Pozare circuite electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • da_n
    Living Legend
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #46
    Re: Pozare tevi traseu electric

    Postat în original de ghimpe--
    Cu ce este indicat sa prind tevile in sant? cu ipsos sau altceva(ciment, adeziv gresie,etc)?
    cu ipsos e mai practic ca se-ntareste repede din loc in loc pentru fixare, restul cu mortar

    Comentariu

    • ghimpe--
      Membru Marcant
      • 22.iun.2008
      • 419

      #47
      In loc de mortar as putea folosii tot ipsos sau CM9 (adeziv gresie)? Imi este mai greu sa prepar mortar (nu am decat ciment, imi lipsesc restul componentelor) in schimb am cate un sac de ipsos modelaj (de la Rigips) si adeziv gresie CM9 (de la Ceresit). Ce dezavantaje prezinta varianta propusa de mine? (rezistenta scazuta, mentinere umiditate, etc)

      Nu este nevoie sa fixez tevile si suplimentar cu holzurub + colier de tabla/sarma? Am o portiune pe un perete unde canalul este lat, cat pentru 3 tevi in paralel.
      It's nice to be important, but it's more important to be nice!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #48
        Trebuie folosit un adezv cu intarire rapida ca sa aplicati din loc in loc sa va tina instalatia in locul respectiv pana se tencuieste si se acopera definitiv.
        Adezivul CM9 este recomandat pana la grosimi de maxim 15mm, valoare care s-ar putea sa o depasiti, insa daca el ramane stabil cat sa va tina tuburile sa nu plece din loc eu zic ca este ok.

        Conectarea intre conductoarele de aluminiu sau aluminiu-cupru se face cu reglete. Daca nu aveti loc alegeti o doza mai mare daca tot spargeti locul.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • ghimpe--
          Membru Marcant
          • 22.iun.2008
          • 419

          #49
          Ma intereseaza doar legatura intre 2(sau 3) fire de aluminiu. Regletele acelea cu surub care se vand la bagheta nu imi plac pentru ca exista pericolul sa imi "taie" conductorul.

          Vb de reglete ca acestea: http://www.romstalshop.ro/media/prod...n/55AR0016.jpg

          Fixarea tevilor o voi face cu ipsos, iar pentru astuparea santurilor voi folosi CM9
          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

          Comentariu

          • da_n
            Living Legend
            • 10.mai.2009
            • 1228

            #50
            Postat în original de ghimpe--
            In loc de mortar as putea folosii tot ipsos sau CM9 (adeziv gresie)? Imi este mai greu sa prepar mortar (nu am decat ciment, imi lipsesc restul componentelor) in schimb am cate un sac de ipsos modelaj (de la Rigips) si adeziv gresie CM9 (de la Ceresit). Ce dezavantaje prezinta varianta propusa de mine? (rezistenta scazuta, mentinere umiditate, etc)

            Nu este nevoie sa fixez tevile si suplimentar cu holzurub + colier de tabla/sarma? Am o portiune pe un perete unde canalul este lat, cat pentru 3 tevi in paralel.
            poti folosi ipsos, adezivul nu este indicat pentru ca la asa grosime va crapa in timp

            ipsosul este mai greu de finisat, mai ales daca ai canal larg, dar daca stratul final o sa fie glet, nu cred ca vei avea probleme, aplica-l in mai multe straturi

            nu cred ca-i nevoie de coliere, eventual doar unde ai canalul foarte larg

            regleta este buna, nu va sectiona conductorul

            Comentariu

            • ghimpe--
              Membru Marcant
              • 22.iun.2008
              • 419

              #51
              Am reusit sa gasesc cleme de care doream putin mai mici, cu 4 fire. Cu 2 sau 3 nu am reusit. Le-am facut si o poza ca sa intelegeti despre ce vorbesc. Eu am mai multa incredere in ele decat in regletele normale.


              Pentru telefon,internet si cablu TV voi folosii prize modulare, ceva in genul:


              Dozele pentru prize arata asa:



              Cum se monteaza corect aceste doze? Se ingroapa in perete pana la linia incadrata in chenar rosu sau se ingroapa pana la nivelul buzei superioare?

              PS: voi astupa santul cu ipsos adeziv, finisajul va consta din glet (CT126 & CT127) apoi lavabila. La bucatarie voi avea o zona unde canalul se va afla sub gresie/faianta. Acolo cred ca voi folosii adezivul CM9.
              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

              Comentariu

              • da_n
                Living Legend
                • 10.mai.2009
                • 1228

                #52
                Postat în original de ghimpe--
                Cum se monteaza corect aceste doze? Se ingroapa in perete pana la linia incadrata in chenar rosu sau se ingroapa pana la nivelul buzei superioare?
                dozele sunt pentru aparatura modulara, se monteaza la fata peretelui daca nu se monteaza faianta

                Comentariu

                • ghimpe--
                  Membru Marcant
                  • 22.iun.2008
                  • 419

                  #53
                  Cum fac sa indoi tevile? Am nevoi de unghiuri de pana la 90grade. In unele cazuri am nevoie ca aceste curbe sa le realizez mai "brusc". (ex: teava din podea urca pe perete).

                  Am incalzit teava cu termosuflanta dar cand incerc sa indoi teava, aceasta nu isi pastreaza forma cilindrica. Sa umplu teava cu nisip?
                  It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                  Comentariu

                  • da_n
                    Living Legend
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #54
                    Postat în original de ghimpe--
                    Cum fac sa indoi tevile? Am nevoi de unghiuri de pana la 90grade.
                    magazinele de material electric ar trebui sa aibe la vanzare si curbe tip pentru tubulatura

                    daca nu poti folosi pentru asta tub fexibil
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • ghimpe--
                      Membru Marcant
                      • 22.iun.2008
                      • 419

                      #55
                      Am nevoie sa fac diverse curbe la diferite unghiuri. Nu se preteaza sa cumpar coturi prefabricate. Copex nu vreau sa folosec.

                      Am vazut poze cu intalatii facute din teava indoita, deci se poate
                      It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #56
                        Trebuie sa incalziti pe o zona mai lunga nu doar local unde faceti indoitura, incalziti progresivrasucind continuu teava si usor usor incepeti sa indoiti.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • bassu
                          Membru Marcant
                          • 25.nov.2008
                          • 475

                          #57
                          Daca doriti sa iasa bine turnati nisip in tub si apoi incalzind progresiv zona faceti cotul dorit. In acest fel o sa-si pastreze diametrul interior. Ma refer la bucata pe care o sa o faceti cot. Nu uitati ca maxim 2-3 coturi de 90 de grade sunt maximul pe care il puteti folosi la un traseu.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12229

                            #58
                            Postat în original de ghimpe--
                            Am nevoie sa fac diverse curbe la diferite unghiuri. Nu se preteaza sa cumpar coturi prefabricate. Copex nu vreau sa folosec.

                            Am vazut poze cu intalatii facute din teava indoita, deci se poate
                            La gewiss am vazut tub RIgid ( nu copex ) deformabil la rece . Se preteaza la tot felul de curbe si combinatii . N-am lucrat cu asa ceva , doar l-am vazut .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1674

                              #59
                              Postat în original de bassu
                              Daca doriti sa iasa bine turnati nisip in tub si apoi incalzind progresiv zona faceti cotul dorit. In acest fel o sa-si pastreze diametrul interior. Ma refer la bucata pe care o sa o faceti cot. Nu uitati ca maxim 2-3 coturi de 90 de grade sunt maximul pe care il puteti folosi la un traseu.
                              'Poi daca numai torni nisip in tub, cind il intorci el curge nu ? Tubul, portiunea de tub care trebuie facut curba sau cot, dupa ce este UMPLUT CU NISIP, se astupa la capete pentru ca atunci cind il indoi nisipul va iesi din tub si nu veti avea aceeeasi sectiune peste tot. Se mai pot folosi introducind la interior ARCURI SPIRA LINGA SPIRA, adeccvate diametrului de tub. Dupa ce ati facut curbele , fiecarei curbe ii trebuie faute cite o mufa ca sa fie innadita. Daca teava e goala se incalzeste pe portiune mica , se curbeaza si apoi se raceste. Se merege pe portiune urmatoare. Daca se incalzeste pe portiuni mai mari , teava se stranguleaza, nu e poate modela si vor fi probleme la pozarea firelor, sau la inlocuirea lor.
                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Sal'tare!

                              Comentariu

                              • ghimpe--
                                Membru Marcant
                                • 22.iun.2008
                                • 419

                                #60
                                Domnule Mircea G, teava este deja cumparata si este teava "ordinara".

                                Cu nisip m-am gandit si eu si o sa incerc maine, dar trebuie sa gasesc o modalitate sa batatoresc bine acel nisip ca sa nu se miste odata cu indoirea tevii

                                Domnule Baboo, teava este goala. Am incalzit doar portinunea (jumatatea de teava) care se lungeste in momentul curburii, cealalata jumatate ramanand mai rece si mai rigida. Din pacate rezultatul nu este satisfacator.

                                M-am gandit la o metoda cu arc, dar nu stiu cat de viabila este. Oare merge cu un arc pentru indoit teava de tip PexAl Diametrul interior al teviilor este de 1,8cm si de 1,5cm(cu aproximatie).
                                It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                                Comentariu

                                Procesare...