Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    Foarte bune. Folosesc asa ceva, dar pentru MyF cositoresc zona denudata. Imi par chiar mai bune decat regletele, la folosirea in doze.

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1440

      Postat în original de Traian Dajma
      Foarte bune. Folosesc asa ceva, dar pentru MyF cositoresc zona denudata. Imi par chiar mai bune decat regletele, la folosirea in doze.
      recomandati si pentru prize serioase?

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        Traiane, deci folosesti si MYF si FY. Care sint criteriile dupa care hotarasti pe care le utilizezi? Nu ma trimite la topicul cu MYF vs. FY, pentru ca dupa toata discutia de acolo eu nu am putut sa trag o concluzie, si asta as vrea de la tine.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2397

          Postat în original de raduca
          Traiane, deci folosesti si MYF si FY.
          Folosesc preponderent MyF, pentru ca lucrez cel mai mult in instalatii electrice pentru autovehicule.
          Pentru instalatiile casnice, daca necesita circuite noi, prefer MyF altfel daca exista FY si nu trebuie inlocuit, lucrez cu FY.
          Personal prefer si in instalatiile casnice MyF deoarece se trage mai usor prin tuburi, in doze rezervele de lungime se aseaza mai usor, pentru circuitele de curenti mari, cositorirea se face mai bine, iar nu in ultimul rand, distribuitorii de produse calitative din acest domeniu, au renuntat la FY, cel putin asta am vazut in Craiova.

          Am completat ulterior, vazandu-ti raspunsul.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            @ Traian Dajma: Da, uitasem sa precizez ca ma interesa raspunsul pentru domeniul constructiilor. Multumesc mult.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1685

              Postat în original de alex virtual
              Postat în original de Traian Dajma
              Conectorii respectivi cu un singur surub de prindere, se numesc tracoane si se gasesc de regula la toate magazinele specializate.
              Achizitionarea lor se face in primul rand functie de valoarea intensitatii curentului si in al doilea rand de sectiunea conductorilor conectati.
              in opinia dvs. sunt bune de ceva ?eu nu am folosit pana acum!
              Acum vreo 4 ani am facut o instalatie electrica pt.un italian care-si adusese din Italia tot ce trebuia pentru asta (conductoare,aparataj,conectica,etc.) si atunci am vazut pentru prima oara aceste conectoare care nu stiam ca se numesc tracoane (italianul le zicea "morsete").Am fost foarte incantat de cat de usor se lucreaza cu ele.Intr-adevar,dupa cum spunea si dl.Traian Dajma,am cositorit si eu conductoarele MYF inainte de a le introduce in "morseta".Referitor la fiabilitate...daca inca nu m-a cautat italianul sa-si ceara banii pentru manopera inapoi,inseamna ca sunt O.K.Italianul respectiv lucra de vreo 30 de ani in domeniul constructiilor si mi-a spus ca la ei numai cu asa ceva se interconecteaza conductoarele in doze.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2397

                Sunt intradevar foarte bune. Am cunoscut si eu un lucrator in Italia in acest domeniu, si tot morsete le spunea.
                Pentru doze, le apreciez mai mult ca regletele.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6451

                  Postat în original de Traian Dajma
                  Sunt intradevar foarte bune. [...] Pentru doze, le apreciez mai mult ca regletele.
                  Le-ai folosi pentru circuite de prize?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2397

                    Da, fara probleme, cu conditia sa fie corect dimensionate atat ca diametru cat si a valorii intensitatii curentului.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      Pai de ce si diametrul? Daca din calculul intensitatii da o anumita sectiune, mai am de ales la diametru?
                      De ex. din calcul imi da ca circuitul trebuie sa suporte X amperi => o suprafata de Y mmp si atunci aleg cablul cu sectiunea imediat superioara. Mai am si alta varianta de alegere a sectiunii, implicit a diametrului?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1440

                        Postat în original de raduca
                        &#Pi;Pai de ce si diametrul? Daca din calculul intensitatii da o anumita sectiune, mai am de ales la diametru?
                        De ex. din calcul imi da ca circuitul trebuie sa suporte X amperi => o suprafata de Y mmp si atunci aleg cablul cu sectiunea imediat superioara. Mai am si alta varianta de alegere a sectiunii, implicit a diametrului?

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2397

                          Postat în original de raduca
                          Pai de ce si diametrul?
                          Din proprie experienta, daca intr-o doza de distributie intru cu un conductor si trebuie sa ma ramific sa zicem in trei, in total vor fi 4 sectiuni de conductori.
                          Daca insa intru cu un conductor si ma ramific in doua circuite, voi avea doar 3 sectiuni. In ambele cazuri este posibil sa fie aceiasi curenti de dimensionare, dar sectiuni diferite, prin urmare este posibil sa nu pot folosi tracoane identice. Daca suporta curentul calculat dar nu si sectiunile, aleg un conector majorat.
                          De asta spun ca pentru alegerea conectorilor in general, tin cont atat de curentul pe care il suporta, cat si de numarul si sectiunea conductorilor.
                          Pot fi facute artificii in cazul in care conectorul nu asigura prinderea tuturor conductorilor, dar este de evitat.
                          Am intalnit reglete dimensionate la aceeasi valoare a intensitatii curentului, dar care asigurau sectiuni diferite in zona de prindere.

                          Comentariu

                          • popsi
                            Membru
                            • 04.ian.2008
                            • 166

                            In imagine sunt doua tracoane (morsetti),unul de 10 si unul de 16 la 450 volti.Cine ii foloseste trebuie sa stie cate fire ii intra ca sa-i poata lega.Asta-i tot.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • popsi
                              Membru
                              • 04.ian.2008
                              • 166

                              Morsetto a pettine=tracon pieptene(tradus de mine asa ca nu stiu daca e bine).Folosit la impamantare.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • popsi
                                Membru
                                • 04.ian.2008
                                • 166

                                Morsetto a martello=tracon ciocan.Folosit in tablourile organizarii de santier.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...