Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Am facut si eu multe si stau acum si ma uit prin magazine ce varietate de butoane se gasesc si pe vremuri ma rugam pe la strungari sa imi faca cate doua butoane sa echipez propriile aparate. Ulterior faceam doar finalii ca amplificatoare de putere si cumparam mixere mai mici ca preamplificare si corectie de ton. E o placere sa ai si ceva care te multumeste si sa fie facut de mana ta.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 886

      Un fost hobby de-al meu... ah, ce vremuri... cu cativa tranzistori, niste rezistente si condensatori, puneai o lume intreaga in miscare. Acum, doar placa video din PC are mai mult de un miliard de tranzistori...

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Din pacate cei tineri sunt preocupati de alte lucruri si isi ocupa enorm de mult timp cu facebook si alte prostii de acest gen, actiuni care in final nu produc nimic concret - nu inveti nimic, nu construiesti nimic...parerea mea. Este mult mai placut sa socializezi la o petrecere mergand cu sculele construite de tine cum era pe vremuri...poate sunt eu demodat.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Piotr
          Incepator
          • 17.apr.2009
          • 93

          Postat în original de Consultant electrice
          Din pacate cei tineri sunt preocupati de alte lucruri si isi ocupa enorm de mult timp cu facebook si alte prostii de acest gen, actiuni care in final nu produc nimic concret - nu inveti nimic, nu construiesti nimic...parerea mea. Este mult mai placut sa socializezi la o petrecere mergand cu sculele construite de tine cum era pe vremuri...poate sunt eu demodat.
          Ce vremuri! Cum zicea si colegul coretweaker...
          Si eu apartin acelor vremuri pe cand mergeam la petreceri facute cu magnetofonul Majak 203 sau Kashtan cu boxe de 10 W lacuite... si orga de lumini facuta de mine, cu tranzistoare cu germaniu (EFT 323 sau AC 180k) si tiristoare T1N4 fabricate la raposata IPRS Baneasa, cu becuri vopsite cu carioca sau acuarele din care iesea fum dupa 3 min de palpaiala sau cu filtre din geamuri de filtre foto, cu amplificator stereo pentru Majak (care era stereo deck) facut cu 2N3055 montat cu tot cu sursa pe o placa de placaj de traforaj....cat despre butoane, ehehee..am facut zeci de butoane din bronz pe strung pe care le lustruiam cu perie de pasla si pasta de lepuit apoi le nichelam....si multe, multe alte amintiri frumoase pe care tinerii din ziua de azi n-o sa le aiba. Timpul lor liber e ocupat cu nonvalori, care n-or sa ramana in memorie.... si-ar mai fi multe de zis, dar sunt off-topic de vreo 300 de cuvinte

          S-auzim de bine!

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Sa facem un topic cu "Amintiri tehnice" ?

            Cu orga de lumini aveam si eu aceeasi problema- stiam ca exista becuri cu oglinda si colorate insa in cel mai bun caz gaseai doar rosii si pentru posibilitatile mele de elev la vremea aia erau foarte scumpe. Nevoia insa te invata si stateai zile intregi gandindu-te cum sa faci sa gasesti o solutie la diversele probleme aparute.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Piotr
              Incepator
              • 17.apr.2009
              • 93

              Postat în original de Consultant electrice
              Sa facem un topic cu "Amintiri tehnice" ?
              N-ar fi rau. Cred ca am avea o groaza de aminitri de depanat..si mai ales ca este vremea statului la gura sobei...un vin fiert cu scortisoara si miere de albine, 2-3 nuci, etc...

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12086

                Orga de lumini ???? Cea mai buna , un semafor ! Doua suruburi desfacute , un cleste izolat pt taiat firele si s-a rezolvat . Alta varianta , un ciubuc mic la baietii cu semafoarele si faceai rost de unul fara sa te risti . Si eu am avut semafor ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Piotr
                  Incepator
                  • 17.apr.2009
                  • 93

                  Postat în original de Mircea G
                  Orga de lumini ???? Cea mai buna , un semafor ! Doua suruburi desfacute , un cleste izolat pt taiat firele si s-a rezolvat . Alta varianta , un ciubuc mic la baietii cu semafoarele si faceai rost de unul fara sa te risti . Si eu am avut semafor ....
                  Ehehehee...demult pusesem ochii pe un semafor cfr mai mic decat cele stradale...insa...n-am avut tupeu sa-l umflu..deh..educatia..

                  Comentariu

                  • coretweaker
                    Membru Marcant
                    • 16.iul.2010
                    • 886

                    Postat în original de Mircea G
                    Orga de lumini ???? Cea mai buna , un semafor ! Doua suruburi desfacute , un cleste izolat pt taiat firele si s-a rezolvat . Alta varianta , un ciubuc mic la baietii cu semafoarele si faceai rost de unul fara sa te risti . Si eu am avut semafor ...
                    Aoleu, lacustelor...

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      Postat în original de Piotr

                      Ehehehee...demult pusesem ochii pe un semafor cfr mai mic decat cele stradale...insa...n-am avut tupeu sa-l umflu..deh..educatia..
                      In vremurile acelea totul se facea la schimb daca nu aveai " tupeu " . Eu am dat pe el un telefon colorat , rosu si un RFT ...cei mai de virsta mea pricep si inteleg .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Semafoarele mici care au rasarit acum pe stalpi in partea de jos sunt perfecte
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • Piotr
                          Incepator
                          • 17.apr.2009
                          • 93

                          Postat în original de Consultant electrice
                          Semafoarele mici care au rasarit acum pe stalpi in partea de jos sunt perfecte
                          Just!

                          Comentariu

                          • Piotr
                            Incepator
                            • 17.apr.2009
                            • 93

                            Revenind la obiectul discutiei, si anume HI-Fi, mai am un amplificator tot DIY, cu celebrul sau banalul TDA7294 care, pe incintele mele VTP (tot DIY) suna super fain, insa se simte diferenta de dinamica si stralucire fata de cel in clasa A cu finali fabricati de Motorola...

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1104

                              In vremuri trecute si eu am facut citeva lumini dinamice, orgi de lumini si amplificatoare AF. Quad405 era la mare cautare. Prin decembrie lasam amplificatoarele de antena si treceam pe AAF-uri. Doar cu antenele turcesti mi-am pierdut timpul in aceeasi masura.
                              Acum nu se mai cistiga din electronica, daca sudez doua ruginituri pot cistiga mai usor doi lei.
                              De curind am vazut schimbat un carburator in loc sa schimbe un senzor, opera de arta a unor manelicanici auto. Noua generatie ...
                              Totusi, unele facultati inca mai fac scoala.
                              Scuze pentru paranteza.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                TDA7294 avea ceva putere alimentat cum trebuie, insa chiar si cu diverse artificii si corectii nu are dinamica unui amplificator cu tranzistori si poti face usor diferenta, insa era usor de realizat si a dus multe petreceri si la mine o statie cu asa ceva, varianta simpla chiar nu in punte.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...