Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1008

    #46
    Postat în original de serbano
    In primul rand conectorii cu surub nu sunt conectori rapizi, aia sunt doar elastici sau wirenuts.
    In al doilea rand, conectorii cu surub din imagine nu sunt indicati si nici permisi de standarde pentru conductori litati. Pentru litati sunt conectori cu surub si lamela protectoare sub surub. Surubul impinge in lamela si lamela preseaza conductorul litat, altfel surubul poate rupe firele conductorului si apar probleme.[/b]
    Si daca pui terminale la cablul litat mai e vreo problema?
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • popsi
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 167

      #47
      Cer scuze,stau prost cu teoria,asa ca poate pozele sunt mai sugestive.Asa fac legaturile electricienii in Italia,adica folosesc foarfecul din imagine pt. dezizolat,dupa care ii grupeaza cu banda si ii prind in conectorii din imagine.Nu folosesc decat conductor litat.Nu cositoresc nimic.La noi daca le faci asa te intreaba daca esti electrician...Probabil ca fiecare tara are alte norme.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • popsi
        Membru
        • 04.ian.2008
        • 167

        #48
        foarfec de electrician
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #49
          E o solutie interesanta, singura obiectie o am legata de foarfec. Exista scule mai destepte pt desizolat/taiat cabluri.
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #50
            Postat în original de ear1976
            E o solutie interesanta, singura obiectie o am legata de foarfec. Exista scule mai destepte pt desizolat/taiat cabluri.
            mai repede eu as folosi bricheta decat foarfeca respectiva!
            va salut!

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #51
              Postat în original de ear1976
              E o solutie interesanta, singura obiectie o am legata de foarfec. Exista scule mai destepte pt desizolat/taiat cabluri.
              ............................................si in telecomunicatii la jonctionarea cablurilor se foloseste foarfeca pt desizolat . E mult mai practica !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #52
                ca foarfeca din imaginea de mai sus?

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #53
                  Postat în original de alex virtual
                  ca foarfeca din imaginea de mai sus?
                  .................. Da ! Acelasi tip de foarfeca ! Sa intelegi spilul ! O jonctiune de telecomunicatii poate ajunge si la peste 2000 de legaturi intr-un spatiu extrem de restrins cam 80 cm lungime si 15 cm diametru. Pentru a putea interveni intr-un asemenea balamuc iti trebuie o scula cu virf si care sa nu strice izolatia firelor pe care le atinge . Deci iti imaginezi ca daca ai de umblat la niste fire mai in mijlocul jonctiunii nu ai cu ce altceva sa tai sau sa desizolezi . In Romania tehnologia asta cu foarfeca a fost adusa de americani odata cu primele cabluri telefonice , deci are zeci de ani ! S-a folosit atit la cabluri cu izolatie de hirtie cit si la cele cu plastic. Chiar daca sistemul de jonctionare a evoluat si acum se folosesc conectori cu gel , pentru taiat firele si interventii in jonctiuni tot foarfeca a ramas de baza ! Suficient ?
                  Fișiere Atașate
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #54
                    ma rog fiecare lucreaza cu ce vrea! insa revenind la curenti tari eu sunt impotriva acestui sistem!
                    te salut!

                    Comentariu

                    • popsi
                      Membru
                      • 04.ian.2008
                      • 167

                      #55
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      Postat în original de alex virtual
                      ca foarfeca din imaginea de mai sus?
                      .................. Da ! Acelasi tip de foarfeca ! Sa intelegi spilul ! O jonctiune de telecomunicatii poate ajunge si la peste 2000 de legaturi intr-un spatiu extrem de restrins cam 80 cm lungime si 15 cm diametru. Pentru a putea interveni intr-un asemenea balamuc iti trebuie o scula cu virf si care sa nu strice izolatia firelor pe care le atinge . Deci iti imaginezi ca daca ai de umblat la niste fire mai in mijlocul jonctiunii nu ai cu ce altceva sa tai sau sa desizolezi . In Romania tehnologia asta cu foarfeca a fost adusa de americani odata cu primele cabluri telefonice , deci are zeci de ani ! S-a folosit atit la cabluri cu izolatie de hirtie cit si la cele cu plastic. Chiar daca sistemul de jonctionare a evoluat si acum se folosesc conectori cu gel , pentru taiat firele si interventii in jonctiuni tot foarfeca a ramas de baza ! Suficient ?
                      Intradevar se foloseste si la date ,t.v.,interfon,telefon,chiar si la pozarea copexurilor si montarea aparatajului electric.Face parte din dotarea standard a unui electrician,mai ales ca in stainatate se folosesc doze cu separatoare in care ai mai multe instalatii.Practic cand sunt programate in ziua de lucru legaturile in doze trebuie sa ai la tine foarfec surubelnite banda izolatoare conectori de toate dimensiunile .Patentul e optional.

                      Comentariu

                      • popsi
                        Membru
                        • 04.ian.2008
                        • 167

                        #56
                        Postat în original de alex virtual
                        personal (daca as fi nevoit sa folosesc conectori) as alege varianta din stanga !
                        conectorii din stanga se numesc conectori pieptene,la noi nu i-am vazut .Sunt speciali pt. impamantare(ca sa nu intrerupi firul),se strang la cheie si nu sunt izolati.

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #57
                          Postat în original de popsi
                          Postat în original de alex virtual
                          personal (daca as fi nevoit sa folosesc conectori) as alege varianta din stanga !
                          conectorii din stanga se numesc conectori pieptene,la noi nu i-am vazut .Sunt speciali pt. impamantare(ca sa nu intrerupi firul),se strang la cheie si nu sunt izolati.
                          asa e , dar par de incredere ! cei din mijloc nu i-as folosi nici la conductori FY , mai ales la FY !
                          P.S. referitor la foarfeca , in imaginea postata mai sus chiar se observa sectionarea codnuctorului!

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #58
                            look!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • popsi
                              Membru
                              • 04.ian.2008
                              • 167

                              #59
                              poza e facuta de mine asa ca m-am grabit la dezizolat.Oricum sa stii ca e foarfeca mai tare decat aia ,adica si creion de tensiune dar n-am avut bani.

                              Comentariu

                              • alex virtual
                                Living Legend
                                • 19.mai.2007
                                • 1363

                                #60
                                ok popsi am inteles!.. eu nu am o asemenea foarfeca in trusa mea de scule, in cazul asta nu cred ca mai ma numesc "electrician" !
                                o zi buna in continuare!

                                Comentariu

                                Procesare...