Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Onoffray
    Incepator
    • 30.dec.2008
    • 46

    Multumesc nu sunt chiar asa de tanar ii voi intreba pe cei de la dolce poate stiu ei ceva si nu zic .
    hristos a-nviat!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Mircea cred ca te refereai la "statie traditionala" stereo nu 2.1. Cea din urma presupune subwoofer, deci inca un semnal separat. Muzica se asculta Stereo, insa un film bun pe un DVD original rulat pe un sistem home cinema certificat THX sa zicem, cu incinte pozitionate corect va avea impactul sau asupra spectatorului. Cine se respecta are doua sisteme: un amplificator dedicat pentru stereo sau doua mono block-uri si incinte pe masura si separat un sistem 5.1 pentru filme
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Onoffray
        Incepator
        • 30.dec.2008
        • 46

        Salutare din nou,

        Ma tem ca sunt departe de a fi rezolvat problema.Am renunta la varianta optical in desi Conectorul iesire tip S/P DIF are un capacel de protectie pe care daca'l scot are o lumina rosie tip laser.
        In fine am cumparat un cablu rca cu 3 mufe 2 audio si unul video just in case.Am conectatmufa alba si rosie (audio) la dvd player si celelate 2 au fost si la tv pe audio out si la receiver-ul de la dolce pe audio out.si tot ce am reusit sa scot a fost un tiuit foarte ascutit
        Configuratia arata in felul urmator#:
        TV-ul este conectat la dvd player prin hdmi (hdm1)
        Tv-ul este conecat in acelasi timp si la receiver-ul de dolce.
        Avand cablul rca conectat in oricare dintre situatiile de mai sus si apasand pe butonul AUX de pe telecomanda tot ce imi apare pe ecran este AUX/sau DIG.IN(banuiesc ca vine de la digital in).Un prieten de-al meu imi spune ca la el dvdplayerul panasonic are mult mai multe otiuni pe aux inclusiv line1 si line2 pe care se aude sunetul in sistem.
        Aveti idee ce se intampla oare si cum as putea avea sunetul de la canalele tv stereo pe sistem si in subwoofer?

        Multumesc

        Multumesc

        Comentariu

        • Onoffray
          Incepator
          • 30.dec.2008
          • 46

          Gata s-a rezolvat in cel mai simplu si stupid mod.
          Cablul rca conectat la receiver alb cu al si rosu cu rosu iar in dvd player alb cu rosu si rosu cu alb m-am gandid sa ma joc un pic cu firele si a mers

          Si inca ceva, dvd playerul are optiune pentru sunet, pe langa cinema/music/concert etc si matrix care descompune fortat sunetul in 5.1 astfel incat se aude destul de ok.ca sa amplific senzatia am bagat un delay mai mare la boxele din spate si acum ma uit si la reclame

          Spor

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Descompusul in 5.1 nu are nici o legatura cu un format dedicat 5.1 . Este mult mai putina informatie in 2 canale decat in 5, dar ca efect de spatialitate e si asta o optiune.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Cine a avut timp si este pasionat de domeniu a avut ocazia sa vada weekend-ul trecut la HI FI arena realizari deosebite in domeniu, chiar si romanesti ( vezi cd player-ul Rockna). Eu din pacate nu am ajuns chiar daca am incercat sa-mi fac timp.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • GERULA2007
                Membru
                • 04.sep.2007
                • 181

                Care este diferenta intre cablu de net UTP si FTP?
                Care se recomanda ?
                Multumesc!

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 442

                  UTP: Unshielded Twisted Pair (Cablu cu perechi răsucite neecranat)Cablul UTP este cea mai des întâlnită variantă de cablu cu perechi răsucite din reţelele de date. Cablurile UTP sunt numite adesea cabluri Ethernet, după Ethernet, standardul cel mai răspândit (dar nu şi cel mai fiabil) ce foloseşte cabluri UTP. Acesta este tipul principal de cablu utilizat în bucla locală a reţelelor telefonice şi în reţelele de date (în special drept cablu patch sau conexiune temporară la reţea) datorită flexibilităţii sale deosebite.

                  Spre deosebire de FTP şi STP, cablul UTP nu are nici un tip de ecranare.


                  Foiled Twisted Pair FTP: Foiled Twisted Pair (Cablu cu perechi răsucite în folie)Cablul FTP este un cablu UTP în care conductorii sunt înveliţi într-o folie exterioară de ecranare în scopul protejării împotriva interferenţelor externe. Folia exterioară are, de asemenea, rolul de conductor de împământare.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Se recomanda FTP, pentru ca este ecranat. Si acest ecranaj poate fi facut cu staniol mai gros mai subtire in functie de calitatea cablului. Daca folositi in exterior este indicat un FTP cu sufa care mai are si un cablu metalic atasat cablului de date pe exterior cu rol de sustinere mecanica.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • cl4udyou
                      Incepator
                      • 19.apr.2010
                      • 3

                      "Radioul" liceului

                      Salut sunt nou pe aici si asi avea nevoie de putin ajutor din partea voastra.
                      Eu cu inca un coleg suntem raspunzatori daca pot zice asa de infiintarea unui radio in liceu (radio cu circuit inchis) si nu stim exact tot ce trebuie comparat. Radioul va functiona in pauze se vor da anunturi si muzica.
                      Va fi difuzor in fiecare clasa (sunt aprox. 50 de clase) iar "studio'ul" e o camera cam de 15 m2 inalta cam de 2.5m care am vrea sa o izolam fonic cu burete cofrat.
                      O lista aproximativa cu ce ar trebui cumparat ar fi(va rog sa ma corectati daca gresesc):
                      Amplificator 100v: cpc.farnell.com/1/1/52355-mixer-amplifier-100v-120w-rms-pa-900-stageline.html
                      Difuzoarele pt liniile de 100V: monacor.ro/catalogue.phtml?Comp=m&Hier=3&MainKtg=62&Page=2&Pa ge=1
                      Reglaje de volum pt fiecare clasa : monacor.ro/catalogue.phtml?Comp=m&Hier=3&MainKtg=64
                      un microfon, casti, un calculator, etc.
                      Revin cu detalii.
                      Proiectul ar fi finantat cu 5000 de euro. Iar costurile nu trebuie sa fie nici mult mai mici nici mai mari.

                      O dupa amiaza placuta.
                      Claudiu

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Cand eram la liceu m-am implicat si eu intr-un astfel de proiect, insa pe vremea aia abia ne-au sponsorizat cu cablurile necesare, restul ne-am chinuit si am construit noi. Nu stiu cat de bine s-a auzit si cat de folositor a fost in cazul nostru acel radio, insa un lucru este cert - am reusit sa "chiulesc" motivat de la foarte multe ore plictisitoare pentru ca "Lucram la postul de radio ca a zis doamna directoare sa fie in functiune pana la sfarsitul lunii! "

                        Ideea e ca in clase intr-o pauza mai stai mai citesti ceva, iti mai repeti si noi am considerat atunci ca era si mai putin costisitor si mai indicat sa montam difuzoare doar pe holuri. Oricum ceva se auzea si in clase.
                        Trebuie facut un necesar de cabluri pentru difuzoare cat si interconecturi pentru scule. Aveti nevoie de un mixer cu doua sau mai multe intrari de microfon si inca 2-3 canale stereo pentru surse de semnal, daca nu gasiti un amplificator PA care sa indeplineasca si aceste functii. Un microfon de calitate (SHURE) va face mai mult decat buretele pe pereti. Aveti nevoie de incinte acustice cu sistemul de transformatoare 100V incorporat. Difuzoarele incastrabile vor fi mai greu de montat daca nu exista tavan suspendat.
                        Studiaza si oferta de aici. Cel mai bine e sa iei toate sculele(incinte, mixer, amplificator) dintr-un singur loc unde sa ai si cu cine vorbi legat de aspecte tehnice sa te mai sfatuiasca, ca sa nu te trezesti ca ai investit in ceva ce nu e folositor.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • cl4udyou
                          Incepator
                          • 19.apr.2010
                          • 3

                          pai asta e ca nu stim cu cine sa vorbim pe partea tenhica. Ne puteti recomanda o firma ceva ?

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • cl4udyou
                            Incepator
                            • 19.apr.2010
                            • 3

                            Dar sa punem in fiecare clasa asa ceva : emag.ro/boxe/boxe-logitech-21-s220-negru--p980-000021 ar fi prea complicat ? E mai bine sa optam pt incinte 100v ?

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              V-am recomandat firma, este un link in primul meu post pe tema asta. senia.ro

                              Nu se pot folosi incintele de calculator deoarece trimiterea semnalului catre ele pe lungimi mari aduce complicatii tehnice prea mari. Trebuie sa va ganditi daca mergeti pe stereo sau mono. La aceste aplicatii se merge in general pe un sistem mono fiind vorba de costuri mult mai mici si nefiind nevoie de STEREO neaparat pentru tipul asta de aplicatie.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • coretweaker
                                Membru Marcant
                                • 16.iul.2010
                                • 886

                                Am si eu cateva nelamuriri in ceea ce priveste alcatuirea uni sistem audio-video cu mai multe componente.

                                Doresc sa-mi cumpar un amplificator si niste boxe de podea, ambele Yamaha. Fiindca exista mai multe modele de diferite puteri vreau sa intreb daca exista vreo regula generala in ceea ce priveste alegerea amplificatorului in functie de puterea boxelor. De exemplu pentru boxe de 6 ohmi cu "input power" intre 40-160 W ce amplificator trebuie sa aleg? Trebuie cumva ca amplificatorul sa aiba aceeasi impedanta ca si boxele dar puterea sa fie mai mica decat a boxelor?
                                La amplificator vreau sa conectez si TV-ul, decodorul Digi HD, DVD-playerul si un CD player pe care inca nu l-am cumparat.
                                Amplificatorul are doar intrari stereo analogice. Exista vreo problema legata de calitatea sunetului cu aceste legaturi analogice? Mentionez ca nu ma intereseaza deloc alt tip de sunet decat cel stereo.
                                Inca o problema... exista posibilitatea intarzierii (si decalarii) semnalelor intr-un astfel de sistem, din moment ce atunci cand vizionez un film de pe DVD player, semnalul video se duce spre TV (prin coaxial sau HDMI) iar sunetul pleaca spre amplificator si boxe? Ma gandesc ca pot exista diferente de timp in prelucrarea semnalelor pe cele doua aparate (TV si amplif.) si in felul asta sa apara un decalaj intre sunet si imagine !?! Daca da, se poate face vreo corectie, pentru sincronizarea perfecta a acestora?
                                Multumesc pentru eventualele raspunsuri si idei.

                                Comentariu

                                Procesare...