Problema condens in copex

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • the_punisher
    Incepator
    • 16.iun.2018
    • 28

    Problema condens in copex

    Buna ziua. S-a instalat in podul casei un router si de la acesta s-au montat cablurile utp cat 5e prin tuburi copex de 19 mm in casa (2 tuburi copex, pentru 2 incaperi din casa). Echipa care a instalat cablurile a atentionat ca va aparea condens in tuburile copex. Am desfacut recent o priza utp si am observat ca era umezeala in doza.
    S-ar putea putea face ceva pentru a limita aparitia condensului in copex ? Si pentru a se putea ulterior sa se schimbe cablurile utp in caz de nevoie ?

    De asemenea, mai am in pod o priza pentru router si un bec, nu am desfacut inca doza de unde pleaca conductoarele spre aceasta priza si spre bec, dar banuiesc ca si aici este aceeasi problema, si poate e mai grava deoarece este vorba de 230V.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13033

    #2
    Condens in casa, in prizele respective? Adic a aerul circula pe tuburi dinspre priza spre pod si condenseaza in tub, asa ar trebui sa se explice, nu? Mai sunt si alte aspecte cre ne scapa?
    Intreruperea circulatiei aerului pe tub ar putea rezolva probema daca nu sunt alte aspecte.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • the_punisher
      Incepator
      • 16.iun.2018
      • 28

      #3
      Multumesc pentru ajutor.
      As dori sa mai intreb urmatorul lucru: la routerul din pod am un port usb care se poate folosi pentru imprimanta sau pentru mediu de stocare. Eu doresc sa il folosesc pentru o imprimanta care sa poata fi accesata de la toate pc-urile/laptop-urile din casa. Din pacate nu am posibilitatea sa sparg plafonul casei pt a introduce cablul usb. As dori sa introduc cablul prin copexul prin care este deja un cablu de internet.
      Ce tip de cablu usb ar trebui sa folosesc ?
      As putea folosi un cablu utp pe care sa il mufez cu mufe usb ?

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 633

        #4
        Standardul USB 2.0 (cel mai probabil imprimanta e pe USB 2.0) limiteaza lungimea cablului la 5 metri. La USB 3.x e si mai putin. La distante mai mari poate sa mearga sau nu (depinde si de calitatea cablului folosit). Improvizatia cu cablu ethernet pe post de cablu USB poate sa mearga sau nu (daca era asa de simplu exista un singur cablu pentru toate nevoile, nu?).

        Distanta poate fi marita prin folosirea unui "extender". Cauta pe net "usb over ethernet extender". Gasesti si la noi multe produse, preturi de tot felul. Asta ar putea fi solutia pentru tine. Pe langa faptul ca e o solutie testata la greu si functionala, iti ofera si enorm de multa flexibilitate (practic poti avea intre imprimanta si router 100 metri). Mai multe detalii aici:

        All USB cables have a maximum length, but a variety of cables and extenders are available that allow you to reach much longer distances without losing signal quality – learn more.


        Dar ai posibilitatea sa incerci si varianta propusa de tine. Tragi cablul ethernet (un pic mai lung) si incerci ce ai propus. Daca merge, ai castigat din prima. Daca nu, tai mufele USB si pui RJ45 cu extender.

        Comentariu

        Procesare...