Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • ear1976
    a răspuns
    E o solutie interesanta, singura obiectie o am legata de foarfec. Exista scule mai destepte pt desizolat/taiat cabluri.

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    foarfec de electrician
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    Cer scuze,stau prost cu teoria,asa ca poate pozele sunt mai sugestive.Asa fac legaturile electricienii in Italia,adica folosesc foarfecul din imagine pt. dezizolat,dupa care ii grupeaza cu banda si ii prind in conectorii din imagine.Nu folosesc decat conductor litat.Nu cositoresc nimic.La noi daca le faci asa te intreaba daca esti electrician...Probabil ca fiecare tara are alte norme.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • ear1976
    a răspuns
    Postat în original de serbano
    In primul rand conectorii cu surub nu sunt conectori rapizi, aia sunt doar elastici sau wirenuts.
    In al doilea rand, conectorii cu surub din imagine nu sunt indicati si nici permisi de standarde pentru conductori litati. Pentru litati sunt conectori cu surub si lamela protectoare sub surub. Surubul impinge in lamela si lamela preseaza conductorul litat, altfel surubul poate rupe firele conductorului si apar probleme.[/b]
    Si daca pui terminale la cablul litat mai e vreo problema?

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    personal (daca as fi nevoit sa folosesc conectori) as alege varianta din stanga !

    Lasă un comentariu:


  • serbano
    a răspuns
    In primul rand conectorii cu surub nu sunt conectori rapizi, aia sunt doar elastici sau wirenuts.
    In al doilea rand, conectorii cu surub din imagine nu sunt indicati si nici permisi de standarde pentru conductori litati. Pentru litati sunt conectori cu surub si lamela protectoare sub surub. Surubul impinge in lamela si lamela preseaza conductorul litat, altfel surubul poate rupe firele conductorului si apar probleme.[/b]

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    @popsi
    Confirm si eu ca nu am avut placerea sa ne intalnim.

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    conectori rapizi.Cei de metal sunt pt. legaturile de impamantare.Nu am vazut pe nimeni sa cositoreasca legaturi in acesti conectori chiar daca firele sunt litate.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de Traian Dajma
    Am vazut si la Baumax, dar nu as folosi decat pentru circuitele de lumini.
    De acord cu dumneavoastra, domnule Traian

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Am vazut si la Baumax, dar nu as folosi decat pentru circuitele de lumini.

    Lasă un comentariu:


  • serbano
    a răspuns
    sau da "conectori rapizi" pe google si gasesti si magazine on-line.
    Au preturi mai jos decat la alte magazine - cam la jumate

    Lasă un comentariu:


  • fagetelu
    a răspuns
    Postat în original de F.Bogdan
    Unde se pot gasi astfel de conectori, pentru ca nu prea am vazut in magazinele de specialitate?Mai sunt un tip de conectori tip rigeta un pic mai ingusti dar cu posibilitatea de utilizare a conductorului de pana la 6 mm cu posibilitatea de a folosi jumpere (punti).Aceste punti sunt livrate odata cu rigletele.Nu am poze dar am folosit si sunt dintr-un matrial termorezistent.
    Cauta la Hornbach (langa Selgros Berceni)

    Lasă un comentariu:


  • serbano
    a răspuns
    conectori rapizi

    Cred ca daca nemtoii le-au avizatc (clemele fara surub) si au si de la americani si canadieni avize or merge la cat scrie, respectiv la 24 A pentru sectiuni de 2.5mmp.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Rasucirea era pentru Fy.

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de Traian Dajma
    Frumosi conectori. Presupun ca este o placere sa lucrezi cu ei.
    I-as folosi doar pentru circuitul de lumini. Pe legaturile de prize din doze, mai multa incredere am in cositorire sau "cele 10 spire".
    Presupun ca ati dorit sa scrieti SI in loc de SAU..... legaturile conductoarelor de cupru executate prin rasucire trebuie cositorite neaparat.

    Lasă un comentariu:

Procesare...