Conectare conductor FY/MYF la busbar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • the_punisher
    Incepator
    • 16.iun.2018
    • 28

    Conectare conductor FY/MYF la busbar

    Salut! As dori sa stiu care este metoda corecta de a conecta un conductor MYF/FY de 6mm2 la un busbar monopolar ?
    Este vorba despre conectorul din poza:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	conector.JPG  Afișări:	0  Mărime:	69,6 KB  ID:	687989
    Si despre busbarul 1p din poza:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	bus-bar1.jpg  Afișări:	0  Mărime:	14,7 KB  ID:	687990
    In cazul utilizarii conductorului MYF 6, voi folosi pin terminal.
    Am observat ca pinul de conectare se potriveste numai daca prima data conectez MYF/FY 6 in el si daca abia apoi il montez in spatele pieptenelui, cu capul surubului pe partea opusa (spre fundul tabloului). Daca il montez in fata pieptenelui atunci sigurantele nu mai stau aliniate corect pe sina omega.
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 632

    #2
    Nu-mi dau seama ce marca sunt produsele. Daca sunt de la acelasi producator ar trebui sa functioneze ca in poza de mai jos.

    Comentariu

    • the_punisher
      Incepator
      • 16.iun.2018
      • 28

      #3
      Din pacate nu sunt de la acelasi producator, deci nu se potrivesc ca in imaginea postata de dvs. Se potrivesc numai daca montez conectorul cu surubul de prindere al conductorului in partea opusa fata de cel din imagine postata de dvs.

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 632

        #4
        In acest caz asta ar fi explicatia. Poate cu alt busbar; in lipsa unor informatii mai detaliate e greu de dat un verdict (Bulgarii nu sunt foarte darnici cu informatiile - cele doua cote din catalog nu sunt deloc de ajuns). Poate cautat un busbar care se semene cat mai mult cu cele produse de Elmark sa ajute (poate modelul plat?).

        Ca idee e de preferat de folosit accesorii de la acelasi producator din acest gen de motive. Eventual intrebat la un furnizor ce solutie completa pot oferi. Dar la noi sunt probleme cu stocurile din pacate, sunt putini vanzatori la care poti aplela pentru o solutie completa.

        Comentariu

        Procesare...