Conectori rapizi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    Răspuns la: Răspuns la: Conectori rapizi

    Postat în original de ghimarcat
    Sa aducem la actualitate acest subiect !

    Am fost azi sa caut conectori rapizi (wago) in Dedemam, Arabesque, Praktiker etc. NU am gasit, unii nici nu au auzit de asa ceva.
    Unde as putea gasi asemenea conectori?

    Oare la noi nu se folosesc, nu se comercializeaza sau pur si simplu nu sunt buni?
    Daca sunt buni de ce nu-i folosesc electricienii?
    Ati incercat in magazine specializate in aparataj electric? La mine in oras exista un singur astfel de magazin si se gasesc Wago "pe-alese". Presupun ca si in alte parti ar trebui sa fie asa.
    Pe de alta parte, ma mir ca n-ati gasit in Dedeman, pentru ca-mi aduc aminte perfect ca in vara trecuta era plin de astfel de conectori in Dedeman-ul din Agigea, iar in toamna lui 2011 am vazut si in Turnu-Severin (deci in principiu reteaua comercializeaza asa ceva).
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Conectori rapizi

      La Dedeman probabil au scos din oferta conectorii daca ocupau locul si nu se vindeau pe masura asteptarilor.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • vctrdan
        Incepator
        • 12.iul.2015
        • 1

        Răspuns la: Conectori rapizi

        Postat în original de ZEPE
        Deoarece lucrez pentru o firma producatoare de cablaje si ma lovesc zilnic de exigentele de calitate a trei mari producatori de automobile ma bag si eu in discutia asta aprinsa. Am sacrificat un conector rapid si l-am dat la laborator unde au fost verificate forta de retentie, presiunea lamelelor, rezistenta de contact, suprafata de contact. O comparatie cu un terminal auto (12V) pt sectiune de 2.5 in cateva cuvinte:
        - forta de retentie: buna, cu observatia ca si forta de inserare este f. mare - nu ar fi acceptata in productia de serie;
        - presiunea lamelelor (de fapt una singura): f mare;
        - rezistenta de contact: f. buna, suprafata de contact mare pentru sectiunea data.

        Rezolutia laboratorului: NOk!!! In domeniul auto specificatiile nu accepta ca in zona de contact mama-tata materialele sa fie diferite. Nici macar in cazul in care sunt stanate ambele. In cazul de fata contactul ar fi Cu (firul) si Sn (conectorul rapid).

        Sper ca nu supar pe nimeni, personal cred ca sunt Ok pentru circuitul de lumini dar daca cineva ar vrea sa le foloseasca la Constanta i-as recomanda cositorirea.
        ``forta de inserare este f. mare``-- mai exct, ce valoare avea forta de inserare? care e normativul care se aplica?

        Multumesc.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Conectori rapizi

          Afirmatia respectiva a fost facuta in 2008 Posibil sa nu mai primiti un raspuns de la cel care a facut-o.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...