Sistem fotovoltaic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costelbr
    Incepator
    • 02.feb.2017
    • 7

    Sistem fotovoltaic

    Bună ziua. Doresc să instalez un sistem fotovoltaic ,și doresc mai multe detalii .
    Consumatorii mei sunt
    3 TV 1 Mașină spălat
    2 Frigidere
    Iluminat cu spoturi led in 6 camere
    1 Boiler.
    Menționez că aș dori să instalez și o centrală electrică.
    Vă mulțumesc anticipat

  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Si cu ce te putem ajuta? Ce detalii despre sistemul fotovoltaic?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • costelbr
      Incepator
      • 02.feb.2017
      • 7

      #3
      Nu știu cum să calculez ,ce putere să aibă sistemul ,o ofertă de unde as putea să cumpăr.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        Puterea sistemului fotovoltaic are si nu are legatura cu ceea ce consumi pentru ca sunt mai multe variabile.
        Depinde de zona unde esti, depinde ce tip de sistem doresti (on-grid, off-grid), depinde cat de mult doresti sa investesti etc.
        Oferte poti sa gasesti la o multime de furnizori, ca sa exemplific poti instala un sistem de 3KWp cu 23000 lei, 6KWp cu 36000 lei, 10KWp cu 56000 lei sau alte valori.
        Un sistem on-grid este de dorit pentru ca ceea ce nu consumi se livreaza in sistem si tragi energie cand nu produc panourile.Stocarea energie produse nu este usor de facut pentru ca acumulatarele dedicate costa destul de mult.
        Statul are prograe pentru instslare panouri fotovoltaice, unul deja s-a inchis dar sunt promisiuni ca la vara incep noi sesiuni, fiind finantata sisteme de minim 3 KWp cu 90% partea statului la puterea minima instalata.
        Asadar nu intotdeauna conteaza ce consumatori ai, ci cand si cum ii folosesti pe sistemul respectiv.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • costelbr
          Incepator
          • 02.feb.2017
          • 7

          #5
          Mulțumesc pentru răspuns.
          Deci ,din câte am înțeles , sistemul on grif ,nu stochează energie. Și ,noaptea de exemplu ,aș consuma din sistem ?
          Și altă nelămurire.
          Ținând cont că am un consum destul de mare ,nu ar trebui să iau un sistem cu o putere mai mare?
          Nu cât costă mă interesează neapărat ,cu toate că nu neglijez ici acest aspect ,dar nu e chiar așa de important pentru mine.
          Nu prea stau pe acasă ,și rămâne soția. Vreau sa nu mai depind de Enel ,chiar așa mult. Și doresc să îmi instalez și o centrală electrică.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #6
            Daca nu produci noaptea sau cand este vremea neprielnica, trebuie sa consumi de undeva. Sanatos este sa consumi din sistem pentru ca ai o sursa de energie sigura. La momentul actula primesti pe energia livrata in sistem in jur de 0.22 lei/kWh. Exista sisteme care lucreaza on grid dar au si posibilitatea de acumulare energie in acumulatoare dedicate. Elementul central ce face managementul si controleaza sursele de energie este invertorul, inima sistemului.
            Nu am inteles ce inseamna sa nu depinzi de Enel, ce ar deranja la un furnizor de energie electrica in afara pretului energiei?
            Din pacate, independenta energetica este greu de obtinut la nivel individual si nu sunt convins ca merita bataia de cap si cu atat mai putin investitia foarte mare. S-a aprobat o modificare in zona producatorilor fotovoltaici ce spune ca in loc sa primesti acei 0.22 lei/kWh sa ii poti utiliza atunci cand nu poti produce cu panourilr proprii, oricand ai nevoie... noaptea, iarna etc... in decurs de 2 ani. Mmentan este dificil de pus in opera de catre distribuitori dar in viitor este posibil sa fie aplicata, ceea ce ar fi in sprijinul micilor producatori individuali. Ar ajuta mai mult la factura de energie decat cei .22 lei pentru ca paritatea se face la kWh consumat si nu va fi o diferenta de pret ca acum.
            Dimensionarea exacta a sistemului o poate face cel mai sigur un furnizor de profil, analizand consumatorii din locuinta, modul de utilizare al acestora, specificul zonei etc.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • costelbr
              Incepator
              • 02.feb.2017
              • 7

              #7
              Bună dimineața. Mulțumesc pentru răspuns. Când spun că nu aș vrea să depinde prea mult de Enel ,nu mă refer neapărat la bani cat la întreruperile de furnizare a energiei electrice. Programate sau nu

              Comentariu

              • calin.diaconu
                Administrator
                • 17.mar.2005
                • 417

                #8
                Salut, am primit pe adresa Redacției aceste poze care au fost făcute la un refugiu pe Muntele Olimp - la o altitudine de +2000 m de-asupra nivelului mării ...

                Cred că aceste poze pot începe o discuție despre calitatea panourilor solare (există parametrul important al rezistenței la încărcarea cu zăpadă) ... așadar, sunt mai multe calități, tipuri ...



                www.calindiaconu.com

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3526

                  #9
                  Salut, asa se intampla cand se ia in calcul numai pretul mic.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13005

                    #10
                    Postat în original de Seni
                    Salut, asa se intampla cand se ia in calcul numai pretul mic.
                    Asa se intampla cand exista lipsa de comunica tehnica si nepasare.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3526

                      #11
                      Postat în original de VYS

                      Asa se intampla cand exista lipsa de comunica tehnica si nepasare.
                      Tocmai de asta trebuie ca cei interesati sa se documenteze inainte de a lua o decizie.

                      Comentariu

                      Procesare...