Pozare circuite electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Julius1979
    Incepator
    • 27.ian.2010
    • 60

    #16
    Postat în original de bassu
    Eu zic sa chemati intai electricianul, sa stabileasca circuitele si modul in care va face trecerea dintr-o camera in alta si apoi sa chemati rigipsarul. E mai greu sa lucrezi cand sunt deja profilele montate decat cand e zidul liber. Bafta!
    Multumesc. Bineinteles ca o sa chem inainte electricianul sa stabilim impreuna traseele, dimensiunile cablurilor si tuburilor de protectie, pozarea dozelor etc.
    Nu cred ca vor exista probleme la montajul tuburilor de protectie, este vorba de o nisa de 30 cm, formata practic prin amplasarae gispcartonului pe doua profile paralele la 30 cm distanta intre ele, practic intre profile spatiul este liber.

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 589

      #17
      Totusi cred ca sunt cam multe circuite intr-un apartament.. cate 2 in fiecare camera? nu cred ca sunt camere mari... plus ca degeaba schimbati circuitul in casa, chiar si tabloul, daca alimentarea de la cofret la tablou ramane cea veche, calculata la o putere poate inferioara fata de puterea posibila a noului circuit al dvs.

      Cred ca 1 circuit/camera este ok, unde aveti AC e bine sa fie circuit separat...

      In rest, la bucatarie nu ma pronunt, nu stiu ce electrocasnice detineti/vreti sa montati (atentie, repet, la puterea maxima alocata de furnizorul de energie prin contract, alimentarea principala e totusi gandita pentru aceasta limitare)

      Iar pentru bai cred ca se poate realiza 1 singur circuit (adica 1 singura siguranta, de preferat diferentiala)

      Lumina la fel 1 singur circuit, nu aveti alimentare trifazata sa mergeti pe mai multe faze.. daca o sa cada faza, nu conteaza daca aveti 1 sau 2 sigurante..

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Sistemele de canalizatie electrica prefabricata nu va tenteaza? Sunt cele mai sigure, montati si prizele si alte aparate. Ce-i drept cam are aplicatii industriale sau pentru birouri provizorii etc.

        De ce nu va surade ideea saparii de santuri? Deranj si mizerie se face si cu gips cartonul. Ma gandesc ca un electrician care poseda o masina cu doua discuri pentru sapat santuri face imediat treaba ca la carte.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Julius1979
          Incepator
          • 27.ian.2010
          • 60

          #19
          Postat în original de Ranettius
          Totusi cred ca sunt cam multe circuite intr-un apartament.. cate 2 in fiecare camera? nu cred ca sunt camere mari... plus ca degeaba schimbati circuitul in casa, chiar si tabloul, daca alimentarea de la cofret la tablou ramane cea veche, calculata la o putere poate inferioara fata de puterea posibila a noului circuit al dvs.

          Cred ca 1 circuit/camera este ok, unde aveti AC e bine sa fie circuit separat...

          In rest, la bucatarie nu ma pronunt, nu stiu ce electrocasnice detineti/vreti sa montati (atentie, repet, la puterea maxima alocata de furnizorul de energie prin contract, alimentarea principala e totusi gandita pentru aceasta limitare)

          Iar pentru bai cred ca se poate realiza 1 singur circuit (adica 1 singura siguranta, de preferat diferentiala)

          Lumina la fel 1 singur circuit, nu aveti alimentare trifazata sa mergeti pe mai multe faze.. daca o sa cada faza, nu conteaza daca aveti 1 sau 2 sigurante..
          Pai tocmai de aia pun doua circuite pe camera, unul pentru AC.Sunt constient de puterea limitata furnizata, de aceea niciodata nu voi lasa mai mult de 2 AC sa mearga o data. Cu exceptia camerei de zi, unde am doua, in restul camerelor am o singura priza. Iar in prezent singurele prize cu impamantare sunt cele doua de langa usa bailor.
          Bineinteles ca voi pune diferentiale pe cele de la baie, si voi pune toate prizele cu impamantare, la fel si luminile. Pentru lumini voi avea doua circuite, este suficient, asa este si acum.
          La bucatarie voi avea asa: un circuit pentru cuptor electric + hota, unul de 6 sau 10 A dedicat pentru CT, si inca unul sau doua pentru restul: frigider, cuptor microunde, robot etc. Sunt constient de puterea limitata si voi avea grija sa nu folosesc mai mult decat 5500 W putere adunata.
          Doua AC + cuptor electric iau max cca 4000 W, asa ca ramane destul pentru frigider,hota,televizor, iar cand nu folosesc cuptorul electric pot sa folosesc linistit masina de spalat, un robot, un aspirator, un fier de calcat (bineinteles nu toate odata, ca doar nevasta-mea nu are sapte maini )

          Comentariu

          • Julius1979
            Incepator
            • 27.ian.2010
            • 60

            #20
            Postat în original de Consultant electrice
            Sistemele de canalizatie electrica prefabricata nu va tenteaza? Sunt cele mai sigure, montati si prizele si alte aparate. Ce-i drept cam are aplicatii industriale sau pentru birouri provizorii etc.

            De ce nu va surade ideea saparii de santuri? Deranj si mizerie se face si cu gips cartonul. Ma gandesc ca un electrician care poseda o masina cu doua discuri pentru sapat santuri face imediat treaba ca la carte.
            Ba ma intereseaza, daca se pot vopsi si sa arate ca din perete.Daca sunt din plastic si metal nu. Aveti ceva sugestii,ca eu pe partea de prefabricate nu am gasit decat PVC sau canale metalice industriale? Exista ceva canale prefabricate din ceva asemanator gipscartonului sau ma rog cu baza minerala?

            Ma scuzati,dar nu cred ca taierea de santuri in beton se poate compara ca mizerie cu prinderea unor placi de gips carton cu latimea de 30 cm in profile metalice pentru care este suficient sa dau niste gauri. Plus ca nu trebuie sa ma apuc sa tencuiesc, gletuiesc, vopsesc, pot sa pastrez finisajele actuale si finalizez doar partea cu gipscartonul. Daca lucrez cu atentie pot face in asa fel incat casa sa nu devina santier. Ba chiar daca se poate intentionez sa pastrez vechea instalatie functionala pana in momentul schimbarii tabloului electric.

            Comentariu

            • Julius1979
              Incepator
              • 27.ian.2010
              • 60

              #21
              Si sa nu uitam ca peretii din placi de beton au rol de rezistenta. Si asa se intampla o groaza de nenorociri prin blocuri, acum ma apuc sa tai si eu peretii. Plus ca ce ditai santul trebuie sa fac intr-o zona unde am 5-6 tuburi

              Comentariu

              • Paulorossi
                Membru
                • 24.aug.2010
                • 271

                #22
                Nu conteaza cate tuburi tragi,vei sapa doar 2-3 cm adancime lucru care nu afecteaza rezistenta structurii,in plus va arata si mai bine.Tu nu vrei sa spargi ca e mult de lucru sau e lenea mare dar asta e solutia cea mai buna ,sigura si acceptata si de normativ.

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1681

                  #23
                  Postat în original de Julius1979
                  Si sa nu uitam ca peretii din placi de beton au rol de rezistenta. Si asa se intampla o groaza de nenorociri prin blocuri, acum ma apuc sa tai si eu peretii. Plus ca ce ditai santul trebuie sa fac intr-o zona unde am 5-6 tuburi
                  Daca aveti ,,noroc'', la sapaturile din zid puteti sa intâlniţi reţeaua de oţel beton a zidului, care nu este pozitionata la mijloc ci e mai aproape de o suprafaţa a peretelui. Eu am facut o instalatie electrica aparenta intr-o camera mai mica folosind canalet de plastic pozitionat la imbinarea peretelui cu tavanul, iar coborârile leam facut prin canalet mai subtire. Tot prin acel canalet am tras si reteaua de net si telefonul. Încerc sa va arat niste fotografii, cu canaletul si o traversare a unui zid. Blocul e mai vechi, construit din panouri de beton imbinate pe santier si nu are grinzi de rezistenţă.
                  Fișiere Atașate
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1681

                    #24
                    Postat în original de Julius1979
                    Si sa nu uitam ca peretii din placi de beton au rol de rezistenta. Si asa se intampla o groaza de nenorociri prin blocuri, acum ma apuc sa tai si eu peretii. Plus ca ce ditai santul trebuie sa fac intr-o zona unde am 5-6 tuburi
                    Daca aveti ,,noroc'', la sapaturile din zid puteti sa intâlniţi reţeaua de oţel beton a zidului, care nu este pozitionata la mijloc ci e mai aproape de o suprafaţa a peretelui. Eu am facut o instalatie electrica aparenta intr-o camera mai mica folosind canalet de plastic pozitionat la imbinarea peretelui cu tavanul, iar coborârile leam facut prin canalet mai subtire. Tot prin acel canalet am tras si reteaua de net si telefonul. Încerc sa va arat niste fotografii, cu canaletul si o traversare a unui zid. Blocul e mai vechi, construit din panouri de beton imbinate pe santier si nu are grinzi de rezistenţă.
                    Fișiere Atașate
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1681

                      #25
                      Da, nu stiu ce s-a intimplat de apare de doua ori postarea.
                      Mai jos postez doza de ramificatie din camera si trasele aparente. Intre doza si canalet am sapat un sanţ scurt de vreo 20 de centimetri si s-a nimerit ca doza sa fie intr-un ochi al plasei de oţel beton. In şanţ am pozat un tub de fi 50 prin care vin si pleaca traseele de forţa si lumina. Pe tavan nu am inlocuit intencul. Tot din doza se face legatura pentru lumina din holul de dincolode zid. Uni spun ca nu arata fain instalatia aparenta dar eu am ales efortul minim pentru acesta instalatie. Traseele de curenti tari pentru ca merg alaturi de cele de telefonie si de net au fost pozate in tub flexibil metalic.
                      Sper sa va serveasca pentru inspiratie.
                      Fișiere Atașate
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • Julius1979
                        Incepator
                        • 27.ian.2010
                        • 60

                        #26
                        Domnule Baboo, intradevar situatii de genul asta vreau sa evit pe cat posibil. Din pacate solutia cu canalete de plastic nu o agreez, atat datorita dimensiunilor lucrarii cat si din motive de estetica si siguranta. Va multumesc pentru interes si ajutor, ceva de genul asta doresc si eu sa fac, numai ca va fi din rigips si cu dimensiuni ceva mai mari. Cateva remarci: de ce nu ati folosit piese de imbinare intre canalete, ar fi aratat mai bine. Si oare traseele de curenti slabi nu sunt prea aproape de celelalte?

                        Domnule Paulororossi, eu particip pe acest forum din dorinta de a afla mai multe lucruri de la cei cu experienta si cand voi capata experienta sa-i ajut pe ceilalti la randul meu. Ma scuzati, dar lenesii nu prea sunt interesati sa participe pe astfel de forumuri ca sa-si rezolve problemele, si v-as ruga sa nu faceti afirmatii inutile si jignitoare. Asa cum am precizat si mai sus, nu doresc sa-mi transform casa in santier si nu sunt in posibilitatea de a face o renovare totala. Deasemenea nu am posibilitatea sa plec in alta parte pentru o luna sau cat or dura lucrarile, si am in grija persoane pentru care acest fapt este imposibil. As fi curios sa aflu parerea unui structurist despre acele mici santuri cum le ziceti dvs in peretii prefabricati de beton ce constituie structura de rezistenta a blocului, eventual cu taierea armaturilor de otel. Solutia propusa de mine este similara cu utilizarea unor canalete de plastic, numai ca eu doresc sa le fac din rigips pentru a le integra armonios in camere. Plus ca imi vor permite amplasarea facila a dozelor de distributie si aparate. Mult mai util din partea dvs mi s-ar parea niste observatii vis-a-vis de respectarea prevederilor normativului I7 pentru solutia propusa de mine. Desi nu lucrez in domeniu, am citit si eu normativul si nu am dedus ca aceasta solutie nu ar fi acceptabila, poate cu exceptia faptului ca nu voi respecta foarte exact recomandarea amplasarii traseelor la 30 de cm de imbinarea perete tavan. La urma urmei solutia propusa de mine este similara cu solutia amplasarii instalatiilor in spatele unui dublari cu gipscarton pe structura, la o scara mai redusa. De aceea am postat aici cerand ajutorul celor cu experienta, pentru a afla daca solutia propusa de mine este conforma si fezabila

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1681

                          #27
                          Ok, alegerea Dvs. Dar sa stiti ca traseele de iluminat pe tavan sunt deasupra, la vecinul, prin podeaua lui. Din acest motiv eu am lasat traseul de lumina pe intenc, mai ales ca nu am o lustra care sa depaseasca 150W.
                          Subscriu ideii de mai sus a unui forumist prin care va recomanda ca mai intâi sa vina sa lucreze elctricianul si apoi sa puneti partea de rigips. Părerea mea.
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Julius1979
                            Incepator
                            • 27.ian.2010
                            • 60

                            #28
                            Postat în original de Baboo
                            Ok, alegerea Dvs. Dar sa stiti ca traseele de iluminat pe tavan sunt deasupra, la vecinul, prin podeaua lui. Din acest motiv eu am lasat traseul de lumina pe intenc, mai ales ca nu am o lustra care sa depaseasca 150W.
                            Subscriu ideii de mai sus a unui forumist prin care va recomanda ca mai intâi sa vina sa lucreze elctricianul si apoi sa puneti partea de rigips. Părerea mea.
                            Sal'tare!
                            Asta este nasol intr-adevar. Credeti ca asa sunt traseele de lumini la toate blocurile din placi? La gaura lustrelor nu-mi dau seama cum vine. Si dozele pentru lumini sunt la mine, deasupra intrerupatoarelor, dar asta nu are relevanta.

                            Comentariu

                            • Julius1979
                              Incepator
                              • 27.ian.2010
                              • 60

                              #29
                              Postat în original de Baboo
                              Ok, alegerea Dvs. Dar sa stiti ca traseele de iluminat pe tavan sunt deasupra, la vecinul, prin podeaua lui. Din acest motiv eu am lasat traseul de lumina pe intenc, mai ales ca nu am o lustra care sa depaseasca 150W.
                              Subscriu ideii de mai sus a unui forumist prin care va recomanda ca mai intâi sa vina sa lucreze elctricianul si apoi sa puneti partea de rigips. Părerea mea.
                              Sal'tare!
                              Inca o intrebare la dvs. Ce legaturi ati folosit intre firele din intenc (aluminiu presupun) si cele noi (presupun cupru), ca sa evitai contactul intre cele doua materiale diferite?

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1681

                                #30
                                [quote="Julius1979Inca o intrebare la dvs. Ce legaturi ati folosit intre firele din intenc (aluminiu presupun) si cele noi (presupun cupru), ca sa evitai contactul intre cele doua materiale diferite?[/quote]

                                Conectori cu suruburi. Exista conectori rapizi care se pot folosi la legaturi intr fire FY, conductor plin, care au o lamela captiva. Mie nu-mi inspira incredere: am intâlnit o asemenea legatura in care doua fire erau alimentate iar al treilea nu. Trebuie bagate in lamela conductoare de acelasi diametru. Daca valoarea curentului prin nod depaseste valoarea nominală. e posibil ca lamela sa se detensioneze si sa nu mai exercite o presiune pe conductor. Eu acolo am folosit cablu flexibil, de genul VLPY, cu doua rânduri de izolaţie. Daca legaturile au fost facute intre acest gen flexibil de fire, am folosit capete terminale.
                                Ideea este de a se elimina contactul direct al cuprului si al aluminiului: la curenti mari, in conditii de umiditate, cu timpul apare o migrare a aluminiului pe cupru, inrautaţind rezistenţa ohmica a contactului si marind efectul Juole. Se mai poate si cositori conductorul de cupru, cel care vine in contact cu cel de aluminiu.Nu gsesc niste imagini pentru asa ceva . Se pare ca sunt pe niste CD-uri. În schim am gasit un sistem de prize si retea de tv si net care sun trase prin plinta. Cred ca s-a amintit de aceastza solutie mai sus.
                                Sal'tare!
                                Fișiere Atașate
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...