Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1050

    #91
    Postat în original de Onoffray
    optic stiu ca nu au inca dar oricum suna mai bine decat tv-ul
    multumesc
    Au, dar nu toate

    Pentru tv eu as folosi o intrare analogica (cele cu RCA-uri), chiar daca il conectezi pe digital tot sunet stereo o sa ai, iar digitala as folosi-o pentru un dvd player sau alta scula la care sa beneficiezi de surround. Nu cred ca la sistemul tau ai numai o intrare, si aia optic digital. Eventual pune o poza cu "dedindosul" sistemului, sau da mai multe detalii despre cine este el.

    In fine, daca vrei neaparat sa conectezi tv-ul pe digital: sunt unele tv-uri care au iesire de sunet digital optic, nu mai ai nevoie de alt echipament, doar de un cablu. Daca nu vrei sa schimbi tv-ul, mai sunt urmatoarele optiuni, functie de providerul de servicii TV:

    Pentru cablu analogic - cauti un tuner extern cu iesire optica digitala.
    Pentru digital prin cablu - unele receivere au iesire optic digital, nu toate - intrebi providerul. La fel si pentru digital prin satelit. Daca nu au ei receivere cu iesire optic digital, cauti pe net si iti cumperi receiverul separat si iei de la ei numai cartela.
    Atentie, nu orice receiver e compatibil cu orice cartela, fiecare provider foloseste un sistem de criptare (ex: nagravision, conax etc), deci in functie de providerul pe care il alegi (bazat pe criterii de cost/grila de programe oferit) cauti un receiver care sa stie sa decripteze respectivul serviciu.
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #92
      Inca nu am testat acasta conexiune, astept sa schimb si Tv-ul asociat.

      Un extras din Instructiuni, daca ajuta.
      Fișiere Atașate
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1050

        #93
        Din cate imi dau seama (pozele nu sunt foarte clare dar deduc si din instructiuni), ai cam asa:

        Doua intrari auxiliare video+audio (aux1 si aux2) din care:
        - aux 1 intrare audio analogica sau digitala + intrare video
        - aux 2 intrare audio analogica + video
        - iesire video pe spdif sau composite
        - nu e clar ce e cu dvd - probabil mai ai o intrare insa nu imi dau seama daca e doar cu sunet stereo sau e pe digital coaxial - pozele nu sunt clare

        Eu a-si face asa (tv conectat pe analogic):
        - foloseste aux 2 pt tv - conecteaza de la iesirile audio ale tv-ului la intrarea aux 2 cu cabluri RCA - cand selectezi din telecomanda aux 2 o sa ai sunetul tv-ului prin sistem. Folosesti numai intrarea audio, cea video nu ne intereseaza, sarma de cablu intra direct in tv. Sunetul este stereo
        - aux 1 conecteaza pe digital in un dvd player sau alta unealta (un ps3, comp etc). Tot de la unealta bagi semnalul video la videoin1. Video out conectezi la tv pe spdif sau composite la o intrare AV1, AV2 etc. Cand selectezi aux 1, semnalul video de la unealta se duce la tv si semnalul audio in boxe. Din tv trebuie sa selectezi intrarea respectiva pentru a vedea imaginea (AV1, AV2 sau ce o mai avea). Unealta respectiva trebuie setata si ea la randul ei sa scoata sunet pe digital. Sunetul este 5.1 (surround).

        Daca vrei musai sunetul TV pe digital in:
        - daca ai tv cu digital out - folosesti aux 1 numai intrarea digitala audio
        - cu un tuner tv extern sau receiver de satelit/cablu digital - folosesti aux 1 digital pt audio (din iesirea audio a receiverului conectezi la digital in) si video (din iesirea receiverului conectezi la video in 1). Video out merge la TV (AV1, AV2 etc). Sunetul este stereo chiar daca e conectat pe digital.
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • Onoffray
          Incepator
          • 30.dec.2008
          • 46

          #94
          Super! Multumesc de informatii.
          dvd player-ul cu tot cu sistemul 5.1 este HT-XQ100 iar tv-ul este un banal lcd samsung de vreo 81 cm diagonala si vreo 2 mufe Hdmi, nimic special, m-am uitat si nu are digitl out in schimb dvd playerul are digital in.Voi vedea ce provider am in zona si voi actiona in consecinta
          Multumesc
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1050

            #95
            Aha, deci e cu dvd player integrat.

            Coneztezi video-out la tv - din ce am gasit pe net are si iesire HDMI, deci poti sa o folosesti pe asta.
            De la receiver/tunerul-ul de tv pe care il vei lua conectezi iesirea audio digital la intrarea digitala a sistemului si iesirea video la intrarea video a sistemului.
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #96
              asta e cartulia oficiala
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1050

                #97
                Ceva similar gasisem si eu numai ca pentru varianta 2.1.

                Din cate vad sistemul nu are si intrare video, caz in care configuratia ar fi cam asa:

                Iesirea video HDMI a sistemului se conecteaza la intrarea video a tv-ului - de ex HDMI1.

                Iesirea video a tunerului/receiverului se conecteaza la alta intrare a TV-ului - ex HDMI2 (daca receiverul are HDMI out), daca nu pe component sau composite (AV1, AV2 etc).

                Iesirea audio digitala a tunerului/receiverului se conecteaza la intrarea audio digitala a sistemului.

                Functionare:
                In mod DVD player - selectat sistemul pe DVD si TV-ul pe HDMI1.

                In mod TV - sistemul selectat pe D.In sau Aux, TV-ul pe HDMI2 (sau intrarea aferenta receiverului AV1, AV2 etc)

                @Onoffray - in functie de providerii TV din zona ta, rascolim un pic pe net sa vedem ce receivere au in dotare digital out.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • Onoffray
                  Incepator
                  • 30.dec.2008
                  • 46

                  #98
                  wow, multumesc, e vorba de dolce si digi (la digi cred ca va fi problema cu orientarea deci ramane dolce

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1050

                    #99
                    dolce si digi "sufera" de aceeasi problema - cartela este imperecheata cu receptorul, deci nu poti folosi decat receptorul lor.

                    Dolce:

                    Foloseste receptoare COSHIP-CDVB5668
                    ......
                    Conector iesire tip S/P DIF; iesire audio digitala pentru sistem audio
                    .......
                    Nu este clar daca SPDIF (iesirea audio digitala) este optica, au un site de tot plansul. Trebuie intrebat la ei.

                    Digi foloseste urmatoarele:

                    Humax Digi+II: are iesire digital optic
                    Hyunday HSS5160NA: are iesire digital optic
                    Hyunday HSS1120 NA: nu are iesire digitala
                    Hyndau HSS7160 NA: are iesire digital optic. Receptor dublu (pt doua TV) - al doilea TV se conecteaza numai pe cablul RF.

                    Dolce: Poti sa iei pana la 4 receptoare cu acelasi abonament - vezi TV la 4 televizoare independent.
                    Digi: Maxim doua televizoare cu receptor dublu pe acelasi abonament. Al doilea TV conectat numai pe cablu RF.

                    Sateliti:

                    Dolce receptioneaza de pe Hellas Sat 2 - pozitie 39.0°E

                    Digi TV receptioneaza de pe Thor 5 & Intelsat 10-02 -pozitie 0.8°W.

                    In functie de locatia ta se poate calcula exact si catre ce coordonate iti trebuie vizibilitate - sunt aplicatii pe net in care alegi orasul si satelitul si iti spune exact orientarea fata de locatia ta.

                    Mai ramane sa analizezi grila de programe, preturi etc
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • Onoffray
                      Incepator
                      • 30.dec.2008
                      • 46

                      Multumesc pt promptitudine , problema este ca dolce ar fi fost mai in regula ca si orienrtare, am cautat pe google ceva detalii despre COSHIP-CDVB5668 si nimeni nu stie nimic vad celelalte antene de digi si nu prea am sanse uite orientarea in atasament.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1050

                        mda...e cam nasoala pozitia, cu digi nu prea ai sanse, ar fi trebuit sa ai vedere clara spre sud...cu dolce e un pic mai bine.

                        Totusi ai putea intreba la ei, ce am gasit despre coship este ca suporta spdif, e posibil sa fie optic. Sau poate mai are cineva de pe forum dolce si ne lamureste.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12204

                          Pun si eu o intrebare ! Pt ce atita" strofoceala "??? Exista ACUM , sau va exista cindva program tv sau radio care sa ceara sau sa merite " hifi" !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1050

                            Postat în original de Mircea G
                            Pun si eu o intrebare ! Pt ce atita" strofoceala "??? Exista ACUM , sau va exista cindva program tv sau radio care sa ceara sau sa merite " hifi" !
                            asta am spus si eu inca de la inceput, stereo cu cablu rca ar fi suficient...dar daca vrea omul musai pe digital, trebuie ajutat, nu?
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12204

                              Eu sint de parere ca nimic din inventiile moderne ( vezi 5.1 ) nu poate egala sunetul de pe o statie traditionala 2.1 + cu niste boxe adevarate . Poate cei mai tineri nu stiu " cum suna " dar poate au ocazia sa incerce si apoi vor vedea ca toate aceste " sisteme " ( ! ) sint varza ! la sunet .
                              In anii 90 cind am cumparat un cd - deck ( o caruta de bani la vremea aceea ) si l-am pus pe o statie Electronica de 45w prima reactie a venit de la prietenii care erau in fata blocului . Toti au ridicat capul mirati apoi m-au intrebat " la ce naiba ascult " de se aude asa !?????? De retinut ca la vremea aceea nu se discuta ( sau cel putin , nu eu ) de cd-uri pirat . Ar mai de spus ca in anul 82 ! eram , cred , unicat , deoarece imi instalasem boxele pe pereti , la o inaltime buna de ascultat , cablajul prin pereti ..... cam despre ce se discuta acum si se reinventeaza .... Si ca o " ciudatenie " : alimentarea boxelor se facea din spatele statiei prin cablu ordinar pina la niste prize de radioficare , cablu prin perete apoi linga boxe alte prize de radioficare .....si nu existau interferente sau alte probleme ( linga ele erau montate aplice pe perete ) deci fara probleme , fara cabluri speciale , mufe cu contacte aurite ....si rezultatul ...un sunet pe care azi nu il mai aud .....
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • ear1976
                                Living Legend
                                • 09.aug.2007
                                • 1050

                                Da, Mircea, ai si tu dreptate, imi mai aduc si eu aminte ce fericiti erau cei care puneau mana pe cate un Kashtan sau un Tesla....

                                Oricum, e un pic cam tras de par sa comparam sistemele digitale cu sistemele analogice...si aici se poate discuta foarte mult, intai sa plecam de la sursa audio: astazi peste tot gasesti DVD-uri, mp3-uri, mp4 etc, trase de oricine care are impresia ca daca a auzit de winamp si de nero stie si sa faca un mp3 sau un cd de calitate...si cine mai stie de casete si benzi de magnetofon?

                                Alta comparatie fortata este 5.1 versus 2.1 - nu te opreste nimeni sa iti faci astazi un sistem 5.1 bazat pe amplificatoare analogice traditionale (poate chiar pe lampi) si cu boxe "competente" - aia intr-adevar ar fi o scula reusita, chiar e unul din proiectele mele de viitor (cand voi avea timp si o sa ma linistesc sa stau pe-acasa).

                                Faza mai e si la ce folosesti scula. Pentru ascultat muzica, stereo e arhisuficient. In schimb un film vizionat cu surround e alta mancare de peste. Chestia aici la fidelitate o sa fie cine face decoding-ul streamului de surround - dvd player-ul sau un AV receiver sau alt procesor digital superior unui home-theater de doi lei.

                                Pe de alta parte, am mai spus ca degeaba conectezi astazi in ro un TV la un sistem surround - nu conteaza digital sau analogic, cablu sau satelit - tot stereo o sa ai, iar diferentele intre sunetul digital si cel analogic nu sunt sesizabile pentru orice ureche, trebuie sa fii si un pic "maniac" al sunetului.

                                Si se mai poate discuta mult, dar sunt de parere ca fiecare aplicatie trebuie dezvoltata plecand de la cerinte - la ce se va folosi respectivul sistem.
                                ratzele se trag din camioane

                                Comentariu

                                Procesare...