Doze aparataj apartament vechi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • the_punisher
    Incepator
    • 16.iun.2018
    • 28

    Doze aparataj apartament vechi

    Salut ! Am la apartament o priza veche care nu mai sta fixata cu ghearele in doza, si fiind dupa mobila nu stiu daca a stat vreodata fixata perfect, avand in vedere ca nu prea am folosit-o. Apartamentul este unul vechi din vremea comunismului. Am decis sa cumpar o priza noua, de la Schneider Sedna. As dori sa stiu, in cazul in care nici priza noua nu va sta bine in doza, ce as putea face pentru o fixare buna, in afara de a sparge peretele si a schimba doza cu una noua ?
    La prizele acestea noi, cum este Sedna, se potrivesc conductoarele de aluminiu, sau trebuie sa fie din cupru ? (in fisa tehnica de pe site-ul Schneider nu am gasit informatii despre acest lucru).
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    In mod normal da, se va fixa bine noua priza pentru ca si sistemul de fiare este maibun. Depinde totusi si de doza existenta, sa fie inca intreaga si sa aiba unde prinde cele doua cleme. Ar trebui sa verifici si diametrul dozei, unele doze mai vechi sunt mai mici, am intalnit cazuri in care a intrat cu greu priza noua.
    Daca este necesar, se poate schimba usor si doza, nu este mare filosofie. Prizele actuale pot fi folosite si pe conductorii vechi din aluminiu.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...