Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1441

    #16
    personal am realizat un sistem("home made") 6.1.respectiv:4 sateliti de 80w fiecare,2 centrale de 140W fiecare,si un subwoofer de 220W!puterea totala=820W/sinus!traductoarele folosite la centrale si sateliti sunt G.S. iar subwooferul e (din pacate)fabricat pe vapor!!
    cele 8 amplificatoare (6 sateliti si centralele+2 amplificatoare in "punte"pt subwoofer )sunt plasate intr-o carcasa de calculator !sistemul e conectat la calculator printr-o placa audio 5.1!
    in rest.........
    ma bucur ca nu am vecini!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #17
      Lasa-ma sa ghicesc amplificatoarele sunt cu TDA 7294 Am dreptate?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1050

        #18
        Eu am un sony 6.1, cu 100 W pe canal, momentan fara subwoofer, pe fata doua boxe cu 3 cai de 150 tot sony, central/spate si laterale inca doua seturi de 150 W vu 2 cai...daca dau la jumate zbarnaie geamurile...in schimb fidelitatea e super

        Urmeaza sa-mi iau si lcd-ul, cred ca tot sony ca sa pot sa le controlez din aceeasi telecomanda....subwoofer ma mai gandesc
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1441

          #19
          Postat în original de Consultant electrice
          Lasa-ma sa ghicesc amplificatoarele sunt cu TDA 7294 Am dreptate?
          nu imi plac circuitele integrate din mai multe motive.cum ar fi :limitarea puteri audio cand sunt folosite mai mult timp la o putere mare,sunt foarte pretentioase la tensiunile de alimentare,sunt foarte scumpe etc.
          amplificatorii satelitilor sunt clasici cu tranzistori finali 2N3055 iar cei ai centralilor car si ai subwooferului sunt cu 2N5886!
          singura parte "integrata" din sistem e doar defazorul Subwoofer-ului!

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1441

            #20
            Postat în original de ear1976
            ...daca dau la jumate zbarnaie geamurile...in schimb fidelitatea e super

            Urmeaza sa-mi iau si lcd-ul, cred ca tot sony ca sa pot sa le controlez din aceeasi telecomanda....subwoofer ma mai gandesc
            am folosit un subwoofer de firma(doar asa de proba)!amplificatorul subwooferului meu scoate pana la 45Vvv pe o impendanta de 4OHMI!(se poate sparge geamuri doar daca geamul respectiv are frecventa de rezonanta cu cea debitata de subwoofer,chiar si la puteri mai mici)

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1050

              #21
              Postat în original de alex virtual
              Postat în original de ear1976
              ...daca dau la jumate zbarnaie geamurile...in schimb fidelitatea e super

              Urmeaza sa-mi iau si lcd-ul, cred ca tot sony ca sa pot sa le controlez din aceeasi telecomanda....subwoofer ma mai gandesc
              am folosit un subwoofer de firma(doar asa de proba)!amplificatorul subwooferului meu scoate pana la 45Vvv pe o impendanta de 4OHMI!(se poate sparge geamuri doar daca geamul respectiv are frecventa de rezonanta cu cea debitata de subwoofer,chiar si la puteri mai mici)
              Am avut si eu un home made..am fost tare mandru de el
              Din pacate sunt un "maniac" al fidelitatii...la acest sony am hdmi pt video (de fapt doua), care se vor "pupa" cu viitorul lcd si cu compu, este hd ready - asta home made e un pic cam complicat sa o faci - 2 digtale (sau trei) optice la sunet..si ce e cel mai interesant - functie autocalibrate cu microfon inclus...
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Intradevar nu sunt o solutie integratele pentru cei care vor mai multe de la un sistem audio. De limitat insa se limiteaza daca se incalzesc. Daca disipi bine caldura isi fac treaba cat de cat. Integrate gasim din plin in majoritatea amplitunerelor entry level si poate chiar si in unele mai avansate.
                Tendinta actuala este ca aparatele sa arate bine, sa fie facute din materiale care incearca sa imite ce era odata - metal. Mie cel putin nu-mi place sa invart de un buton mare de volum din plastic acoperit cu o vopsea care imita aluminiul.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1441

                  #23
                  personal nu compar circuitele integrate cu tranzistoarele!schemele amplificatorilor sunt asemanatore cu quad302(nu mai stiu exact)!iar tranzistori finali cat si cei prefinali au fost sortati cu ajutorul osciloscopului deci ...e ceva!vorbea cineva de fidelitate (ca nu ar fi suficienta la un amplificator homemade insa nu a auzit cum suna sistemul meu!)!mai sunt si excepti!!! va salut!

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1441

                    #24
                    Postat în original de Consultant electrice
                    .
                    Tendinta actuala este ca aparatele sa arate bine, sa fie facute din materiale care incearca sa imite ce era odata - metal. Mie cel putin nu-mi place sa invart de un buton mare de volum din plastic acoperit cu o vopsea care imita aluminiul.
                    eu fac totul din calculator(ton,efecte audio,volum),nu am mai avut loc sa mai introduc egalizatoare ,nici chiar butoane de volum in sistem!
                    bune mai au fost magnetofoanele dupa vremea lui tata!!!! multe firme producatoare in HI-FI au uitat cum se face treaba buna....!

                    Comentariu

                    • cickson_cik
                      Incepator
                      • 09.sep.2007
                      • 17

                      #25
                      re

                      FOARTE TARE LA FAZA ASTA MAISTRU MAX

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #26
                        Ce parere aveti despre telecomenzile multifunctionale, programabile care pot comanda toata aparatura audio/video din casa? Ati investi cateva milioane bune in asa ceva sau preferati sa aveti 3-4 telecomenzi insirate pe masa?
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1441

                          #27
                          personal prefer mai multe deoarece daca nu gasesc telecomanda de la dvd cel putin sa ma uit la tv sau sa ascult muzica!
                          salutare!

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1441

                            #28
                            sistemul meu!!!!1
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1441

                              #29
                              amplif!!
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • alex virtual
                                Living Legend
                                • 19.mai.2007
                                • 1441

                                #30
                                ............
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...