sunt cu TDA 7294 Am dreptate?

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    personal am realizat un sistem("home made") 6.1.respectiv:4 sateliti de 80w fiecare,2 centrale de 140W fiecare,si un subwoofer de 220W!puterea totala=820W/sinus!traductoarele folosite la centrale si sateliti sunt G.S. iar subwooferul e (din pacate)fabricat pe vapor!!
    cele 8 amplificatoare (6 sateliti si centralele+2 amplificatoare in "punte"pt subwoofer )sunt plasate intr-o carcasa de calculator !sistemul e conectat la calculator printr-o placa audio 5.1!
    in rest.........
    ma bucur ca nu am vecini!

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Scuze, dar eu ma refeream la nevasta. Ea e cu "sonorizare" in casa.

    Lasă un comentariu:


  • DoLaR_2702
    a răspuns
    Eu detin o statie de amplificare Electronica la fel de batrana ca 'instalatie HI-FI' a Maistrului Max plus 2 boxe construite in balcon si sunt foarte multzumit de sunetul oferit, iar cand imi vine pofta sa ascult muzica mai tare o fac in asa fel incat sa auda si cei din blocurile vecine . Nu cred ca se supara pe mine ca ascult muzica de buna calitate.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Eu zic ca e bine ca nu a "ragusit" Inseamna ca este de calitate!

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Am o instalatie HI-FI de vre-o 20 ani. Pacat ca nu raguseste

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Daca doresti poti sa achizitionezi niste scule pregatite sa primeasca un upgrade in timp.
    Ideea este ca in general un amplificator dedicat va suna mult mai bine ca un amplificator cu circuite integrate dintr-un reciever 5.1. Ca CD player poti folosi un DVD player de calitate, ca sa nu mai ai o unitate separata.

    Lasă un comentariu:


  • mmv
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice

    "mmv" - Pentru a iti putea cauta niste produse care sa se incadreze in bugetul tau si sa te si satisfaca trebuie sa te hotarasti daca doresti un sistem cu 2 incinte acustice mai speciale sau ceva mai ieftin insa sa fie 4 incinte + un subwoofer. Care va fi ponderea filme / muzica ? Daca asculti mai multa muzica si apreciezi sunetul de calitate iti recomand doua incinte mai mari, pentru care nu iti mai trebuie subwoofer sa zicem Monitor Audio BR5. Daca doresti sa vizionezi filme si sa ai un subwoofer care sa ajute sistemul sa reproduca frecvente f. joase (explozii etc) pe care sa le simti mai mult sub forma de vibratii in podea decat pe cale auditiva atunci ai nevoie de un amplituner, 4 incinte si un subwoofer.
    in principal muzica o sa fie baza.
    la 5.1, pentru un "central" unde auzi dialoguri si boxele de spate unde suiera un glont sau scartaie un cauciuc,nu cred ca e nevoie de un buget foarte mare. deci intr-o prima faza discutam de streo.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Arata foarte bine un sistem unde nu se vede nici un cablu, insa pentru unii nu e solutia ideala deoarece schimba tot timpul cate ceva din sistem (incinte acustice, cabluri etc)

    "mmv" - Pentru a iti putea cauta niste produse care sa se incadreze in bugetul tau si sa te si satisfaca trebuie sa te hotarasti daca doresti un sistem cu 2 incinte acustice mai speciale sau ceva mai ieftin insa sa fie 4 incinte + un subwoofer. Care va fi ponderea filme / muzica ? Daca asculti mai multa muzica si apreciezi sunetul de calitate iti recomand doua incinte mai mari, pentru care nu iti mai trebuie subwoofer sa zicem Monitor Audio BR5. Daca doresti sa vizionezi filme si sa ai un subwoofer care sa ajute sistemul sa reproduca frecvente f. joase (explozii etc) pe care sa le simti mai mult sub forma de vibratii in podea decat pe cale auditiva atunci ai nevoie de un amplituner, 4 incinte si un subwoofer.

    Lasă un comentariu:


  • The Hammer
    a răspuns
    Si pentru muzica si pentru filme...
    Se pare ca voi avea de ales chiar de la Bose ceva incorporat in perete, insa sunt inca in negocieri si nu sunt hotarat... am de spart prin pereti destul fiindca si la LCD imi trebuie in spate un spatiu in peretele fals pentru cabluri de la PC, de la cabluTV, plus altele de la camera video, etc.
    Vreau sa-mi ascund toate firele si nu numai printr-un pat de cablu ci chiar prin peretele fals sau daca nu chiar am sa sparg peretele...
    Dupa cum ati observat sunt impatimit!
    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • viorelcoman
    a răspuns
    exista sisteme wirless,un pic mai scumpe dar nu mai ai fire

    Lasă un comentariu:


  • mmv
    a răspuns
    ambele,stereo pt.muzica si surround pentru filme.
    eventual un receiver cu optiunea stereo/5.1. ?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    O sa le folosesti pentru muzica exclusiv sau si pentru DVD filme etc?

    Lasă un comentariu:

Procesare...