Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • alex virtual
    a răspuns
    Postat în original de razvyyc
    Postat în original de Traian Dajma
    Da, fara probleme, cu conditia sa fie corect dimensionate atat ca diametru cat si a valorii intensitatii curentului.
    Chiar credeti ca morsetele sunt dimensionate la sarcina?
    Priviti mai bine o morseta si va veti da seama
    nu e o mare diferenta intre aceste" morsete " si banalele riglete ! mai bune sunt rigletele deoarece au doua suruburi de prindere . in plus morseta nu are (nici ea )lamela de presiune pentru protejarea conductorului !

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    Postat în original de razvyyc
    Postat în original de popsi
    In imagine sunt doua tracoane (morsetti),unul de 10 si unul de 16 la 450 volti.Cine ii foloseste trebuie sa stie cate fire ii intra ca sa-i poata lega.Asta-i tot.
    10 si 16 ce?
    amperi !

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de Traian Dajma
    Da, fara probleme, cu conditia sa fie corect dimensionate atat ca diametru cat si a valorii intensitatii curentului.
    Chiar credeti ca morsetele sunt dimensionate la sarcina?
    Priviti mai bine o morseta si va veti da seama

    Lasă un comentariu:


  • razvyyc
    a răspuns
    Postat în original de popsi
    In imagine sunt doua tracoane (morsetti),unul de 10 si unul de 16 la 450 volti.Cine ii foloseste trebuie sa stie cate fire ii intra ca sa-i poata lega.Asta-i tot.
    10 si 16 ce?

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    Morsetto a martello=tracon ciocan.Folosit in tablourile organizarii de santier.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    Morsetto a pettine=tracon pieptene(tradus de mine asa ca nu stiu daca e bine).Folosit la impamantare.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • popsi
    a răspuns
    In imagine sunt doua tracoane (morsetti),unul de 10 si unul de 16 la 450 volti.Cine ii foloseste trebuie sa stie cate fire ii intra ca sa-i poata lega.Asta-i tot.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    Pai de ce si diametrul?
    Din proprie experienta, daca intr-o doza de distributie intru cu un conductor si trebuie sa ma ramific sa zicem in trei, in total vor fi 4 sectiuni de conductori.
    Daca insa intru cu un conductor si ma ramific in doua circuite, voi avea doar 3 sectiuni. In ambele cazuri este posibil sa fie aceiasi curenti de dimensionare, dar sectiuni diferite, prin urmare este posibil sa nu pot folosi tracoane identice. Daca suporta curentul calculat dar nu si sectiunile, aleg un conector majorat.
    De asta spun ca pentru alegerea conectorilor in general, tin cont atat de curentul pe care il suporta, cat si de numarul si sectiunea conductorilor.
    Pot fi facute artificii in cazul in care conectorul nu asigura prinderea tuturor conductorilor, dar este de evitat.
    Am intalnit reglete dimensionate la aceeasi valoare a intensitatii curentului, dar care asigurau sectiuni diferite in zona de prindere.

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    &#Pi;Pai de ce si diametrul? Daca din calculul intensitatii da o anumita sectiune, mai am de ales la diametru?
    De ex. din calcul imi da ca circuitul trebuie sa suporte X amperi => o suprafata de Y mmp si atunci aleg cablul cu sectiunea imediat superioara. Mai am si alta varianta de alegere a sectiunii, implicit a diametrului?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Pai de ce si diametrul? Daca din calculul intensitatii da o anumita sectiune, mai am de ales la diametru?
    De ex. din calcul imi da ca circuitul trebuie sa suporte X amperi => o suprafata de Y mmp si atunci aleg cablul cu sectiunea imediat superioara. Mai am si alta varianta de alegere a sectiunii, implicit a diametrului?

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Da, fara probleme, cu conditia sa fie corect dimensionate atat ca diametru cat si a valorii intensitatii curentului.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de Traian Dajma
    Sunt intradevar foarte bune. [...] Pentru doze, le apreciez mai mult ca regletele.
    Le-ai folosi pentru circuite de prize?

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Sunt intradevar foarte bune. Am cunoscut si eu un lucrator in Italia in acest domeniu, si tot morsete le spunea.
    Pentru doze, le apreciez mai mult ca regletele.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Postat în original de alex virtual
    Postat în original de Traian Dajma
    Conectorii respectivi cu un singur surub de prindere, se numesc tracoane si se gasesc de regula la toate magazinele specializate.
    Achizitionarea lor se face in primul rand functie de valoarea intensitatii curentului si in al doilea rand de sectiunea conductorilor conectati.
    in opinia dvs. sunt bune de ceva ?eu nu am folosit pana acum!
    Acum vreo 4 ani am facut o instalatie electrica pt.un italian care-si adusese din Italia tot ce trebuia pentru asta (conductoare,aparataj,conectica,etc.) si atunci am vazut pentru prima oara aceste conectoare care nu stiam ca se numesc tracoane (italianul le zicea "morsete").Am fost foarte incantat de cat de usor se lucreaza cu ele.Intr-adevar,dupa cum spunea si dl.Traian Dajma,am cositorit si eu conductoarele MYF inainte de a le introduce in "morseta".Referitor la fiabilitate...daca inca nu m-a cautat italianul sa-si ceara banii pentru manopera inapoi,inseamna ca sunt O.K.Italianul respectiv lucra de vreo 30 de ani in domeniul constructiilor si mi-a spus ca la ei numai cu asa ceva se interconecteaza conductoarele in doze.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    @ Traian Dajma: Da, uitasem sa precizez ca ma interesa raspunsul pentru domeniul constructiilor. Multumesc mult.

    Lasă un comentariu:

Procesare...