Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Interesant, sunt convins ca a fost mult de munca. Butonul rotativ mergea mai afundat acele striatii dar mai greu de frezat aceea zona curba.

    Si eu consider ca trebuie rotunjite muchiile de la incinte; am vrut sa scriu dar am zis sa nu dau prea multe sfaturi ca depinde de gust
    Ca sa nu fie probleme intotdeauna trebuie folosite chituri, vopsele si lacuri de la acelasi producator. Am patit-o sa finisez cu filler si ulterior cand am aplicat o vopsea de la alt producator sa se increteasca si sa se umfle...va dati seama ce placere.

    Lasă un comentariu:


  • Piotr
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Asa am sa fac, inainte de asta, va trebui sa rotunjesc si sa finisez muchiile frontale ale incintelor. La varianta cu chitul auto ma gandeam si eu, am testat pe o bucatica de PAL, finisat si vopsit arata f bine.

    Ca tot sunt on topic, va mai prezint un amplificator cu tuburi, de data asta Single End (clasa A), facut de mine, dar pe care l-am vandut si dupa care imi pare cam rau, am muncit mult la el, mai ales la aspect.

    Las imaginile sa vorbeasca de la sine.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Ca sa arate bine trebuiesc finisate perfect cu chit si vopsite profesional dupa care aplicat lac.

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Daca aveti un amic vopsitor de automobile, poate iesi treaba faina. Doar pentru zambet, pentru acord mai fin cu playerul, boxele s-ar integra binisor intr-un mobilier de sufraferie stil 60.

    Lasă un comentariu:


  • Piotr
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Multumesc pentru sugestii, insa incintele fiind mari ca dimensiuni si destul de grele, ele sunt "de casa", caz in care nu ar merge sa le imbrac in plus sau mocheta. Ideal ar fi un furnir deschis, un tei sau fag dar este destul de scump.

    Cred ca raman la varianta cu chitul auto, insa cand vine primavara, iarna asta or sa stea dezbracate, e cald la mine, n-or sa sufere.

    Stima tuturor.

    Lasă un comentariu:


  • doru_marciuc
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Stiu ca se putea cumpara un tip de autocolant cu puf, o imitatie de catifea. Alta varianta, chit auto acolo unde trebuie, slaif, spritzchit, slaif si dupa desprafuire si degresare, vopsea dublustrat la pistol.

    Lasă un comentariu:


  • Piotr
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Buna seara.

    Multumesc pentru apreciere.

    Incintele sunt construite dupa un proiect gasit pe net si contin niste difuzoare chinezesti, de medie calitate (gen SAL), insa tipul si structura incintei valorifica la maxim resursele difuzoarelor folosite astfel incat am obtinut un sunet superb cu mult bas si inalte echilibrate, peste asteptarile mele.
    Incintele nu sunt inca finalizate, va trebui sa iau o decizie in ce priveste finisarea lor exterioara iar unele sugestii imi pot fi de un real folos.
    Atasez mai jos cateva imagini cu etapele construirii incintelor si schita dupa care le-am facut.

    Stima tuturor.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Piotr; 25.nov.2013, 20:40.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Un proiect DIY interesant, demn de acest topic. Vrem poze si cu incintele.
    Cine asculta muzica pe "n+1" si este multumit inseamna ca nu a ascultat niciodata un sistem decent stereo sau, muzica este ascultata doar ca "zgomot" de fundal.

    Lasă un comentariu:


  • Piotr
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Buna dimineata.

    Toata instalatia mea HI-FI se compune dintr-un cd-player Philips cu iesirea direct din DAC prin condensatori de 3,3uF/63v Siemens, un amplificator push-pull hibrid (tub+opamp) 2x10W si doua incinte VTP DIY.
    Nu sunt adeptul sistemelor n+1, mama m-a nascut stereo, adica cu doar 2 urechi.
    Formatul ascultat este wav si flac.

    Stima tuturor!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Exista acolo si o telecomanda universala programabila cu touch screen insa nu are butoane fizice pentru unele controale si e mai usor sa ai si telecomenzile dedicate la indemana pentru acces rapid la functii. Complicatia apare si datorita diversitatii sistemului AV din aceea sufragerie fiind un TV, un proiector, un sistem surround cu subwoofer separat si un sistem Hi-Fi pt. muzica. Pe langa mai exista telecomanda pentru sistemul de lumini ( nu este in poza ) si telecomanda pentru ecranul proiectorului.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    2 telecomenzi pt toate : smart tv 3D , media player , router wi-fi , Hdd extern si cateva laptopuri , toate interconectate in sistem home sharing : descarcarile merg direct pe Hdd extern , operatiile de potriviti subtitrari pe filme se fac pe laptop , filmele se vizioneaza direct prin media player care " vede " toata aparatura din casa , f simplificat ; inainte aveam si eu o " caruta " de telecomenzi si zeci de cabluri si aparate ca nu mai stiam care pt ce i ...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Postat în original de Consultant electrice
    Uneori se strang prea multe telecomenzi - iata ce am pus de-o parte dintr-o sufragerie:
    Eu am rezolvat aceasta problema cu o telecomanda programabila.Am setat TV,STB,home cinema,AC intr-o singura telecomanda.Binenteles,doar functiile de baza pt fiecare.Pt setari amanuntite pe aparatura,trebuie sa iau tot telecomanda originala a aparatului.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Uneori se strang prea multe telecomenzi - iata ce am pus de-o parte dintr-o sufragerie:
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Mii de scuze , am gresit aria

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Sa pastram totusi discutiile in acest topic despre instalatii audio HI-FI

    Lasă un comentariu:

Procesare...