Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Florin2004
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 9

    #76
    zgomotu de fond e din lipsa preamplificatorului,acesta fiind in general sesizabil pe dif de bass.in regim continu sinus sunt 32w 8ohmi, TDH = 10 %.
    sal
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1440

      #77
      Din contra un preamplificator ar "intari zgomotul de fond . Filtru "taie sus " exista ? acesta e format in general de un condesator si un rezistor conectat intre borna de iesire si " - " . O putere de 35W sinus pe 8 Ohmi la 20 V o poate debita un amplificator "in punte" nu unul in regim normal !


      Frumoase incinte !

      Salutare

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #78
        O poza cu un preamplificator care a devenit loc de joaca Probabil de acolo apare zgomotul
        Fișiere Atașate
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1440

          #79
          Frumos catelus

          Comentariu

          • stefanev
            Membru Marcant
            • 05.iul.2007
            • 435

            #80
            Postat în original de Florin2004
            zgomotu de fond e din lipsa preamplificatorului,acesta fiind in general sesizabil pe dif de bass.in regim continu sinus sunt 32w 8ohmi, TDH = 10 %.
            sal
            fals in ceea ce zici. Zgomotul de font nu este din lipsa preamplificatorului.
            Se numeste THD (Total Harmonic Distorsion) si la 10% ai 99% sanse sa arzi difuzoarele.

            Studiu de caz: se da un mixer audio. Ridic nivelul gain-ului aproape de maxim. In momentul respectiv apare zgomotul de fond. Asta inseamna ca mixerul nu are preamplificator?

            PS: boxele sunt home made? daca da, ai respectat parametrii t/s ale difuzoarelor? Media este izolata fata de bass?

            Comentariu

            • stefanev
              Membru Marcant
              • 05.iul.2007
              • 435

              #81
              Postat în original de alex virtual
              Din contra un preamplificator ar "intari zgomotul de fond . Filtru "taie sus " exista ? acesta e format in general de un condesator si un rezistor conectat intre borna de iesire si " - " . O putere de 35W sinus pe 8 Ohmi la 20 V o poate debita un amplificator "in punte" nu unul in regim normal !


              Frumoase incinte !

              Salutare
              Filtrul "trece sus" (hi-pass) NU se foloseste pentru eliminarea zgomotului de fond. Daca se foloseste corect preamplificatorul, poti sa amplifici semnalul si totusi sa nu ai zgomot de fond.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1440

                #82
                Postat în original de stefanev
                Postat în original de alex virtual
                Din contra un preamplificator ar "intari zgomotul de fond . Filtru "taie sus " exista ? acesta e format in general de un condesator si un rezistor conectat intre borna de iesire si " - " . O putere de 35W sinus pe 8 Ohmi la 20 V o poate debita un amplificator "in punte" nu unul in regim normal !


                Frumoase incinte !

                Salutare
                Filtrul "trece sus" (hi-pass) NU se foloseste pentru eliminarea zgomotului de fond. Daca se foloseste corect preamplificatorul, poti sa amplifici semnalul si totusi sa nu ai zgomot de fond.
                Vad ca te pricepi , deci trebuia sa intelegi ce am spus aici . Intradevar filtrul nu are treaba cu zgomotul de fond el elimina autooscilatiile de I.F. care la nivel audio se aseamana in unele cazuri cu zgomotul de fond (de aceea am pomenit de el ). In plus aceste autooscilatii solicita amplificatorul chiar si in lipsa unui semnal audio .

                Comentariu

                • stefanev
                  Membru Marcant
                  • 05.iul.2007
                  • 435

                  #83
                  sunt mai multe notiuni cheie insa nici una nu inseamna acelasi lucru.
                  Filtrul subsonic este necesar si consta intr-un filtru hi-pass setat la 20-25Hz si elimina zgomotele parazite care intradevar solicita amplificatorul, fara sa auzim ce se intampla.

                  Filtrul pasiv - folosit in incintele acustice de 2 sau 3 cai si are rolul de a "taia" frecventele pe care trebuie un traductor sa le emita.

                  Filtrul activ- folosit cu precadere in domeniul pro si are aceeasi folosinta ca cel pasiv, insa are mai multe avantaje (nu exista pierderi cauzate de bobinele de inductie din componenta filtrelor pasive), dar si dezavantaje (daca avem 2 cai, vom avea nevoie de 2 amplificatoare (biamp), etc

                  Circuitul loudness- corecteaza deficitul natural al urechii umane in perceperea sunetelor de frecventa joasa la un volum redus.

                  Asadar sunt multi termeni si nu trebuie confundati.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #84
                    Mai fac si eu o mentiune filtrele care taiau inaltele peste un anumit prag sau atenuau o zona din spectru se foloseau pe vremuri pentru a reduce zgomotul specific produs de sursele de semnal cu banda sau vinil etc. In cazul de fata cand producatorii se lauda cu traductoare care reproduc semnal si peste pragul auditiv nu mai e cazul de astfel de filtre.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • antal
                      Incepator
                      • 09.iul.2006
                      • 93

                      #85
                      Va salut !
                      Vreau sa-mi construiesc si eu un sistem HiFi , va fi amplasat in living ( 6m/4m , inaltime 5 m ) . Mi-au fost recomandate mai multe configuratii dar m-am oprit la : Wharfedale Diamond 9.5 , NAD 325 BEE si un dvd player modest .
                      Am citeva intrebari , nu ma pricep deloc ... Pot cupla la amp. si tv-ul si dvd-ul si calculatorul ?
                      Ma roade ideea ca poate voi vrea sa trec la un sistem home cinema , bazat tot pe Wharfedale . In cazul asta ce spuneti de NAD T744 , este comparabil cu 325 BEE ( ma refer la calitatea sunetului ) ? Citeam pe undeva ca un receiver AV bun costa o gramada de bani comparativ cu un amp. stereo , daca nu se merita as ramine la configuratia stereo . Dar ma gindesc ca poate o veni si la noi HDTV , o sa scada perturile la blueray , atunci se merita un lcd sau o plasma mare si o sa merga un 5.1 cum trebuie ...

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #86
                        Nad suna bine cu Monitor Audio, lucru aprobat de majoritatea userilor de pe forumurile de profil. La un 325 NAD as merge pe BR5 de la Monitor Audio.
                        Trebuie sa te hotarasti daca vrei 5.1 sau stereo. Si un amplificator stereo de calitate poate fi foarte scump. Momentan DVD-ul e de baza pentru5.1.
                        La un televizor daca este stereo are si o iesire pe euroscart sau cel mai probabil chiar pe mufe RCA pentru un amplificator, deci se poate conecta cu succes sunetul fiind mult superior fata de ce poate televizorul.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • Onoffray
                          Incepator
                          • 30.dec.2008
                          • 46

                          #87
                          salutare, as dori si eu o informatie.Am un sistem 5.1 samsung cu mufa speciala digital in.As vrea sa scot sunetul de la canalele tv pri sistem? se poate? si daca da cum?am inteles ca cel mai simplu este atunci cand ai o platforma digitala gen digi tv.

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1050

                            #88
                            Postat în original de Onoffray
                            salutare, as dori si eu o informatie.Am un sistem 5.1 samsung cu mufa speciala digital in.As vrea sa scot sunetul de la canalele tv pri sistem? se poate? si daca da cum?am inteles ca cel mai simplu este atunci cand ai o platforma digitala gen digi tv.
                            Nu toate conservele gen gigi tv au digital out. Ce fel e intrarea digitala, optic sau coaxial?

                            De ce vrei neaparat sa scoti sunet din tv prin digitala? nu vad nici un avantaj atata timp cat in ro inca nu sunt canale care sa emita sunet cu sorround, o iesire stereo pe RCA-uri mi se pare suficient pt TV.
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12230

                              #89
                              Postat în original de ear1976
                              Nu toate conservele gen gigi tv au digital out.
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Onoffray
                                Incepator
                                • 30.dec.2008
                                • 46

                                #90
                                optic stiu ca nu au inca dar oricum suna mai bine decat tv-ul
                                multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...