Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #16
    o idee foarte buna Domnule Traian!va felicit!Dvs. nu a-ti folosit niciodata conectorii respectivi?va salut!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #17
      Postat în original de Traian Dajma
      ... "cele 10 spire".
      Fiti amabil Dle Traian si invatati-ma si pe mine ce insemna (sau cum se realizeaza) acest tip de imbinare!
      Va multumesc.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #18
        Imi cer scuze, am incercat sa fiu prea succint.
        I7 prevede: "Legaturile conductoarelor din cupru pentru imbinari si sau derivatii, care se fac prin rasucire si matisare trebuie sa aiba minim 10 spire, o lungime a legaturii egala cu 10*diametrul conductorului, dar cel putin 2 cm si se cositoresc".

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #19
          Postat în original de alex virtual
          O idee foarte buna Domnule Traian! Va felicit! Dvs. nu ati folosit niciodata conectorii respectivi? Va salut!
          D-le Alex, domeniul meu de activitate este legat de instalatii electrice pentru autovehicule rutiere, domeniu in care pun mult suflet in ceea ce fac.
          Imi vine sa-i trag in teapa pe "meseriasii din service" cand imi ajunge o masina care a trecut prin mainile lor. Nu am intalnit nicaieri un service care sa lucreze ca la carte. In domeniul auto, conectorii, protectorii, papucii, episurii sunt litera de lege. Toate cablajele se bazeaza pe aceste elemente, nu pe fire rasucite si izolate cu banda. In domeniul electricitatii auto, daca nu ai cleste de sertizat pentru papuci auto - nu cleste pentru electricieni - mai bine nu te apuci de meserie.
          Prin urmare sunt un mare fan al conectorilor. La instalatiile electrice de apartament insa, pentru circuitele electrice de curenti mari, mai mare incredere am in contactul realizat prin rasucire si matisare. Am folosit conectori cu surub, circuitul de lumini il am pe aceasta varianta de conectare, dar pentru prize, am ceva retineri. Recunosc ca nu am motive reale care sa justifice teama folosirii acestor conectori la curenti mari. O fac doar pentru ca in sinea mea nu-mi inspira incredere.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #20
            in zilele noastre mai nimeni nu lucreaza ca la carte Domnule Traian!mai ales in Romania!cu respect,va salut!

            Comentariu

            • F.Bogdan
              Incepator
              • 03.mai.2007
              • 6

              #21
              Unde se pot gasi astfel de conectori, pentru ca nu prea am vazut in magazinele de specialitate?Mai sunt un tip de conectori tip rigeta un pic mai ingusti dar cu posibilitatea de utilizare a conductorului de pana la 6 mm cu posibilitatea de a folosi jumpere (punti).Aceste punti sunt livrate odata cu rigletele.Nu am poze dar am folosit si sunt dintr-un matrial termorezistent.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #22
                eu am achizitionat conectorii respectivi de la un ,magazin din Piata Veteranilor.credeti ca daca sunt din material termorezistent au contacte sigure?

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #23
                  Am folosit conectori de la firma wago cu 8 intrari, deci este solutie si pentru mai multi conductori. Domnule Traian, nu stiu de unde reticenta Dv. pentru conectori pt instalatiile electrice la 230V unde curenti sunt mult mai mici decat in instalatiile la o tensiune de 12 sau 24V din industria auto, unde conditiile sunt mult mai grele intervenind trepidatiile, praful etc.In Germania se folosesc doar cleme inclusiv la circuitele pt plite electrice, si electricienii nici macar NU STIU sa cositoreasca. Si eu folosesc conectori cam in 50% din instalatii, prima data am folosit acum 5 ani si nu am avut nici cea mai mica problema. Ce ma deranjeaza la ele este pretul, care in Romania este dublu fata de Germania de exemplu. De exemplu o cutie cu 100 de bucati de cleme Wago originale cu trei intrari costa 6 euro(cele no name sunt mai ieftine), iar la noi nu o gasesti sub 40 ron. Problema pretului cred ca este si din cauza cantitatilor mici ce se vand la noi. Sper sa le foloseasca cat mai multi electricieni pentru a creste cantitatile care se vand pe piata si a scadea preturile. Cand am cumparat prima data, am golit doua magazine din Bistrita, vanzatori nici macar nu stiau la ce se folosesc sau denumirea si le aveau pe stoc si de trei ani.
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #24
                    aveti dreptate Domnule Dmugurel in legatura cu industria auto.dar acolo se folosesc cleme deoarece piesa respectiva sa se poata schimba in caz de necesitate!un bec de exemplu!iar acolo unde apar curenti cu adevarat mari nu se mai folosesc cleme,se prind cu suruburi(la alternator,electromotor s.a)asta mai ales la masinile de firma!(sa nu ma intelegeti gresit nu v-am contrazis,am spus doar ca e mai sigur,nu ca nu e bun)va salut!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #25
                      @dmugurel
                      Pentru circuitul de prize unde avem consumatori casnici mari, prefer conexiunile care au cea mai mare si mai ferma suprafata de contact, in detrimentul celor rapide.
                      Am vazut rigleta de 10A care alimenta consumator de 10A (calorifer electric) topita, dupa care din cauza caldurii s-a sectionat si conductorul ascutindu-l in zona de rupere ca pe un ac. Si asta pentru ca rigleta era prea la limita iar contactul era prea slab.
                      Poate ca este o prejudecata perimata, insa la circuitele de curenti mari trebuie acordata o atentie marita.
                      Este adevarat ca in domeniul auto avem si curenti de 400A, insa conectica este dimensionata corespunzator.

                      Comentariu

                      • F.Bogdan
                        Incepator
                        • 03.mai.2007
                        • 6

                        #26
                        Postat în original de alex virtual
                        eu am achizitionat conectorii respectivi de la un ,magazin din Piata Veteranilor.credeti ca daca sunt din material termorezistent au contacte sigure?
                        Eu le folosesc acasa de aprox 7-8 ani intr-o instalatie dimensionata corect si nu am absolut nici o problema din punctul asta de vedere.

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #27
                          dimensionata corect ?!?adica....!?!poate dimensionata sa suporte conectorii respectivi sarcinile!!!!da ma rog,mai dai incolo de conectori.....acum cel care a pus intrebarea poate sa isi faca o idee despre ei deoarece are argumente atat pro cat si contra!(opinia mea)!Domnul Dmugurel a specificat :"fiecare foloseste ce vrea si cum vrea" si ii dau foarte mare dreptate! va salut!

                          Comentariu

                          • dmugurel
                            Membru marcant
                            • 14.feb.2006
                            • 306

                            #28
                            Clemele tip Wago sunt net superioare regletelor cu surub. La regletele cu presiunea surubului pe conductor poate sectiona conductorul mai ales ca este o legatura rigida si poate fi strins prea puternic surubul. La cleme conductorul este apasat constant de o lamela elastica, are o forma care nu permite sectionarea conductorului, este o legatura mai elastica, de exemplu conductorul se poate rasuci in clema fara a se deteriora sau rupe ca si in clema cu surub. La prima vedere par firave, dar va spun din experienta ca au contact foarte bun si se lucreaza foarte repede si usor cu cleme. Timpul petrecut la o doza este de 10 % fata de legaturile clasice (desizolare pe o portinune mai lunga, rasucire, cositorire, izolare)
                            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1661

                              #29
                              ?n privintza operativitatzii in realizarea legaturilor ii dau dreptate D-lui Dmugurel,dar in privintza fiabilitatzii ii dau dreptate lui Traian.

                              Din cauza consumului mare, lamela(lamele) in cauza si-a pierdut eleasticitatea si nu mai facea contact ferm; in gol era tensiunea, dar in sarcina se departa si nu mai facea contact. A fost un defect tare nefericit(ca sa nu folosesc un cuvint mai dur). Si sa stitzi ca ptr asemenea cleme ai nevoie de spatziu mai mare in doza, decit daca folosesti tehnica rasucirii conductorilor, iar conductorii nu pot fi ,,impachetatzi asa bine in doza ca la cei care se rasucesc.

                              Daca doza se afla intr-un mediu umed,iar umezeala patrunde in doza, poate provoca oxidarea legaturilor cu timpul, fatza de izolarea cu banda de izolat care impiedica mai bine contactul cu umezeala accidentala.

                              Degeaba se vorbeste de instala?ie ,,corect dimensionata" ptr ca o data si o data ea devine incorect dimensianata din cauza factorului uman care e subiectiv, si POATE introduce consumatori mai mari decit au fost luatzi in calcul la proiectare. In acest fel, clemele in cauza, devin subdimensionate, mai ales pe partea de curentzi mai mari!

                              Cit despre cositorire... trebuie sa ai o anumita indeminare in executzie. Aceasta se execut? de obicei prin cufundare in baie, ptr ca de obicei la executzia instalatziei electrice la fatza locului nu ai curent electric ptr pistol sau ciocan electric. Are dezvantajul ca la un defect ulterior, ptr identificarea firelor e mai complicat!


                              In concluzie: eu nu as folosi acesti conectori pe circuite cu curentzi tari, iar daca ar trebui sa fac o instalatzie ptr MINE,as folosi metoda clasica! Chiar daca e mai scumpa si chiar daca dureaza mai mult!

                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              • dmugurel
                                Membru marcant
                                • 14.feb.2006
                                • 306

                                #30
                                Dl. Traian se referea la un defect aparut la o clema cu surub nu la una cu lamela elastica. Reamintesc in Germania electricienii nu stiu sa cositoreasca. Garantez in doza de derivatie clemele ocupa un spatiu mai mic decat cele clasice, spun asta din experienta.
                                Nu rezista conductorul cat rezista clemele. Eu prefer ca la o interventie unde un circuit a fost suprasolicitat, protectia a fost supradimensionata, anulata sau suntata sa refac legaturile din doze unde au cedat clemele decat sa inlocuiesc trase intregi de circuite distruse din cauza topirii izolatiei conductorilor. O clema suporta suficient curent incat o instalatie sa functioneze normal, înainte să cedeze o clema cedeaza prima data aparatajul (prize intrerupatoare) si izolatia conductorilor (daca nu are protectie adecvata).
                                Problema nu sunt instalatiile cu cleme sau cele cositorite, ci instalatiile facute de zugravii-electricieni, subdimensionate, fara legaturi cositorite sau cleme, culegaturi directe intre cupru si aluminiu "protejate" de sigurante de doi lei.
                                Ultima editare de dmugurel; 24.feb.2021, 19:32.
                                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                                Comentariu

                                Procesare...