Pozare circuite electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    Răspuns la: Pozare circuite electrice

    Postat în original de hspinache
    In varianta asta , cind in bucatarie nu am nici o doza , probabil datorita umezelii procnozate , cum ajunge cablul de la doza de pe hol la becul din bucatarie ?
    Prin interiorul placii tavanului.

    Comentariu

    • IancuMIC
      Membru
      • 27.ian.2013
      • 276

      Răspuns la: Pozare circuite electrice

      Postat în original de hspinache
      Deci , inteleg:
      1.cablul se punea la fabricare prefabricat
      2.se punea dupa turnare , cind se tencuia placa turnata .
      Am inteles corect ?
      Cablul se monta de catre electricieni pe santier, prin tuburile deja incastrate in panourile prefabricate, conform unui proiect unic pe tara, respectat de toate Sectiile de prefabricate din beton(SPB); deci vorbesc strict de cazul blocurilor din panouri prefabricate.Din informatiile mele nu se punea sub tencuiala, pozate direct pe placa; poate doar cu unele exceptii( treceri etc), dar nu ca regula generala.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Pozare circuite electrice

        Postat în original de IancuMIC
        Cablul se monta de catre electricieni pe santier, prin tuburile deja incastrate in panourile prefabricate, conform unui proiect unic pe tara, respectat de toate Sectiile de prefabricate din beton(SPB); deci vorbesc strict de cazul blocurilor din panouri prefabricate.Din informatiile mele nu se punea sub tencuiala, pozate direct pe placa; poate doar cu unele exceptii( treceri etc), dar nu ca regula generala.
        Si ce garantie ai ca tubul ala mai scapa intreg dupa turnarea si vibrarea betonului?
        Ca probabilitate de scapare e 70%, din care 30% se sparg, crapa longitudinal din cauza vibratiilor de la turnare. Am vazut cu ochii mei asa ceva.
        Asa ca vrei, nu vrei, trebuie sa mai pui si sub tencuiala.

        Comentariu

        • IancuMIC
          Membru
          • 27.ian.2013
          • 276

          Răspuns la: Pozare circuite electrice

          Va asigur ca asta era tehnologia; (cei care spuneti ca sunteti in domeniu, ar trebui sa stiti, cum se face si in prezent; ganditi-va cam ce grosime are acel cablu, care e grosimea tencuieli si vedeti daca va iese socoteala. Documentati-va cum se facea turnarea panourilor si vibrarea; eu am facut-o; nu e subiectul discutei aici.
          A renovat cineva apartamentul si a ras pana la placa, pentru ca a cazut tencuiala, dezgropind cablul instalatiei electrice? Nu prea cred.
          Presupunerea mea e confirmata de persoane care chiar au lucrat intr-o asemenea sectie; de aici in colo restul e can-can.
          Ultima editare de IancuMIC; 01.mar.2013, 15:53.

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

            Postat în original de IancuMIC
            Va asigur ca asta era tehnologia; (cei care spuneti ca sunteti in domeniu, ar trebui sa stiti, cum se face si in prezent; ganditi-va cam ce grosime are acel cablu, care e grosimea tencuieli si vedeti daca va iese socoteala. Documentati-va cum se facea turnarea panourilor si vibrarea; eu am facut-o; nu e subiectul discutei aici.
            A renovat cineva apartamentul si a ras pana la placa, pentru ca a cazut tencuiala, dezgropind cablul instalatiei electrice? Nu prea cred.
            Presupunerea mea e confirmata de persoane care chiar au lucrat intr-o asemenea sectie; de aici in colo restul e can-can.
            Offf... IancuMic esti inca "mic" vreu sa zic mai tanar ca mine. Daca e asa de buna tehnologia asta care spui tu, de ce nu se mai fac blocuri prefabricate?
            Nu te supara, dar tehnologia asta a fost un dezastru. Am aproape 30 de ani de santier si o varsta in care m-am acrit de tehnologii d'astea ceausiste.
            Eu daca iti spun ca am vazut tuburi compromise in acele prefabricate tu iar ma contrazici. Ma rog.... asta e, fiecare cu ideile lui. Ramai cu ele.

            Comentariu

            • IancuMIC
              Membru
              • 27.ian.2013
              • 276

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

              Sa recapitulam.
              Asta e cheia discutiei.
              Postat în original de hspinache
              Imi este neclar termenul de "Intec" folosit la cablu . Adica este un cabu care se pune direct in tencuiala sau care se pune in placa turnata ? Sa nu uitam ca se lucra cu prefabricate ; prefabricatele veneau cu cablu cu tot inglobat in ele ?
              Dvs, ati spus asta;
              Postat în original de GeorgeTrisina
              Mai precis acele cabluri dupa parerea mea, erau pozate direct pe suprafata placii prefabricate dupa asamblarea acestora si aplicata tencuiala de zugraveli peste cabluri.
              Eu m-am documentat, si am spus altceva; nu e vina mea ca nu avem aceiasi parere., asta e forumul pana la urma.

              Postat în original de IancuMIC
              Cablul se monta de catre electricieni pe santier, prin tuburile deja incastrate in panourile prefabricate, conform unui proiect unic pe tara, respectat de toate Sectiile de prefabricate din beton(SPB); deci vorbesc strict de cazul blocurilor din panouri prefabricate.Din informatiile mele nu se punea sub tencuiala, pozate direct pe placa; poate doar cu unele exceptii( treceri etc), dar nu ca regula generala.
              Postat în original de IancuMIC
              Va asigur ca asta era tehnologia; (cei care spuneti ca sunteti in domeniu, ar trebui sa stiti, cum se face si in prezent; ganditi-va cam ce grosime are acel cablu, care e grosimea tencuieli si vedeti daca va iese socoteala. Documentati-va cum se facea turnarea panourilor si vibrarea; eu am facut-o; nu e subiectul discutei aici.
              A renovat cineva apartamentul si a ras pana la placa, pentru ca a cazut tencuiala, dezgropind cablul instalatiei electrice? Nu prea cred.
              Presupunerea mea e confirmata de persoane care chiar au lucrat intr-o asemenea sectie;
              V-am explicat de ce nu sunt de acord cu parerea dvs; nu m-ati contrazis cu argumente.
              Postat în original de GeorgeTrisina
              Daca e asa de buna tehnologia asta care spui tu, de ce nu se mai fac blocuri prefabricate?
              Nu te supara, dar tehnologia asta a fost un dezastru. Am aproape 30 de ani de santier si o varsta in care m-am acrit de tehnologii d'astea ceausiste.
              N-am vorbit nici un moment de cat de buna era sau nu acea tehnologie; nici nu-mi pasa asta.

              Postat în original de GeorgeTrisina
              Eu daca iti spun ca am vazut tuburi compromise in acele prefabricate tu iar ma contrazici. Ma rog.... asta e, fiecare cu ideile lui. Ramai cu ele.
              Eu nu mai inteleg nimic; tocmai ati spus ca; "erau pozate direct pe suprafata placii prefabricate dupa asamblarea acestora si aplicata tencuiala de zugraveli peste cabluri"
              Acuma spuneti ca ati vazut si... tuburi deteriorate.
              Cu tot respectul, dle. Trisina, hotarati-va.
              Colegul @hspinache, autorul topicului, oare o fi inteles ceva?
              Ultima editare de IancuMIC; 01.mar.2013, 18:35.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                Răspuns la: Pozare circuite electrice

                Postat în original de hspinache
                In varianta asta , cind in bucatarie nu am nici o doza , probabil datorita umezelii procnozate , cum ajunge cablul de la doza de pe hol la becul din bucatarie ?
                Prin pardoseala de la vecinul de sus,in foarte multe cazuri.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Pozare circuite electrice

                  Postat în original de IancuMIC
                  Sa recapitulam.
                  Asta e cheia discutiei.

                  Dvs, ati spus asta;

                  Eu m-am documentat, si am spus altceva; nu e vina mea ca nu avem aceiasi parere., asta e forumul pana la urma.




                  V-am explicat de ce nu sunt de acord cu parerea dvs; nu m-ati contrazis cu argumente.

                  N-am vorbit nici un moment de cat de buna era sau nu acea tehnologie; nici nu-mi pasa asta.


                  Eu nu mai inteleg nimic; tocmai ati spus ca; "erau pozate direct pe suprafata placii prefabricate dupa asamblarea acestora si aplicata tencuiala de zugraveli peste cabluri"
                  Acuma spuneti ca ati vazut si... tuburi deteriorate.
                  Cu tot respectul, dle. Trisina, hotarati-va.
                  Colegul @hspinache, autorul topicului, oare o fi inteles ceva?
                  Referitor la ultimul post care e bondat: Nu intelegi pt ca nu citesti cu atentie ce postez.
                  Cand am scris ca se pozeaza pe suprafata placii, nu m-am referit la conductoare in tuburi, ci la cablu INTENC. Cablul INTENC se poate poza pe orice tip de zid, fie PB, fie caramida, BCA, chipici, etc. Eu unul sunt impotriva pozarii tuburilor prin placa inaintea turnarii. Nimeni nu garanteaza calitatea lor mai ales in ziua de azi. Apropos: Tu ai poza tuburi prin placa inainte de turnare? Eu unul NU pt ca tuburile au fost si sunt de o calitate indoielnica.
                  O seara buna.

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 480

                    Răspuns la: Pozare circuite electrice

                    Din cit m-am uitat in doze , cablurile sint direc in tencuiala ; nu am vazut vrun tub . Adica sint tuburi si nu pot fi vazute ?

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Pozare circuite electrice

                      Postat în original de hspinache
                      Din cit m-am uitat in doze , cablurile sint direc in tencuiala ; nu am vazut vrun tub . Adica sint tuburi si nu pot fi vazute ?
                      Daca erau tuburi, obligat se vedeau.
                      In cazul tau, in mod sigur ai INTENC.

                      Comentariu

                      Procesare...