Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Sunt gata si inelele de MDF, aveti o imagine cu unul gata montat si o imagine cu tweeterul in cel nemontat.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

      Incintele sunt gata, acum ascultam muzica sa rodam difuzoarele. Suna bine si puternic raportat la investitia necesara reconditionarii.
      Fișiere Atașate
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

        Din teste am constatat ca este nevoie pentru aceste incinte si de un woofer, astfel voi folosi un quadral pasiv model sub 120 cu filtre pasive incorporate; acesta reduce si din puterea care ajunge la incinte ele conectandu-se in continuare la acest subwoofer.
        Fișiere Atașate
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • djmanianfs
          Membru
          • 13.iun.2011
          • 124

          Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

          Salutare tuturor! Am si eu nevoie de putin ajutor: am un sistem home cinema 5.1 Philips si urmeaza sa-l mut intr-un living si sa stabilesc satelitii pe pozitiile lor finale. Problema este urmatoarea: cablurile lor originale sunt prea scurte pentru locatiile unde urmeaza sa amplasez satelitii si m-am gandit la doua variante: 1 sa tai cablurile originale sa prelungesc cu diferenta de cablu necesar si sa cositoresc legaturile; 2 sa schimb cablurile direct de pe lipitura difuzorului pana la mufa de conectare la DVD player. Am mai citit pe net o postare a cuiva care avea aceiasi problema ca mine si cineva i-a recomandat sa prelungeasca cablurile fara frica ca nu se intampla nimic. Mentionez ca nu vreau sa mi se modifice calitatea sunetului (claritate si putere). Ce posibilitati as avea, recomandari, orice...? Multumesc!

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

            Indiferent de situatie sa stii ca rezultatul este acelasi, ce poti face pt a nu fi probleme este sa inlocuiesti cablul cu unul mai gros , de ex: daca ai avut o.75 sa pui de 1, dar depinde si de lungimea traseului. Sincer sa fiu, nu stiu cat poti pierde tu din calitate si din putere, ca mai mult de 15-20 W oricum nu ai pe sateliti, si nu vei simti diferenta. Eu am avut BOXE EMINENCE de 400 W reali si am pus cablu litat de 1.5 pe ele.... la o lungime de 10 m si a fost ok, dar nu se compara cu ce ai tu !
            De preferat, daca vrei un sfat, ar fi bine sa inlocuiesti cablul, fara sa mai prelungesti , fara lipituri si alte improvizatii. Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine, decat ca e u am avut norocul ca am avut si cabluri mai lungi, si am schimbat decat satelitii ontre ei, (fata cu spatele ).
            Sa ne tii la curent cu decizia ta.

            Bafta !

            Comentariu

            • djmanianfs
              Membru
              • 13.iun.2011
              • 124

              Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

              Multumesc de sfat "gmtiby". Teoretic asa m-am gandit, dar mai astept sfaturi ceva...

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                Cu cat prelungesti mai mult la putere mica o sa ai o atenuare. Daca sunt sateliti cu carcase de plastic probabil nici nu sunt demontabili. Orice incinte serioase au mufe pe carcasa nu ies firele direct. Eu as alege niste cabluri bune pentru audio, nu foarte groase fata de ce ai acum, exact cum zicea gmtiby. Le poti taia pe cele vechi in spatele incintelor sa nu se vada si sa prelungesti de acolo - rasucesti cablurile si le izolezi cu un tub termofit care sa se stranga bine si sa asigure si o rezistenta mecanica cat de cat; la o adica poti folosi si reglete.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • djmanianfs
                  Membru
                  • 13.iun.2011
                  • 124

                  Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                  Am inteles treaba domnule "Consultat electrice". E o idee foarte buna si cea cu regletele, dar si cea cu tubul pentru sigilare este una buna. O singura problema mai am: fiecare satelit (ca este subw dif central) au o mufa speciala de la Philips la capatul cablului care intra in DVD player. Fiecare mufa are o culoare si corespunde fiecarui canal din DVD care este colorat identic. Mufa aceea nu prea am vazut-o mai pe nicaieri ca sa o pot schimba si atunci m-am gandit ca sa pastrez mufele originale de conectare si tai intr-un anumit punct cablul original si sa-l prelungesc, tinand cont de polaritate. Si ca sa fie pierderea cat mai mica pentru semnal, m-am gandit ca ar fi foarte bine sa dau si cu costior la fiecare legatura.

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1192

                    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                    Postat în original de djmanianfs
                    Am inteles treaba domnule "Consultat electrice". E o idee foarte buna si cea cu regletele, dar si cea cu tubul pentru sigilare este una buna. O singura problema mai am: fiecare satelit (ca este subw dif central) au o mufa speciala de la Philips la capatul cablului care intra in DVD player. Fiecare mufa are o culoare si corespunde fiecarui canal din DVD care este colorat identic. Mufa aceea nu prea am vazut-o mai pe nicaieri ca sa o pot schimba si atunci m-am gandit ca sa pastrez mufele originale de conectare si tai intr-un anumit punct cablul original si sa-l prelungesc, tinand cont de polaritate. Si ca sa fie pierderea cat mai mica pentru semnal, m-am gandit ca ar fi foarte bine sa dau si cu costior la fiecare legatura.
                    Binenteles ca trebuie sa dai si cu cositor la fiecare legatura, sincer nu am inteles daca ai la fiecare satelit mufa in spatele acestuia, sau ies firele direct? Asa cum spunea si Consultant electrice, cel mai recomandat este sa cositoresti cablurile (binenteles, sa nu tai cablurile (+ si - , )la aceeasi dimensiune, se taie la diferente de 2-3 cm, pentru a nu se suprapune imbinarile, dupa cele cositoresti, cum ai spus si tu, pastrand polaritatea, este de preferat sa pui si un tub termofit care sa se stranga bine. Daca vrei sa pastrezi mufa, atunci poti f bine sa dai cablurile cat mai aproape de mufa, cositorite si binenteles sa pui un tub termofit. ai grija la polaritate.
                    Toate cele bune,

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                      Am scris special sa rasucesti cablurile pentru ca daca le cositoresti si mai misti de ele din cand in cand spre exemplu cand stergi praful sau mai umblii la sistem in timp se va produce o ruptura inevitabil la unul dintre capetele cositorite; cositorirea pe segmentul respectiv rigidizeaza conductorul si acesta se misca cu amplitudine mare fix de unde se termina zona neumblata si incepe zona cositorita.

                      Vorbim de pierderi la un sistem care probabil are THD 10% la nivel mai mare deci irelevant dupa mine partea cu cositorit etc. Cablu de calitate + respectarea polaritatii = nici o prb. vis a vis de pierderi sau de calitate.

                      In cazul in care firele nu par a fi cupru iar cablul nou este cupru folositi neaparat reglete sau conectori asemanatori.
                      Ultima editare de Consultant electrice; 24.iul.2013, 14:16.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • djmanianfs
                        Membru
                        • 13.iun.2011
                        • 124

                        Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                        Rezolvarea finala: am taiat si prelungit cablurile originale din cupru cu altele, tot din cupru + legaturile cositorite, apoi toate cablurile le-am tras pe la marginea tavanului/zid prin canal cablu cu banda autoadeziva. Rezultatul: sunetul este la fel ca inainte, fara pierdere sau interferente pe canal si cablurile au disparut!!! Acum arata si la mine ca "o casa de oameni mari" . Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat!

                        Comentariu

                        • gmtiby
                          Living Legend
                          • 24.oct.2008
                          • 1192

                          Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                          Bravo, bine ca ai rezolvat... erau bune si cateva poze !
                          Toate cele bune !

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                            Nu pot sa zic decat vizionare si auditie placuta!
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • djmanianfs
                              Membru
                              • 13.iun.2011
                              • 124

                              Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                              Scuze ca nu am pus foto, dar o sa revin cu ele.

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1192

                                Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                                Postat în original de djmanianfs
                                Scuze ca nu am pus foto, dar o sa revin cu ele.
                                Asteptam !!!!

                                Comentariu

                                Procesare...