Instalatie electrica prin sapa, prin tavan sau prin perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Instalatie electrica prin sapa, prin tavan sau prin perete

    Va salut stimati colegi,

    Pentru instalatia electrica, la o renovare, am mai multe optiuni.

    - tragerea circuitelor prin copex prin podea, mai precis prin polistirenul de sub incalzirea in pardoseala. Asta ar insemna ca urcare pe perete s-ar face la prize si la intrerupatare/lumini strict pe verticala. Nu ma incanta ideea de a avea curent prin podea, mai ales sub incalzirea cu apa.

    - deasupra, pe tavan sunt grinzi de lemn. Sub aceste grinzi cel mai probabil va veni facut un schelet metalic si placat cu placi de fibrociment. Spatiul ramas se umple cu vata bazaltica. In aceste conditii s-ar putea trage instalatia electrica peste profilele metalice si nu ar trebui sa fie in contact cu lemnul. Insa si asa, toata instalatia ar avea copex metalic izolat. Ca avantaje ar fi faptul ca circuitele sunt mai scurte, coborarea pe perete se face doar spre prize/intrerupatoare insa ca si dezavantaj nu stiu cum se comporta instalatia daca e inconjurata de vata izolatoare

    - iar varianta clasica ar fi prin perete cu canale atat verticale cat si orizontale. Dezavantaj ar fi trasee mult mai lungi, plus ca la tavane tot peste placile de fibrociment ajung sa merg.

    As dori unele pareri legate de situatia prezentata mai sus.
    Va multumesc pentru timpul acordat.

  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #2
    Eu am "tras" circuitele sub polistirenul pentru incalzirea in pardoseala.
    Grosimea stratului de polistiren mi-a permis sa-l decupez in zona circuitului.
    Vezi aici.

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 547

      #3
      Eu am "tras" circuitele sub polistirenul pentru incalzirea
      in pardoseala.
      Vezi aici.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Eu iti recomand varianta prin pardoseala, cu tub Bergman. Tragi circuitele apoi aplici izolatia. Nu vad sa fie vreo problema daca ai incalzirea peste atat timp cat izolatia acopera traseele electrice.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • alinescoo
          Membru
          • 18.ian.2008
          • 212

          #5
          Va multumesc pentru recomandari, o sa discut cu meseriasul. Sanatate maxima.

          Comentariu

          Procesare...