Pozare circuite electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru Marcant
    • 27.sep.2012
    • 747

    Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

    Postat în original de IancuMIC
    Eu am pe hol de vreo 5 ani si nu m-am plans de amplasarea aparatului. In orice caz cu amplasarea unei unitati intr-o camera de dormit, hmm, mai bine nu, oricate posibilitati de seatare si moduri de functionare ar avea aparatul. Daca mai ai si copii mici...
    Pai daca e de putere mare normal ca nu te plangi.
    Uite eu am multisplit cu 4 interioare. Am si-n dormitor si nu ma plang c-ar face curent sau mai stiu eu ce prapastii cu toate ca am si-n camera copilului.
    Dar scuza-ma e Mitsubishi. Daca va achizitionati toate chinezariile gen: LDK, Midea, etc... ce sa va fac?

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 479

      Răspuns la: Pozare circuite electrice

      Multisplit=umplut casa cu tevi . dar cred ca ne departam de subiect si eu nu pot sa inteleg inca cum sint amplasate traseele de cable.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru Marcant
        • 27.sep.2012
        • 747

        Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

        Postat în original de hspinache
        Multisplit=umplut casa cu tevi . dar cred ca ne departam de subiect si eu nu pot sa inteleg inca cum sint amplasate traseele de cable.
        Ti-am mai spus, dar cred ca nu ai citit topicul sau nu vrei sa crezi ce-ti spun:
        Singura modalitate de a gasi circuitele este detectorul de metale.
        Cu el depistezi si armaturile peretilor daca-i din placi prefabricate si circuitele electrice.
        In legatura cu normativele din acea vreme: Studiaza NP-I7 / 78.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

          Postat în original de GeorgeTrisina
          In legatura cu normativele din acea vreme: Studiaza NP-I7 / 78.
          Eu as fi curios sa-l studiez, asa de curiozitate, ca sa vad cum se lucra pe vremea cand eu inca nici nu visam ca voi ajunge electrician. Problema este ca nu stiu de unde sa-l iau, ca pe net nu l-am gasit.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 747

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

            Postat în original de Cherubino
            Eu as fi curios sa-l studiez, asa de curiozitate, ca sa vad cum se lucra pe vremea cand eu inca nici nu visam ca voi ajunge electrician. Problema este ca nu stiu de unde sa-l iau, ca pe net nu l-am gasit.
            Descarca Agenda electricianului caci e inspirata dupa I7/78.
            Era pe vremea cand se obisnuia sa se calculeze sectiunea dupa densitatea de curent:3,5A/mmp pt aluminiu si 5A/mmp pt cupru. Nu mai contau lungimile si caderile de tensiune.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1685

              Răspuns la: Pozare circuite electrice

              Am "Agenda electricianului" a lui Emil Pietrareanu, editia 1986, pe care am cumparat-o chiar in anul aparitiei, pe vremea cand imi faceam armata la Oradea. Acum, daca stau bine sa ma gandesc, mi-am amintit ca in urma cu vreo 16 ani am fost rugat de catre o cunostinta sa-i fac o instalatie electrica la un mic spatiu comercial pe care tocmai il achizitionase, instalatie pe care am conceput-o si i-am calculat protectiile exclusiv dupa indicatiile din Agenda. Pe vremea aceea lucram ca electrician la o mina de carbune, ma ocupam cu controlul echipamentelor electrice antigrizutoase si n-aveam nicio tangenta cu domeniul instalatiilor electrice interioare. Nu auzisem inca de I7 si, daca n-ar fi fost Agenda electricianului, n-as fi reusit sa duc la bun sfarsit dimensionarea si executarea instalatiei respective.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • hspinache
                Membru Marcant
                • 07.iun.2009
                • 479

                Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                Da , m-ati trimis la teorie ..... Totusi practic , sint convins ca aveti multe informatii bune.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 747

                  Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                  Postat în original de hspinache
                  Da , m-ati trimis la teorie ..... Totusi practic , sint convins ca aveti multe informatii bune.
                  Nu te trimitem la nici o teorie. Respectiva carte la care te trimitem s-o studiezi spune foarte multe reguli practice de pozare si nu avem cum sa le postam aici. Asa ca te rugam sa nu fii suparat pe noi.
                  Agenda electricianului editia 1986 o poti descarca lejer de pe net.

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 479

                    Răspuns la: Pozare circuite electrice

                    Pe mine nu ma intereseaza cum este cablat blocul , cartierul , etc ; ma intereseaza doar o bucatica , unde probabil se aplica o singura regula . Dupa parerea mea , studiind plecarile din doze si corelind cu locul respectiv , cred ca se poate trage o concluzie , simpla , fara sa citesc 600 pagini.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 747

                      Răspuns la: Pozare circuite electrice

                      Postat în original de hspinache
                      Pe mine nu ma intereseaza cum este cablat blocul , cartierul , etc ; ma intereseaza doar o bucatica , unde probabil se aplica o singura regula . Dupa parerea mea , studiind plecarile din doze si corelind cu locul respectiv , cred ca se poate trage o concluzie , simpla , fara sa citesc 600 pagini.
                      Singura regula din toate timpurile este urmatoarea:
                      Circuitele se pozeaza numai orizontal sau vertical la distanta de 20cm fata de tavan. Nu se admit trasee oblice. Face exceptie casa scarii. Nu stiu cu ce ar putea sa te ajute palavrele astea pt ca nu cunosc locatia.
                      Cel mai corect. du-te la LIDL si cumpara-ti un detector de metale costa numai 55 de lei si-ti faci treaba in siguranta.

                      Comentariu

                      • hspinache
                        Membru Marcant
                        • 07.iun.2009
                        • 479

                        Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                        Cum ajunge cablul la bec in bucatarie ? de la doza o ia in sus , trece peste zid si prin plafon ajunge la bec ?

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                          Postat în original de hspinache
                          Cum ajunge cablul la bec in bucatarie ? de la doza o ia in sus , trece peste zid si prin plafon ajunge la bec ?
                          De obicei aceste circuite sunt pozate pe pardoseala de la etajul superior si inglobate ulterior in sapa. La aceste circuite se admite pozarea pe traseul cel mai scurt (adica si in diagonala, care este interzisa pentru ceilalti pereti).
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru Marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 747

                            Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                            Postat în original de Cherubino
                            De obicei aceste circuite sunt pozate pe pardoseala de la etajul superior si inglobate ulterior in sapa. La aceste circuite se admite pozarea pe traseul cel mai scurt (adica si in diagonala, care este interzisa pentru ceilalti pereti).
                            Se pare ca e INTENC. Nu cred ca e pozat prin placa la turnare.

                            Comentariu

                            • bogdanfnf`
                              Membru Marcant
                              • 26.dec.2007
                              • 629

                              Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                              Postat în original de GeorgeTrisina
                              Singura regula din toate timpurile este urmatoarea:
                              Circuitele se pozeaza numai orizontal sau vertical la distanta de 20cm fata de tavan. Nu se admit trasee oblice. Face exceptie casa scarii. Nu stiu cu ce ar putea sa te ajute palavrele astea pt ca nu cunosc locatia.
                              Cel mai corect. du-te la LIDL si cumpara-ti un detector de metale costa numai 55 de lei si-ti faci treaba in siguranta.
                              Intrebare : de ce nu se pozeaza traseul oblic ??

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru Marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 747

                                Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                                Postat în original de bogdanfnf`
                                Intrebare : de ce nu se pozeaza traseul oblic ??

                                Multumesc
                                Pai sa luam exemplu lui hspinache: Ai nevoie sa fixezi o unitate interioara AC, sau vrei sa agati un tablou in perete si ce faci daca ai nimerit peste circuit?
                                Daca circuitele s-ar poza oblic, n-ai sti precis pe unde e pozat. Pe cand daca-l pozezi orizontal la o anumita distanta de tavan, sau vertical pana la intrerupator sau priza, iti poti da seama usor.

                                Comentariu

                                Procesare...