Pozare circuite electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nestor
    Incepator
    • 11.mar.2007
    • 35

    #31
    Foarte practic! Se gasesc si de cumparat, sau doar in poze?

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      #32
      Si cei de la OBO au asa ceva.

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1681

        #33
        Postat în original de Nestor
        Foarte practic! Se gasesc si de cumparat, sau doar in poze?
        Eu nu le am decât în fotografie!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • Julius1979
          Incepator
          • 27.ian.2010
          • 60

          #34
          Dati search pe Google cu "Profil LS"si prima pagina din lista aia e. Plinta in sine nu este foarte deosebita, este smecheros sistemul de prize ce vine pe plinta. Oricum solutia poate fi utilizata doar local, adica sa maschezi elegant eventualele prelungitoare de la prizele existente si partea de curenti slabi. Din cate stiu insa chestia asta costa o carca de bani.

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1681

            #35
            Postat în original de Julius1979
            Dati search pe Google cu "Profil LS"si prima pagina din lista aia e. Plinta in sine nu este foarte deosebita, este smecheros sistemul de prize ce vine pe plinta. Oricum solutia poate fi utilizata doar local, adica sa maschezi elegant eventualele prelungitoare de la prizele existente si partea de curenti slabi. Din cate stiu insa chestia asta costa o carca de bani.
            Nu e asa. Daca coboriti cu spartura verticala din doza sau din canalul de rigips până la nivelul plintei puteti sa o transformati intr-o forma de distributie a ceea ce aveti tras in patul de rigips pe care doriti sa-l faceti. Puteti distribui si lumina si prize si curenti slabi. Eu v-am postat ca sa aveti inca o sugestie la ceea ce doriti sa faceti. Mie nu-mi mai trebuie pentru ca eu am facut distributia din canalet la nivelul cercuieleii parchetului. Daca ma hotarasc ca peste actualul parchet din stejar sa pun parchet laminat, atunci voi pune o astfel de plinta.
            Fișiere Atașate
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Julius1979
              Incepator
              • 27.ian.2010
              • 60

              #36
              Postat în original de Baboo
              Postat în original de Julius1979
              Dati search pe Google cu "Profil LS"si prima pagina din lista aia e. Plinta in sine nu este foarte deosebita, este smecheros sistemul de prize ce vine pe plinta. Oricum solutia poate fi utilizata doar local, adica sa maschezi elegant eventualele prelungitoare de la prizele existente si partea de curenti slabi. Din cate stiu insa chestia asta costa o carca de bani.
              Nu e asa. Daca coboriti cu spartura verticala din doza sau din canalul de rigips până la nivelul plintei puteti sa o transformati intr-o forma de distributie a ceea ce aveti tras in patul de rigips pe care doriti sa-l faceti. Puteti distribui si lumina si prize si curenti slabi. Eu v-am postat ca sa aveti inca o sugestie la ceea ce doriti sa faceti. Mie nu-mi mai trebuie pentru ca eu am facut distributia din canalet la nivelul cercuieleii parchetului. Daca ma hotarasc ca peste actualul parchet din stejar sa pun parchet laminat, atunci voi pune o astfel de plinta.
              Da, asa e. Dar eu intentionez sa cobor din canalul de rigips orizontal nu prin spargerea peretilor, ci tot cu canale de rigips verticale pana la podea, ce vor iesi in profil cu cca 6 cm, canale pe care le voi amplasa judicios (3 in camerele mai mari, 2 in camerele mai mici), pe aceste canale urmand a fi amplasate intrerupatoarele, prizele, prizele de date. Astfel nu mai am nevoie de o distributie la nivelul plintei, deoarece o fac la nivelul canalului de rigips orizontal. Puteti sa-mi dati si mie niste sfaturi legate de:
              - dozele de ramificatie pot fi folosite pentru traseele de lumini si prize simultan?
              - la trecerile prin pereti vor fi foarte apropiate circuitele de curenti slabi de cele de curenti tari. Credeti ca vor fi probleme?
              - ce tip de tuburi sa folosesc, avand in vedere si problema de mai sus? Ca si conductori intentionez utilizarea de fire pline de cupru, cu prindere clasica- spire, cositorire, banda izolatoare sau tub contractibil.

              Singurele locuri in care intentionez sa utilizez santurile sunt bucataria (unde imi trebuie un perete drept in vederea amplasarii corpurilor de mobilier) si respectiv baia, unde peretele respectiv este din BCA.

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1681

                #37
                [quote="Da, asa e. Dar eu intentionez sa cobor din canalul de rigips orizontal nu prin spargerea peretilor, ci tot cu canale de rigips verticale pana la podea, ce vor iesi in profil cu cca 6 cm, canale pe care le voi amplasa judicios (3 in camerele mai mari, 2 in camerele mai mici), pe aceste canale urmand a fi amplasate intrerupatoarele, prizele, prizele de date. Astfel nu mai am nevoie de o distributie la nivelul plintei, deoarece o fac la nivelul canalului de rigips orizontal. Puteti sa-mi dati si mie niste sfaturi legate de:
                - dozele de ramificatie pot fi folosite pentru traseele de lumini si prize simultan?
                - la trecerile prin pereti vor fi foarte apropiate circuitele de curenti slabi de cele de curenti tari. Credeti ca vor fi probleme?
                - ce tip de tuburi sa folosesc, avand in vedere si problema de mai sus? Ca si conductori intentionez utilizarea de fire pline de cupru, cu prindere clasica- spire, cositorire, banda izolatoare sau tub contractibil.

                Singurele locuri in care intentionez sa utilizez santurile sunt bucataria (unde imi trebuie un perete drept in vederea amplasarii corpurilor de mobilier) si respectiv baia, unde peretele respectiv este din BCA.[/quote]

                Traseele de curenti slabi trebuiesc pozate la cel putin 30cm distanta de cele de c.a. ; pentru a se poza alaturat ori unele ori altele se pun în tub flexibil metalic care se leaga la masa. Se face in acest fel o cusca a lui Faraday. Dozele pot fi comune daca nr de trasee o permite. Daca sunt prea multe capete si nu se pot face lejer legaturile, se pun trasee in paralel si deci si doze de ramificatie in paralel. in ele pot sa fie trasee si de lumina si de prize. Eu as folosi tuburi din plastic, netede., dar trebuie sa stiţi sa faceţi coturi, sau curbe. În cele gofrate când pozati sa la o schimbare a firelor se mai impiedica in curbe daca lucri fara şufă şi mănunchiul este mai gros, la limita. Daca rasuciti firele de cupru in nod si le cositoriţi, le taiati drept la capat, si daca le indoiţi pe jumatate ,atunci nu trebuie sa puneti spire peste. Mariti volumul nodului, consumati cositor mai mult si e posibil ca sa nu aveti loc in doza, daca sunteti la limita cu circuitele. Depinde cum si cu ce cositoriti, da firele din doza trebuie lasate mai lungi. Cât despre canalele de rigips la nivelul plintei vă vor lua din dimensiunea camerei: nu veţi putea apropia mobila de perete şi uneori si un centimetru conteaza pentru a putea deschide usa.
                Va doresc sa aveti spor la treaba.
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • Julius1979
                  Incepator
                  • 27.ian.2010
                  • 60

                  #38
                  [quote=Baboo]
                  Postat în original de "Da, asa e. Dar eu intentionez sa cobor din canalul de rigips orizontal nu prin spargerea peretilor, ci tot cu canale de rigips verticale pana la podea, ce vor iesi in profil cu cca 6 cm, canale pe care le voi amplasa judicios (3 in camerele mai mari, 2 in camerele mai mici), pe aceste canale urmand a fi amplasate intrerupatoarele, prizele, prizele de date. Astfel nu mai am nevoie de o distributie la nivelul plintei, deoarece o fac la nivelul canalului de rigips orizontal. Puteti sa-mi dati si mie niste sfaturi legate de:
                  - dozele de ramificatie pot fi folosite pentru traseele de lumini si prize simultan?
                  - la trecerile prin pereti vor fi foarte apropiate circuitele de curenti slabi de cele de curenti tari. Credeti ca vor fi probleme?
                  - ce tip de tuburi sa folosesc, avand in vedere si problema de mai sus? Ca si conductori intentionez utilizarea de fire pline de cupru, cu prindere clasica- spire, cositorire, banda izolatoare sau tub contractibil.

                  Singurele locuri in care intentionez sa utilizez santurile sunt bucataria (unde imi trebuie un perete drept in vederea amplasarii corpurilor de mobilier) si respectiv baia, unde peretele respectiv este din BCA.[/quote

                  Traseele de curenti slabi trebuiesc pozate la cel putin 30cm distanta de cele de c.a. ; pentru a se poza alaturat ori unele ori altele se pun în tub flexibil metalic care se leaga la masa. Se face in acest fel o cusca a lui Faraday. Dozele pot fi comune daca nr de trasee o permite. Daca sunt prea multe capete si nu se pot face lejer legaturile, se pun trasee in paralel si deci si doze de ramificatie in paralel. in ele pot sa fie trasee si de lumina si de prize. Eu as folosi tuburi din plastic, netede., dar trebuie sa stiţi sa faceţi coturi, sau curbe. În cele gofrate când pozati sa la o schimbare a firelor se mai impiedica in curbe daca lucri fara şufă şi mănunchiul este mai gros, la limita. Daca rasuciti firele de cupru in nod si le cositoriţi, le taiati drept la capat, si daca le indoiţi pe jumatate ,atunci nu trebuie sa puneti spire peste. Mariti volumul nodului, consumati cositor mai mult si e posibil ca sa nu aveti loc in doza, daca sunteti la limita cu circuitele. Depinde cum si cu ce cositoriti, da firele din doza trebuie lasate mai lungi. Cât despre canalele de rigips la nivelul plintei vă vor lua din dimensiunea camerei: nu veţi putea apropia mobila de perete şi uneori si un centimetru conteaza pentru a putea deschide usa.
                  Va doresc sa aveti spor la treaba.
                  Va multumesc mult pentru sfaturi. Puteti sa-mi spuneti cum sa pun tubul ala metalic la masa?
                  Canalele de rigips nu vor ajunge la nivelul plintei decat acolo unde coboara pentru prize si intrerupatoare. Cu usile nici o problema, cu mobila intra-adevar poate fi o problema, din cauza asta trebuie gandita foarte bine pozitionarea

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1681

                    #39
                    Legatura la pământare la borna de protectie din tablou, masa, nu la nulul de serviciu. Acolo unde se îmbină tubul metalic, se face si legatura galvanica între cele doua parţi de tub cu conductor verde galben cu coliere si şuruburi sau lipit pe partea metalica a tubului flexibil.
                    Cit despre mobila... aveam un coleg, in urma cu ani, a cărui soţie in fiecare an muta (îl punea pe el) mobila in casa. Si nu stia omu' ce sa mai faca. In gluma , i-am zis ca sa zugravesca peretele numai unde se vede, in spatele mobilei -nu. Si asa a facut .. si de-atunci si de atunci nu a mai fost mutata mobila ....
                    Asa ca aveti grija cu mutatul mobilei!
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • Julius1979
                      Incepator
                      • 27.ian.2010
                      • 60

                      #40
                      Postat în original de Baboo
                      Legatura la pământare la borna de protectie din tablou, masa, nu la nulul de serviciu. Acolo unde se îmbină tubul metalic, se face si legatura galvanica între cele doua parţi de tub cu conductor verde galben cu coliere si şuruburi sau lipit pe partea metalica a tubului flexibil.
                      Cit despre mobila... aveam un coleg, in urma cu ani, a cărui soţie in fiecare an muta (îl punea pe el) mobila in casa. Si nu stia omu' ce sa mai faca. In gluma , i-am zis ca sa zugravesca peretele numai unde se vede, in spatele mobilei -nu. Si asa a facut .. si de-atunci si de atunci nu a mai fost mutata mobila ....
                      Asa ca aveti grija cu mutatul mobilei!
                      Sal'tare!
                      Multumesc, apreciez foarte mult ajutorul dvs. Deci leg la impamantare tubul metalic iar unde imbin tuburile fac si legatura intre ele cu conductor. Probabil tubul metalic il pun pe partea de curenti slabi, asa ca nu o sa sjung cu el in tablou, dar o sa trag un fir special. Pot eventual sa fac o derivatie dintr-o doza existenta de la impamantare, in alt punct decat tabloul, si sa leg tubul metalic la impamantarea de pe circuitul de curenti tari?
                      Si ca sa profit de amablitatea dvs,, asa cum spuneam la inceput, mai am niste nelamuriri.
                      1. Intentionam sa am cate un circuit dedicat de AC in fiecare camera. Acum ma gandesc daca nu este prea mult. Ma gandesc sa grupez mai multe AC pe un circuit. Cum pe 16 A pot sa duc max 3500 W, cred ca tine fara probleme doua AC. Pe ce am acasa, clasa B, scrrie putere maxima necesara 1,3 kW, putere racire 2,5 kW. Cred ca acel 1,3 kW este puterea maxima absorbita, deci pe un circuit de 16 A pot duce lejer 2 AC.
                      2. Am vazut la Schneider solutia utilizarii inainte de siguranta generala a unui descarcator de tensiune, spun ei pentru protectia la trasnete. Este util asa ceva la bloc?
                      3. Tot la Schneider am vazut solutia utilizarii unei sigurante diferentiale generale DOMAE, sensibilitate 30 mA, ce protejeaza pentru electrocutare toate circuitele, ideea care ma atrage foarte mult avand copii si asigurand astfel si prizele pentru electrocutare. In acest caz mai este nevoie de sigurante diferentiale dedicate (ex DPNA Vigi) pentru circuitele unde se recomanda (ex, masina de spalat)? Si daca da, este OK daca acestea au sensibilitate tot 30 mA, sau trebuie o sensibilitate mai mica? Ca de exemplu DPNA Vigi nu am vazut decat tot cu 30 mA sensibilitate.

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #41
                        Postat în original de Julius1979
                        3. Tot la Schneider am vazut solutia utilizarii unei sigurante diferentiale generale DOMAE, sensibilitate 30 mA, ce protejeaza pentru electrocutare toate circuitele, ideea care ma atrage foarte mult avand copii si asigurand astfel si prizele pentru electrocutare. In acest caz mai este nevoie de sigurante diferentiale dedicate (ex DPNA Vigi) pentru circuitele unde se recomanda (ex, masina de spalat)? Si daca da, este OK daca acestea au sensibilitate tot 30 mA, sau trebuie o sensibilitate mai mica? Ca de exemplu DPNA Vigi nu am vazut decat tot cu 30 mA sensibilitate.
                        eu am ales solutia cu dif din gama Domae 30 mA pentru a proteja doar circuitele de priza, circuitul de lumina (riscul de atingere accidentala considerandul mic) fiind alimentat direct din general

                        in cazul acesta nu mai ai nevoie de sigurante diferentiale dedicate pe circuitele o data protejate, exceptie circuit mediu umed (baie, boiler etc) care este indicat(daca nu obligatoriu prin norma) sa fie protejat cu dif de 10 mA

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          #42
                          Postat în original de Baboo
                          Cit despre mobila... aveam un coleg, in urma cu ani, a cărui soţie in fiecare an muta (îl punea pe el) mobila in casa. Si nu stia omu' ce sa mai faca. In gluma , i-am zis ca sa zugravesca peretele numai unde se vede, in spatele mobilei -nu. Si asa a facut .. si de-atunci si de atunci nu a mai fost mutata mobila ....
                          Asa ca aveti grija cu mutatul mobilei!
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Habib
                            Membru
                            • 23.mai.2007
                            • 195

                            #43
                            Salut.Probabil AC din care vrei sunt din acelea mai mici,daca vrei sa grupezi mai multe pe un circuit incerca totusi sa pleci cu, conductor de 4mm ca sa nu ai probleme mai tarziu.2.Descarcatorul de tensiune sunt foarte utile oriunde le-ai monta,casa,bloc,..daca ti cu adevarat la aparatura care o ai in casa,nu sti niciodata cum esti tu ala ghinionist si la un fulger poate pe tine te nimereste.Pentru copii mici 30mA sunt cam mult cred ca mai degraba una de 10mA ar fi buna sa pui dar in gama de la Schneider nu cred ca gasesti.Vezi ca e deschis un topic pe aici un de Ovi a pus un tabele cu senzitivitati pentru sigurante cu diferential.In catalogul electricianului poti gasi blocuri terminali si barete pentru a face legaturile impamantari in doza de ramnificatie.PAG 62.Te salut,numai bine!
                            proidea.ro/schneider-electric-romania-228430/cofrete-prisma-plus-sistem-g-340889/a_9_d_27_1280232371932_schneider_electric_ce_e58-e67_sistem_g_blocuri_distributie.pdf

                            Comentariu

                            • Julius1979
                              Incepator
                              • 27.ian.2010
                              • 60

                              #44
                              Postat în original de Habib
                              Salut.Probabil AC din care vrei sunt din acelea mai mici,daca vrei sa grupezi mai multe pe un circuit incerca totusi sa pleci cu, conductor de 4mm ca sa nu ai probleme mai tarziu.2.Descarcatorul de tensiune sunt foarte utile oriunde le-ai monta,casa,bloc,..daca ti cu adevarat la aparatura care o ai in casa,nu sti niciodata cum esti tu ala ghinionist si la un fulger poate pe tine te nimereste.Pentru copii mici 30mA sunt cam mult cred ca mai degraba una de 10mA ar fi buna sa pui dar in gama de la Schneider nu cred ca gasesti.Vezi ca e deschis un topic pe aici un de Ovi a pus un tabele cu senzitivitati pentru sigurante cu diferential.In catalogul electricianului poti gasi blocuri terminali si barete pentru a face legaturile impamantari in doza de ramnificatie.PAG 62.Te salut,numai bine!
                              proidea.ro/schneider-electric-romania-228430/cofrete-prisma-plus-sistem-g-340889/a_9_d_27_1280232371932_schneider_electric_ce_e58-e67_sistem_g_blocuri_distributie.pdf
                              Va mai stresez si cu alte intrebari:
                              1. Daca pun un descarcator DOMAE 1P+N pentru trasnete, mai trebuie si acea protectie la supratensiune declansator MSU pe siguranta generala, pentru protectie la supratensiunile date de RENEL? Nu stiu ce sensibilitate are acel descarcator, posibil ca el sa reactioneze la o valoare mult mai mare decat un declansator MSU. Care ar fi ordinea de montaj in tablou, din amonte in aval? Descarcator + (MSU) + Intreruptor general + diferential general + in paralel restul?
                              2. Am vazut ca nu se recomanda folosirea unei diferentiale generale ca si intreruptor general, mai ales daca montezi descarcatoare si alte alea. Este corect?
                              3. Revin cu intrebarea -este OK o diferentiala generala de 30 mA? Nu am cazi cu hidromasaj etc. Risc sa imi decupleze foarte des curentul? Diferentiale pe fiecare circuit sunt extrem de scumpe.
                              3. As avea nevoie de o solutie pentru protectie la supratensiuni si in cazul curentilor slabi (CATV, LAN, telefonie), pe intrarile in apartament, riscul este foarte mare mai ales pe partea de internet unde imi vine cablul pe bloc. Ori in tablou, ori la cea mai apropiata priza de intrari. Am vazut niste prelungitoare Belkin cu protectii si pentru partea de curenti slabi. Sunt OK ca pret, nu stiu insa daca isi fac si treaba. Si sunt si foarte masive, avand de la 6 prize X220 V in sus, de care nu am nevoie.

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • ghimpe--
                                Membru Marcant
                                • 22.iun.2008
                                • 419

                                #45
                                Pozare tevi traseu electric

                                Am sapat santuri prin beton ca sa pozez tevi pentru trasee electrice. Cu ce este indicat sa prind tevile in sant? cu ipsos sau altceva(ciment, adeziv gresie,etc)?

                                Este suficient sa prind tevile in "adeziv" sau trebuiesc prinse si mecanic cumva, cu holzuruburi?

                                Eu schimb doar circuitele pentru prize, pentru lumina pastrez circuitele vechi de aluminiu. Intrucat am schimbat/schimb si dozele de ramificatie a trebuit sa desfac legaturile dintre firele de aluminiu. Nu cred ca vor rezista toate la o eventuala rerasucire si intrucat unele sunt cam scurte ma vad nevoit sa caut alternative de prindere. Am cumparat niste cleme cu surub (cu tablita sub surub ca sa nu sectioneze firul) dar nu am gasit decat pentru 5 fire si sunt cam mari, nu prea am loc in doza... Ce alternative am pentru a realiza o legatura ferma, de calitate. Firele de cupru le voi rasuci + cositorii. Dozele de la nivelul pardoselii vreau sa le acopar (ca sa nu umble curiosii pe acolo) asa ca vreau o solutie fiabila de prindere a 2 sau 3 fire de aluminiu.
                                It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                                Comentariu

                                Procesare...