Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • alex virtual
    a răspuns
    poti atasa si o imagine cu ele?

    Lasă un comentariu:


  • more_mike
    a răspuns
    Buna Ziua,

    Personal am descoperit asa numitele wirenuts . Exista si un topic cu acest nume.
    Le folosesc de ceva vreme , cam 1 an , si nu am avut nici un fel de probleme.
    treaba merge repede si mai mult decat bine.
    Avantajele fata de celelate metode de conectare rapida constau in calitatea legaturii , siguranta in exploatare , usurinta in cazul modificarilor ulterioare si productivitate extraordinara.

    Le recomand
    Cu stima,...

    Lasă un comentariu:


  • ear1976
    a răspuns
    eu personal folosesc asa ceva...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    la fel am zis si eu pt.prima oara cand am vazut-o.Dupa ce am folosit-o mi-am dat seama de o chestie:in domeniul electric trebuie sa fii in pas cu moda .La inceput foloseam dezizolatorul.Fara aluzii.Revenind la conectorii rapizi am vazut la instalatii electrice vechi,intradevar mai fac probleme de contact.In concluzie ca si legaturi pt. firele FY o legatura stransa e indicata,din ce am inteles pana acum.Oricum de acolo pleaca problemele.

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    ok popsi am inteles!.. eu nu am o asemenea foarfeca in trusa mea de scule, in cazul asta nu cred ca mai ma numesc "electrician" !
    o zi buna in continuare!

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    poza e facuta de mine asa ca m-am grabit la dezizolat.Oricum sa stii ca e foarfeca mai tare decat aia ,adica si creion de tensiune dar n-am avut bani.

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    look!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    Postat în original de popsi
    Postat în original de alex virtual
    personal (daca as fi nevoit sa folosesc conectori) as alege varianta din stanga !
    conectorii din stanga se numesc conectori pieptene,la noi nu i-am vazut .Sunt speciali pt. impamantare(ca sa nu intrerupi firul),se strang la cheie si nu sunt izolati.
    asa e , dar par de incredere ! cei din mijloc nu i-as folosi nici la conductori FY , mai ales la FY !
    P.S. referitor la foarfeca , in imaginea postata mai sus chiar se observa sectionarea codnuctorului!

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    Postat în original de alex virtual
    personal (daca as fi nevoit sa folosesc conectori) as alege varianta din stanga !
    conectorii din stanga se numesc conectori pieptene,la noi nu i-am vazut .Sunt speciali pt. impamantare(ca sa nu intrerupi firul),se strang la cheie si nu sunt izolati.

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    Postat în original de alex virtual
    ca foarfeca din imaginea de mai sus?
    .................. Da ! Acelasi tip de foarfeca ! Sa intelegi spilul ! O jonctiune de telecomunicatii poate ajunge si la peste 2000 de legaturi intr-un spatiu extrem de restrins cam 80 cm lungime si 15 cm diametru. Pentru a putea interveni intr-un asemenea balamuc iti trebuie o scula cu virf si care sa nu strice izolatia firelor pe care le atinge . Deci iti imaginezi ca daca ai de umblat la niste fire mai in mijlocul jonctiunii nu ai cu ce altceva sa tai sau sa desizolezi . In Romania tehnologia asta cu foarfeca a fost adusa de americani odata cu primele cabluri telefonice , deci are zeci de ani ! S-a folosit atit la cabluri cu izolatie de hirtie cit si la cele cu plastic. Chiar daca sistemul de jonctionare a evoluat si acum se folosesc conectori cu gel , pentru taiat firele si interventii in jonctiuni tot foarfeca a ramas de baza ! Suficient ?
    Intradevar se foloseste si la date ,t.v.,interfon,telefon,chiar si la pozarea copexurilor si montarea aparatajului electric.Face parte din dotarea standard a unui electrician,mai ales ca in stainatate se folosesc doze cu separatoare in care ai mai multe instalatii.Practic cand sunt programate in ziua de lucru legaturile in doze trebuie sa ai la tine foarfec surubelnite banda izolatoare conectori de toate dimensiunile .Patentul e optional.

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    ma rog fiecare lucreaza cu ce vrea! insa revenind la curenti tari eu sunt impotriva acestui sistem!
    te salut!

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de alex virtual
    ca foarfeca din imaginea de mai sus?
    .................. Da ! Acelasi tip de foarfeca ! Sa intelegi spilul ! O jonctiune de telecomunicatii poate ajunge si la peste 2000 de legaturi intr-un spatiu extrem de restrins cam 80 cm lungime si 15 cm diametru. Pentru a putea interveni intr-un asemenea balamuc iti trebuie o scula cu virf si care sa nu strice izolatia firelor pe care le atinge . Deci iti imaginezi ca daca ai de umblat la niste fire mai in mijlocul jonctiunii nu ai cu ce altceva sa tai sau sa desizolezi . In Romania tehnologia asta cu foarfeca a fost adusa de americani odata cu primele cabluri telefonice , deci are zeci de ani ! S-a folosit atit la cabluri cu izolatie de hirtie cit si la cele cu plastic. Chiar daca sistemul de jonctionare a evoluat si acum se folosesc conectori cu gel , pentru taiat firele si interventii in jonctiuni tot foarfeca a ramas de baza ! Suficient ?
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    ca foarfeca din imaginea de mai sus?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de ear1976
    E o solutie interesanta, singura obiectie o am legata de foarfec. Exista scule mai destepte pt desizolat/taiat cabluri.
    ............................................si in telecomunicatii la jonctionarea cablurilor se foloseste foarfeca pt desizolat . E mult mai practica !

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    Postat în original de ear1976
    E o solutie interesanta, singura obiectie o am legata de foarfec. Exista scule mai destepte pt desizolat/taiat cabluri.
    mai repede eu as folosi bricheta decat foarfeca respectiva!
    va salut!

    Lasă un comentariu:

Procesare...