Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Flavius 27
    Incepator
    • 17.mai.2007
    • 63

    Conectori rapizi

    Aiti folosit careva asa zisi conectori rapuzi ?
    Cleme din plastic in care intra firele pt a le nadii fara a folosii scotch !!!
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Solutii se pot gasi la: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...light=wirenuts

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      am auzit,am folosit,dar daca se foloseste la legaturile din doze nu se compara cu clasica cositorire!(ma refer la starea contactului respectiv in timp)

      Comentariu

      • maiam
        Membru
        • 24.aug.2006
        • 211

        #4
        Pun probleme atunci cand sunt unite fire de Al cu fire de Cu sau cand umiditatea e mare.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          foatre adevarat Domnule maiam!

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3235

            #6
            Exista acei conectori tip wirenuts care se infileteaza pe inaditura cat si conectori care se prind cu un cleste pe fire avand posibilitati multiple de conectare a 2-3 fire eventual chiar de grosimi diferite.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • dmugurel
              Membru marcant
              • 14.feb.2006
              • 306

              #7
              Re: conectori rapizi

              Postat în original de Flavius 27
              Aiti folosit careva asa zisi conectori rapuzi ?
              Cleme din plastic in care intra firele pt a le nadii fara a folosii scotch !!!
              Cred ca vorbest de conectori rapizi tip Wago, am folosit si mi se pare cea mai rapida solutie pt legaturi in doze fara a fi necesara izolarea conductorilor (fara a folosii scotch ??).
              Fișiere Atașate
              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                #8
                Ultimele modele de conectori transparenti, nu am lucrat cu ei dar arata bine Se vede daca ai introdus destul conductorul. (doar pentru conductori Fy)
                Caracteristici:
                2 pana la 5 conductori de 1 - 2,5 mm²
                400 V 24 A
                lungimea de desizolat : 10 - 13 mm
                Rezistenta la foc pana 960?C test cu firul incandescent.
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #9
                  Ultimele modele de conectori transparenti, nu am lucrat cu ei dar arata bine Se vede daca ai introdus destul conductorul. (doar pentru conductori Fy)
                  Caracteristici:
                  2 pana la 5 conductori de 1 - 2,5 mm²
                  400 V 24 A
                  lungimea de desizolat : 10 - 13 mm
                  Rezistenta la foc pana 960?C test cu firul incandescent.
                  Fișiere Atașate
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • dmugurel
                    Membru marcant
                    • 14.feb.2006
                    • 306

                    #10
                    Daca tot vorbim de conectori rapizi tot de la Wago, conectori care se folosesc atat la conductor rigid cat si la multifilar.
                    Fișiere Atașate
                    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                    Comentariu

                    • Camrom
                      Incepator
                      • 17.iun.2007
                      • 1

                      #11
                      Postat în original de maiam
                      oare cit coste un proect de instalatie electrica pentru o casa de locuit ??

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        Oricat de atractive ar parea si cat de sigure(in opinia mea)tot mai buna e cositorirea!as recomanda produsele respective acolo unde din cauza lungimi conductoarelor(prea scurte) nu se poate realiza o legatura sigura.va salut!

                        Comentariu

                        • dmugurel
                          Membru marcant
                          • 14.feb.2006
                          • 306

                          #13
                          Postat în original de alex virtual
                          Oricat de atractive ar parea si cat de sigure(in opinia mea)tot mai buna e cositorirea!as recomanda produsele respective acolo unde din cauza lungimi conductoarelor(prea scurte) nu se poate realiza o legatura sigura.va salut!
                          Flavius 27 a pus o intrebare si trebuie sa primeasca un raspuns, nu sa excludem din start metoda, pe acest topic s-a pus o intrebare privind conectorii rapizi, nu care sunt legaturile mai sigure.
                          In majoritatea statelor nu se mai aplica ca metoda cositorirea ci se folosesc diferite tipuri de conectori pentru a usura munca electricienilor si a creste productivitatea, ganditiva ca se elimina rasucirea firelor, cositorirea, izolarea cu banda iar conexiunile ocupa un spatiu mai mic in doza. Fiecare foloseste metoda care o doreste in functie de timp, de buget, de materialele gasite pe piata, de experienta, de informatii, de..
                          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            Pai din partea mea a primit un respuns Domnule Dmugurel,ba chiar mai multe:1:"am folosit",2"mai sigura e o legatuta clasica decat conectori rapizi".eu daca vreau sa conectez mai mult de 5 conductori sunt obligat sa fac o punte la un alt conector unde o sa ma leg cu restul de conductoare(aste e un dezavantaj nu?).in plus eu doar mi-am exprimat opinia despre respectivi conectori,nu am spus ca nu sunt buni de nimic sau ceva de genul acesta.acum Domnul Flavius poate sa isi faca o idee dupa respunsurile date de mine si inclusiv ale Dumneavoastra cat si ale altora care au raspuns.eu personal ca electrician pun accentul pe siguranta si calitate.am folosit respectivii conectori si intradevar ocupa putin spatiu si timp ,dar......totusi!!!Cum a-ti spus si Dvs."fiecare foloseste metoda care o doreste".in plus Domnul Flavius nu a intrebat ce metoda se foloseste in "majoritatea statelor"....!cu Respect va salut ,Domnule Dmugurel!

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2348

                              #15
                              Frumosi conectori. Presupun ca este o placere sa lucrezi cu ei.
                              I-as folosi doar pentru circuitul de lumini. Pe legaturile de prize din doze, mai multa incredere am in cositorire sau "cele 10 spire".

                              Comentariu

                              Procesare...