Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 887

    Postat în original de _vrx_
    iti dau exemplu Bang & Olufsen ,au preturi enorme design spectaculos marketing foarte bine pus la punct dar ce era mai important e lasat la urma , adica sunt cateva difuzoare ieftine si proaste care au nici o treaba cu un sunet de calitate indiferent de conditiile in care sunt montate.
    Oricum piata de Hi-Fi e plina de sisteme care costa extraordinar de mult si care sfideaza bunul simt, acest comert fiind in esenta bazat pe un marketing foarte abil, de te doare capul cand le asculti bazaconile.

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      [quote="Bill"]
      Postat în original de apanoiu
      va omorati cu detalii
      "Si eu am un Logan, Mercedes-ul e o chinezarie ieftina ce se da masina pro, performantele lui nu sunt date de specificatii, nu are nici o legatura cu masinile de lux.....ce conteaza mai mult e soferul decat masina....."

      cam ce-ai zice despre mine daca as spune fraza asta la modul cel mai serios?
      Bill, nu ai nimerit, eu am scule audio si nu sunt din categoria Dacia

      Hai sa va arat un site interesant
      minhembio.com/galleri/lista/favoriter

      La noi de-abia acum apare home cinema-ul. Parerea mea este ca o camera multimedia trebuie sa contina un proiector. Eu de peste 6-7 ani am renuntat la tv, in locul lui am pus un ecran maricel
      Acum am ajuns la 3.10m diagonala. Dupa cum zicea un mare regizor - sunetul inseamna 75% din experienta cinematica
      DIY

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        Ce am prin casa:

        TV Samsung LED UE40C5100 de 40", Blu-Ray home cinema 5.1 LG HB965TZ si un laptop HP HDX16 atasat de 2 hdd externe.

        Din combinatia asta reusesc sa scot printre altele un player decent de fisiere mkv.

        Comentariu

        • Bill
          Membru marcant
          • 05.dec.2006
          • 419

          Postat în original de _vrx_
          - iti dau exemplu Bang & Olufsen ,au preturi enorme design spectaculos marketing foarte bine pus la punct dar ce era mai important e lasat la urma , adica sunt cateva difuzoare ieftine si proaste care au nici o treaba cu un sunet de calitate indiferent de conditiile in care sunt montate.
          Nu am inteles eu bine sau asta ai vrut sa spui? ca Bang & Olufsen au difuzoare ieftine si proaste?

          Bang & Olufsen au preturi mari dar nu sunt orisicine. Audi iau ales pe ei:
          bang-olufsen.com/audi
          bang-olufsen.com/sound-system-audi-r8

          Un Audi R8 costa 110.000 euro, si priviti ce date tehnice are:

          Tehnical Data: V8 420HP, 4163cc, Torque: 430Nm, 313kW, Redline at RPM: 8250, All Wheel Drive, 1558kg, Acceleration 0-100km/h: 4.4s, Top Speed: 301km/h

          E normal ca si sistemul audio sa coste mult.
          Are si "Vehicle Noise Compensation (VNC) – automatic real-time adjustment of equalization and volume to compensate for changing noise levels"

          Sound System Audi R8

          - Technical specifications

          Speakers

          12 loudspeakers
          Amplifier

          10-channel DSP amplifier – 465 watt
          Design

          Unique speaker grilles with a nice aluminium ring integrated
          Bespoke sound design by the acoustic team at Bang & Olufsen
          Sound features

          Vehicle Noise Compensation (VNC) – automatic real-time adjustment of equalization and volume to compensate for changing noise levels
          Surround level adjustment

          Comentariu

          • _vrx_
            Incepator
            • 19.mai.2010
            • 17

            Targetul unui supercar precum R8 nu este in nici un caz sistemul audio ( daca vrei sa iti arat masini la care partea audio este top iti pot arata , desigur si valoarea investita este mare, peste 30k euro)
            B&O si audi = un proiect spectaculos (ies tveeterele din bord) dar cam atat . Pe un a8 la 1/3 din volum distorsiona grav, insa la volum mic era ok dar nu suficient pt cineva cu pretentii.
            Exista acea colaborare intre firme datorita renumelui, doar nu crezi ca producatori de high end sa zicem audio note ar face un contract similar )

            Sunt multe de discutat pe aceasta tema , dar cred ca trebuie sa revenim la titlul topicului

            o zi buna

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Audio de top in masina in varianta din fabrica de la dealer acolo unde exista optiunea = o gramada de bani pe un sistem care suna mai decent decat echiparea standard si care are in general in spate un nume sonor din industria audio. Cu banii de optiunea respectiva se poate realiza ceva mult superior in regim aftermarket cu pricepere si alegerea echipamentului corect, insa sistemul de fabrica beneficiaza si de integrare in sistemul de diagnostic OBD. Aceste sisteme sunt alese de cei cu bani care doresc ceva in plus pe partea audio si nu au timpul necesar sa faca modificari ulterioare. Un sistem audio suna bine si daca este rulat un cd original de calitate.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Vad ca acest topic a amortit de tot. Sa fie oare din cauza economiilor care se fac in aceste vremuri "de criza"? Lumea e mai prudenta, nu mai face investitii in HI-FI?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 887

                  Trebuie sa recunosc ca am cam ramas in pana de idei... asa ca, orice sfat este binevenit. Mi-as dori un sistem audio stereo pentru sufragerie in care sa integrez si semnalul audio al televizorului. Prima varianta la care m-am gandit a fost un CD player + amplificator + un set de boxe mari, de podea (NS-F700). In varianta aceasta as pune CD playerul si amplificatorul pe rafturile masutei televizorului dar problema este cu boxele... unde sa le pun, fiindca mie mi se pare ca nu prea am unde, in asa fel incat aranjamentul sa arate bine dar in acelasi timp sa fie si pozitionate corect fata de ascultator. Cand ascult muzica, importana este doar pozitia boxelor fata de ascultator dar atunci cand ma uit la un film, acestea ar trebui sa fie situate in stanga si in dreapta TV-ului (pentru o experianta optima) dar acolo nu prea par sa se integreze, atat d.p.d.v. vizual cat si practic, boxa stanga obstructionand vederea la TV. Voi cum le-ati aranja?
                  A doua varianta am luat-o in considerare abia dupa ce am avut ocazia sa ascult un minisistem Yamaha ca cel din foto (MCR-840), sistem ce mi-a lasat o impresie foarte buna. M-am gandit ca acesta avand boxele mult mai mici imi va fi mai usor sa le gasesc un loc, dar nu prea pare sa fie asa. Pe jos pe podea, in stanga si in dreapta TV-ului nu mi se par ok, eventual poate ar fi mai bine sa le pun pe niste suporti de vreo 40 cm inaltime, pe care nici macar nu stiu de unde pot sa-i cumpar.
                  Credeti ca ar fi trebui sa renunt la ideea cu integrarea TV-ului in sistem si sa folosesc sistemul strict pentru muzica, caz in care nu mai trebuie sa pozitionez boxele langa TV, in felul acesta avand ceva mai mare libertate cu alegerea locului? In acest caz, unde sa le pun?
                  Sau mai degraba ar trebui sa caut cu totul alte tipuri de boxe (forme, dimensiuni), eventual unele prinse pe perete in spatele (deasupra) televizorului?
                  Daca aveti alte idei... alte tipuri de boxe... configuratii... etc. orice idee este bine venita.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Locatia este destul de greu de sonorizat pentru vizionarea filmelor la TV. Banuiesc ca in spate aveti o canapea, ati putea pozitiona aici doua incinte in stanga si in dreapta plasate inaltat pe suporti daca sunt incinte mici tip bookshelf. Nu este insa solutia ideala. Cu cat plecati mai decalat si nesimetric fata de ecran cu atat mai ciudata va fi senzatia. Puteti ramane cu partea audio de la TV si sa adaugati un subwoofer pentru experiente audio mai pronuntate; acesta poate fi plasat in orice colt alincaperii, sunetele joase nefiind percepute de unde vin. Pentru muzica folositi un sistem separat HI-FI pozitionat corect cu doua incinte la distante egale stanga -dreapta fata de ascultator, plasate in fata acestuia pentru o perceptie cat mai corecta a inregistrarilor dvs.

                    Ancorarea televizorului deasupra acelei deschideri banuiesc ca ar lua prea mult din inaltimea necesara trecerii in incaperea vecina.

                    Exact din cauza unei pozitionari similare am renuntat la amplificarea semnalului audio de la TV, deoarece era foarte ciudat sa te uiti intr-o directie si sunetul sa provina de la doua incinte pozitionate decalat.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 887

                      Coltarul este exact in locul de unde am facut fotografia, deci aceasta va fi pozitia de ascultare (vizionare). Ma gandesc la sugestiile tale, iti multumesc pentru interes. Intr-adevar este o pozitie dificila, vina este a mea fiindca in faza de amenajare am luat in considerare doar un sistem de tipul 5.1, idee la care am renuntat total intre timp, nefiind multumit de posibilitatile acustice ale acestora.
                      Varianta cu subwoofer-ul pentru TV ar fi posibila deoarece am proiectat masuta televizorului in asa fel incat sa aiba un spatiu ascuns in spatele ei unde incape perfect o cutie cubica cu latura de 43 cm, deci pot sa pun subwoofer-ul acolo. Problema ar fi doar faptul ca doresc mai mult sa obtin un sunet bun pe zona de joase/medii/inalte iar sunetul oferit de televizoarele astea plate este patetic si subwoofer-ul din pacate nu poate face nimic pentru asta.
                      Cred ca problema s-ar putea rezolva destul de bine (d.p.d.v. estetic si acustic), daca as reproiecta masuta televizorului, in asa fel incat aceasta sa imi permita, ori sa pun niste boxe "bookshelf" pe ea, ori sa pot pune doua boxe "floorstanding" langa ea (in stanga si in dreapta). Oricum masuta este deja destul de mare (desi in poza nu pare) si boxele vor trebui sa fie pozitionate "in unghi" ceea ce consuma si mai mult spatiu.

                      Comentariu

                      • Bill
                        Membru marcant
                        • 05.dec.2006
                        • 419

                        Eu as pune boxe "bookshelf" pe niste suporti de perete la stanga si la dreapta intrarii in balcon (asta cred ca este) fie pe peretii camerei st si dr fie pe peretele balconului, la o distanta sa zicem 20cm de tavan (capatul boxei).
                        Suportii se pot directiona cum vrei, va arata bine, nu ocupa spatiul camerei, nu e nevoie de modificarea mobilierului sau reorientarea lui.
                        Ca dezavantaj ar fi saparea unor canale prin tencuiala pt acoperirea firelor.

                        Sistemul audio-video sub TV. Spun audio-video ca acum exista sisteme integrate care au tuner, dvd (inclusiv diverse formate video comprimate), viewer poze, mp3, etc.
                        Uite un ex. de astfel de instalatie.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • coretweaker
                          Membru Marcant
                          • 16.iul.2010
                          • 887

                          Postat în original de Bill
                          Eu as pune boxe "bookshelf" pe niste suporti de perete la stanga si la dreapta intrarii in balcon (asta cred ca este) fie pe peretii camerei st si dr fie pe peretele balconului, la o distanta sa zicem 20cm de tavan (capatul boxei).
                          Suportii se pot directiona cum vrei, va arata bine, nu ocupa spatiul camerei, nu e nevoie de modificarea mobilierului sau reorientarea lui.
                          Ca dezavantaj ar fi saparea unor canale prin tencuiala pt acoperirea firelor.
                          Solutia asta parca se foloseste si prin cluburi, nu? (adica amplasarea boxelor deasupra capului). Dar in cazul asta, cum te gandesti sa le folosesc, doar pentru muzica? ...sau si pentru TV ?!?

                          Comentariu

                          • Bill
                            Membru marcant
                            • 05.dec.2006
                            • 419

                            Nu stiu cum e in cluburi, dar solutia e utila pt spatii mici. Eu in poza vad o camera lunga cu o latime de 3m. Altfel nu vad cu poti posta 2 boxe in fata canapelei fara sa te impiedici de ele.

                            Da, sistemul se leaga la TV pe intrarea digitala, pe asta se trensmite si sunetul. Din meniu se poate dezactiva, sunetul TV prin sistemul audio sau prin difuzoarele lui. Se obtine un bass mai bun prin sistemul audio.
                            Plus ca poti vedea si filme, poze.

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru Marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 887

                              Postat în original de Bill
                              Nu stiu cum e in cluburi, dar solutia e utila pt spatii mici. Eu in poza vad o camera lunga cu o latime de 3m. Altfel nu vad cu poti posta 2 boxe in fata canapelei fara sa te impiedici de ele.
                              Camera are 6,5 / 3,5 m, incluzand si balconul. Daca as merge pe varianta montarii boxelor "bookshelf" pe suporturi, stii cumva de unde pot sa cumpar acele suporturi? (solide si aspectuase).

                              Postat în original de Bill
                              Da, sistemul se leaga la TV pe intrarea digitala, pe asta se transmite si sunetul. Din meniu se poate dezactiva, sunetul TV prin sistemul audio sau prin difuzoarele lui. Se obtine un bass mai bun prin sistemul audio. Plus ca poti vedea si filme, poze.
                              Partea cu meniurile si intrarile audio/video nu pune probleme, intrebarea era legata de faptul ca in pozitia aceea boxele ar fi gresit pozitionate fata de televizor, lucru pe care l-a mentionat si colegul moderator mai devreme.

                              Comentariu

                              • Bill
                                Membru marcant
                                • 05.dec.2006
                                • 419

                                Postat în original de coretweaker
                                stii cumva de unde pot sa cumpar acele suporturi? (solide si aspectuase).
                                Eu am pus astfel de suporturi intr-o garsoniera unde nu prea era loc de boxe pe podea. Boxele erau de 100Wrms si 7kg/buc.
                                Au trecut 2ani si jumatate de atunci, tin minte ca le-am luat de la Praktiker Vitan, au costat ceva cam mult, dar se punea prblema sa nu gauresc boxele. Stau bine si acum, le-am dat la maxim de cateva ori, se miscau geamurile, ele stateau bine:
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...