Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Piotr
    Incepator
    • 17.apr.2009
    • 93

    Postat în original de Consultant electrice
    TDA7294 avea ceva putere alimentat cum trebuie, insa chiar si cu diverse artificii si corectii nu are dinamica unui amplificator cu tranzistori si poti face usor diferenta, insa era usor de realizat si a dus multe petreceri si la mine o statie cu asa ceva, varianta simpla chiar nu in punte.
    Da, scoate 70w pe 4 ohmi alimentat la +/_ 35v si cu un preamplu-corector, pentru auditie de apartament, chiar si la petrecere, e arhisuficient ca vecinii sa sune la 112! Varianta in punte am facut-o pentru un subwoofer care avea si un filtru activ realizat cu TL082. Avea un bas clar si puternic.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Una dintre sculele de pe vremuri facute in casa:
      Fișiere Atașate
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • triumph
        Membru
        • 08.iul.2007
        • 162

        boxe

        Salutare,mi-am comandat un Sistem 5 boxe Sony SS-FCR6000 ....pentru un tv 32D6500 si intrebarea este am nevoie de amplificator pentru ele?

        Comentariu

        • marin popa
          Incepator
          • 27.iul.2011
          • 13

          Sunet cu distorsiuni...?!?!?

          Salut prieteni!
          Am nevoie de o parere avizata in domeniul sistemelor de sonorizare. Am acasa o statie de amplificare, mai exact un mixer cu amplificare de 20W, la care am conectat 2 boxe si incerc sa conectez la el prin mufa de aux. un mp3 Sony (din acela mic cu casti). Problema este ca sunetul este de calitate; se aud distorsiuni, ca niste scartaieli pe toata melodia. De la ce sa fie? Oare din cauza mp3-ului, oare nu are putere suficienta, dar de ce nu reuseste mixerul sa amplifice sunetul chiar daca este dat la maxim, astfel incet sa nu se mai auda acele distorsiuni. Am mai observat ca si atunci cand mai descarc muzica de pe net, unele melodii se aud tot cu distorsiuni (scartaieli)...?!?!? Ce se intampla? Astept parerile si sfaturile voastre si va multumesc anticipat pt tot ajutorul. Multa stima.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            @triumph Da, ai nevoie de amplificator, respectiv de un AV receiver mai precis adica un aparat care contine 5 amplificatoare pentru incintele tale si un decodor care sa stie in functie de semnalul de la DVD ce sunte sa imparta catre fiecare incinta. Separat din acest aparat ai si o iesire audio neamplificata catre un subwoofer.

            @marin popa Zgomotele respective dupa cum le descrieti par a fi erori jitter produse la extragerea track-urilor dupa CD-uri audio. Zgomotele apar si daca la MP3 se asculta la casti? Mai poate fi si o problema de impedanta. Ce mixer este acela cu putere de doar 20W? Ati spus ca "Problema este ca sunetul este de calitate" - banuiesc ca doreati sa afirmati ca sunetul NU este de calitate daca apar acele zgomote.
            Ultima editare de Consultant electrice; 18.dec.2011, 20:29.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Piotr
              Incepator
              • 17.apr.2009
              • 93

              Postat în original de marin popa
              Salut prieteni!
              Am nevoie de o parere avizata in domeniul sistemelor de sonorizare. Am acasa o statie de amplificare, mai exact un mixer cu amplificare de 20W, la care am conectat 2 boxe si incerc sa conectez la el prin mufa de aux. un mp3 Sony (din acela mic cu casti). Problema este ca sunetul este de calitate; se aud distorsiuni, ca niste scartaieli pe toata melodia. De la ce sa fie? Oare din cauza mp3-ului, oare nu are putere suficienta, dar de ce nu reuseste mixerul sa amplifice sunetul chiar daca este dat la maxim, astfel incet sa nu se mai auda acele distorsiuni. Am mai observat ca si atunci cand mai descarc muzica de pe net, unele melodii se aud tot cu distorsiuni (scartaieli)...?!?!? Ce se intampla? Astept parerile si sfaturile voastre si va multumesc anticipat pt tot ajutorul. Multa stima.

              Incercati intai sa schimbati sursa de muzica (mp3-ul) sau sa-i reduceti volumul la jumatate, urmand sa dati volumul statiei mai tare. Statia in gol, fara semnal la intrare scoate vreu baz, fas, ceva? Mai verificati si legatura la masa a cablului dintre mp3 si statie atat la mufele de la statie cat si la cea de la mp3. Mai reveniti eventual si cu alte detalii.
              Ultima editare de Piotr; 25.dec.2011, 09:16.

              Comentariu

              • doggytun
                Incepator
                • 08.feb.2012
                • 4

                Salut baieti,

                Ce parere aveti ?

                Statie Harman Kardon AVR 135
                Boxe Jamo S 606

                Eu sunt multumit de aceasta combinatie, mai ales dupa cautari, comparatii, pareri de la tot felul de persoane si bineinteles o rata lunara de toata frumusetea.

                O singura intrebare am: Cum trebuie asezate boxele mari pentru a avea basul la fel de puternic peste tot in camera. Sunt zone in camera unde basul este insesizabil, desi la 20 cm de acele zone basul se simte incredibil de puternic ?

                Multumesc anticipat.

                Comentariu

                • valica29
                  Incepator
                  • 04.nov.2011
                  • 33

                  Sa-mi prezint si eu primul sistemul audio care initial trebuia sa fie 5.1 dar din lipsa banilor am ramas la stereo si chiar sunt foarte multumit de cum se aude, poate pe viitor voi suplimenta cu un subwoofer. In mare parte ascult muzica in format .flac de pe calculator si filme, mai rar folosesc cd player-ul.


                  Incinte - WHARFEDALE CRYSTAL2-10
                  Receiver 5.1 - YAMAHA RX-V365
                  CD PLAYER - SONY CDP190
                  PLACA DE SUNET - AUZENTECH HOMETHEATRE HD 7.1
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    @doggytun Da-ne mai multe detalii despre camera, mobilare si pozitionarea actuala a incintelor. Subwooferele se pun in colturi, insa in cazul incintelor nu e intotdeauna posibil.
                    @valica29 Daca tot ai mers pe Stereo de ce nu un amplificator dedicat 2x... era mai potrivit pentru muzica pe cele doua incinte de calitate.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • valica29
                      Incepator
                      • 04.nov.2011
                      • 33

                      Postat în original de Consultant electrice
                      @valica29 Daca tot ai mers pe Stereo de ce nu un amplificator dedicat 2x... era mai potrivit pentru muzica pe cele doua incinte de calitate.
                      Pai dupa cum am spus initial am vrut un sistem 5.1 mai mult pentru filme si trebuia ulterior sa-mi cumpar restul incintelor si subwooferul dar din cauza banilor nu am mai achizitionat nimic. Binenteles daca ar fi sa dau timpul innapoi as fi optat pentru un sistem stereo.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Oricum ne-am invarti tot banii bata-i vina sunt problema... totusi partea buna a lucrurilor este ca sistemul poate fi upgradat. Eu in primul rand as investi intr-un display mai mare, ulterior in finalizarea sistemului 5.1.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • komy
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2008
                          • 442

                          Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                          Salut,
                          Am un amic de-al meu caruia trebuie sa-i fac instalatia electrica. Treaba e ca omul doreste si un sistem audio toata casa(cu niste boxe in tavanul fals). Casa are vre-o 150 mp si 2 bai. Eu am cam ajuns la concuzia ca i-ar trebui vreo 15-20 boxe, cu sunet inclusiv in bai. Toate boxele ma gandeam sa la leg la niste prize modulare audio de unde sa fac transferul la un "echipament" care sa il leg la tv, dvd, etc. M-am tot uitat pe net, dar as vrea sa cer si o parere mai avizata in domeniul audio.
                          Ce boxe, cabluri, statie, emplificare, etc sa folosesc?
                          Mentionez ca banii nu sunt nici in limita inferioara dar nici in cea superioara. Ceva pe la mijloc spre sus.
                          Multumiri anticipate.
                          Daca e nevoie pun si planul casei.
                          Imi place lumina!

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                            Daca sunt incinte in tavan care merg toate odata nu vad rostul legarii lor la TV sau DVD. Eventual la DVD daca asculta un disc cu muzica, DVD audio etc. Pentru sonorizarile de acest gen sunt echipamente si difuzoare speciale cu tensiune mai mare ca sa nu existe pierderi pe cablurile de interconectare foarte lungi. Un astfel de difuzor cu sistem de fixare si transformator pleaca de la 76 ron, solutie cu un singur driver de banda larga de calitate acceptabila, fara legatura cu hi-fi. Partea de amplificare se duce lejer spre 2000 ron pentru 15-20 difuzoare. Eu sincer nu vad rostul sonorizarii unei case de locuit intr-o astfel de maniera.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • komy
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2008
                              • 442

                              Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                              Multumesc pentru raspunsul prompt. Omul are o cerinta foarte clara, si anume vrea sa asculte muzica de la un CD sau de la un computer sau de la un tv toata casa in acelasi timp la o calitate foarte buna. EU ma gandeam sa ii pun toate boxele intr-o statie(amplificator) si statia sa o leg la tv, dvd, etc. Ce parere aveti?
                              Imi place lumina!

                              Comentariu

                              • valica29
                                Incepator
                                • 04.nov.2011
                                • 33

                                Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                                Ca sa va faceti o idee ascultati muzica pusa de cei de prin supermarketuri gen carefour sau kaufland si o sa vedeti ca numai hi-fi nu este, acest sistem se preteaza pentru uz industrial si pentru exterior pentru uz casnic eu personal nu recomand, o sa se auda ca naiba si la costuri mari.

                                Comentariu

                                Procesare...