Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrianadrian
    Incepator
    • 23.apr.2014
    • 12

    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

    Buna ziua!
    am si eu o dilema mare!
    vreau sa fac un sistem 7.2 sau 7.1 boxele si un subwoofer l-am cumparat deja dar nu stiu ce reciver sa iau la ele ce fire sa le pun la boxe de 2.5, 2 , 1.5 nu sunt hotarat deloc si daca m-ati ajuta as fi recunoscator
    am un buget de 26 de mil maxim

    boxele sunt in felul urmator:
    Sateliti:Putere RMS (W) sateliti:150 (fata)
    150(LATERaL) /pot face si schimbare in spate de 150 si lateralul de 120
    120 (spate)
    120(central)
    Impedanta (ohmi) satelit:8
    sunt turnuri

    pentru alte detali va stau la dispozitie

    multumesc!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

      Ce lungime de cablu este necesara de la amplificator la incinte? Aveti un link cu incintele? Cam ce diametru au difuzoarele de midbass din incintele fata si cate sunt?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • adrianadrian
        Incepator
        • 23.apr.2014
        • 12

        buna ziua!
        eu am cumparat amandoua pachete de 5.0 practic am 10 inncinte si pot sa le combin dar eu , as vreau sa fac in felu urmator sa bag incintele mari pe fata si spate si 2 mici in lateral si centralul in pozita lui si subwoofer si asa formez un sistem 7.1
        este un living de 23 m4 practic un patrat


        Cumpara Sistem boxe pasive Pioneer 5.0 S-ES21TB, 150W RMS, Negru de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

        Cumpara Sistem boxe pasive Pioneer S-ES3TB, 150W RMS, Negru de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

        Cumpara Subwoofer activ amplificat Pioneer S-51W, 150W RMS, Negru de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.


        si reciverul av care l-am gasit eu bine pe amazon.co.uk diferenta de pret este de la cer la pamant! cu 9 mill mai eftin

        / Receiver AV 7.2 cu USB, conexiune pentru iPod/iPhonePutere RMS: 7 x 150W (8Ohmi, 1kHz/10% THD)DAC Burr-Brown 192kHz/24-bitRaport semnal/zgomot: 100dBStabil la 4 OhmiIntrar
        Ultima editare de Consultant electrice; 27.apr.2014, 22:27.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

          La incintele mari mergeti cu 2,5mm2 iar la cele mici puteti merge cu 2mm2. Daca doriti sa mergeti si la cele mici cu 2,5mm2 nu este nici o problema. Folositi cablu de calitate pentru boxe nu conductor electric obisnuit.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • adrianadrian
            Incepator
            • 23.apr.2014
            • 12

            Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

            ok multumesc pt pont cele cu cupru in ele presupun ca asa tot vad pe internet cu cupru litat
            si de reciver ce parere aveti?
            multumesc

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

              Da, neaparat conductoare multifilare (litate) speciale pentru incinte acustice. Cu cat ma mult cupru, cu atat mai bine.

              Chiar daca eu sunt adeptul sistemelor Stereo si nu am studiat piata pe partea de home cinema/ surround, produsele Yamaha mi-au placut in general iar acest receiver din link-ul dvs. este un model nou cu posibilitati moderne de conectare si redare audio. Daca sustine eficient si puterea pe canale si are o sursa teapana zic ca este un aparat ok pentru ce aveti nevoie dvs.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Geo Nita
                Incepator
                • 14.mai.2014
                • 13

                Daca doriti si-mi permiteti, ma bag si eu in... seama pe acest topic, cu specificatia ca am ceva experienta in domeniu( de formatie sunt profesionist audio-video)
                Am facut cateva sali de auditii si Home Cinema la activ, de la A la Z. Am un post despre asta pe care va invit sa-l urmariti (cautati in postarile mele de pe forum sau dati un search cu Home cinema). Voi reveni si cu un topic despre una din lucrarile mele,

                S-avem spor!

                Am reeditat din motiv de multipost (o mica problema la calculatorul meu) si postez o foto : Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine 1361.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,8 KB 
ID:	616606

                Atasament ecranul de la sala Home Cinema diagonala 3m :Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine 1350.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	133,8 KB 
ID:	616605
                Ultima editare de Consultant electrice; 25.mai.2014, 15:41.
                "Gusturile nu se discuta!"....dar ele se pot dezvolta, educa si rafina!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                  Bine ati venit pe forum! Ne bucuram sa avem un profesionist in domeniu printre noi.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Marius-Valerius
                    Incepator
                    • 18.aug.2014
                    • 2

                    Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                    Buna seara, am o pereche de boxe din '75, sunt niste monitoare de studio, al caror sunet ar costa foarte mult daca le-as cumpara maine de la un magazin de specialitate. De cateva zile ma bate gandul sa le fac sa arate precum suna. Mai precis am dat jos colantul de pe ele si le-am taiat si plasa de protectie. Urmatorul pas ar fi sa le vopsesc negru si sa aiba efectul "black piano". Aceasta treaba imi da multa bataie de cap.
                    Cei mai multi ma descurajeaza si sincer sa fiu nu am gasit pe nimeni care sa ma indrume cum sa fac treaba asta.
                    Tot ce stiu este ca va trebui sa le chitui, sa le finisez si mai departe cer ajutor...
                    Stie cineva sa imi spuna , ce vopsea, cate starturi, ce lac si cate straturi?
                    Si intrebarea de ZECE puncte : Pot face treaba asta "acasa" - vorba vine, ca nu sunt nebun sa fac asta in apartament...
                    Va multumesc anticipat!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                      Treaba se poate face, am facut-o si eu insa trebuie sa vopsesti intr-un mediu fara praf. Este nevoie de multe straturi de lac si evident de aplicare cu pistol. Depinde acum cat ai luat contact cu acest domeniu si ce indemanare ai. Cel mai simplu ar fi sa te tocmesti cu un vopsitor auto sa le faca. Daca are mintea deschisa la "provocari" si isi da interesul o sa iasa perfect.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Marius-Valerius
                        Incepator
                        • 18.aug.2014
                        • 2

                        Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                        Asa voi face, voi merge la un vopsitor auto. Boxele sunt Hitachi LS 230, 2 cai- un fullrange de 20cm si un tweeter, difuzoarele sunt Isophone. Amplificatorul folosit este tot un batranel Dual CV20 2x9W. Pentru auditie sunt minunate. Pentru speriat vecinii am un Kenwood KA 4040R care se descurca minunat cu niste Jamo S708.
                        Voi reveni cu poze dupa ce rezolv partea de aspect a boxelor.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                          Sunt incinte acustice modele vechi care suna excelent chiar si pentru zilele noastre. Am refacut la randul meu vreo 2-3 perechi care meritau. Din pacate uneori este de lucru si la suspensiile difuzoarelor care imbatranesc si umbland la ele se mai modifica ceva din caracteristici.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                            In curand voi reveni cu o prezentare despre doua amplificatoare monobloc realizate in sistem DIY folosind niste kit-uri elegante cu componente premium.
                            Fișiere Atașate
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                              Asa cum am promis revin cu poze cu modulele integrate in amplificatoarele monobloc. Rezultatele sunt peste asteptari.
                              Fișiere Atașate
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Instalatii HI-FI in casele noastre

                                Amplificatoarele sunt gata, au fost integrate in niste cutii foarte aspectuase comandate din...China evident si acum sunt montate si testate pe niste incinte Chario Constellation Ursa Major
                                Fișiere Atașate
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...