Sistem eolian pentru casă

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costelbr
    Incepator
    • 02.feb.2017
    • 7

    Sistem eolian pentru casă

    Bună ziua.
    Va mulțumesc ptr răspunsurile privind sistemul fotovoltaic.
    Tot citind ,am înțeles că acest sistem , în momentul în care am avea cerul acoperit cu nori ,ar fi inutil, daca pot spune așa.
    Dar un sistem eolian ,ar fi mai bun?
    Știți cumva ,unde mă pot interesa ptr a achiziționa unul ?
    Are cineva, așa ceva , acasă?
    Vă mulțumesc anticipat
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Incepe cu inceputul .
    Se pare ca trebuie autorizatie de constructie ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • dmih
      Membru Marcant
      • 05.feb.2007
      • 632

      #3
      Eolianul e varianta mai proasta ca soarele. Chiar si cu nor, fotovoltaicele tot dau ceva pe timpul zilei. In schimb la eolian ai nevoie de o viteza a vantului minima pentru ca turbina sa produca ceva. Nu ai viteza minima, nu ai curent. Deloc. Esti aproape, mergi vara pana la Cernavoda sa vezi zeci de turbine de milioane de dolari care stau din lipsa de vant. Iar in zona Brailei sunt zile intregi vara cand nu misca o frunza. Mai sunt si alte impedimente, se pare ca eolianul nu merge conectat la retea (dar informatia nu este verificata personal).

      Pentru independenta tot soarele e cea mai buna varianta acum. Mai ales ca (din ce am citit) urmeaza in curand sa intre in vigoare o lege care garanteaza compensarea 1:1, ceea ce inseamna un venit frumusel. Daca prinzi si o incadrare in programul guvernamental e si mai bine.

      Pentru solar mergi la furnizorul tau de electricitate sa iti dea lista cu instalatorii autorizati. Vorbesti cu ei (mai multi, nu doar unul) sa iti faca o configuratie functie de specificul proprietatii tale.

      La solar mai e un avantaj: daca nu ai acum bani pentru 100% din ce vrei, se mai pot adauga ulterior fie panouri, fie baterii, daca ai componentele esentiale dimensionate corect.

      Comentariu

      • costelbr
        Incepator
        • 02.feb.2017
        • 7

        #4
        Mulțumesc mult.
        După multe căutări ,am hotărât să mă opresc la fotovoltaic. Din cate am înțeles ,nu este o problema cu zilele fara soare ,sau zăpadă.
        Acum o să caut distribuitori

        Comentariu

        Procesare...